۶۲ واحد صنایع تبدیلی خوزستان زیر نظر اتحادیه خشکبار هستند

خورنا احمد میرهاشمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شادگان اظهار کرد: ۶۲ واحد صنایع تبدیلی در استان زیر نظر اتحادیه خشکبار هستند که از این تعداد ۱۹ واحد تعطیل و مابقی نیمه‌فعال هستند.

وی افزود: این واحدها که سالیانه کل محصول خرمای خوزستان را خریداری و بعد از فرآوری صادر می‌کند که حدود ۲۵ هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به‌کار هستند.

معاون اتحادیه خشکبار خوزستان با اشاره به اینکه با وجود تحریم‌ها، کار صادرات خرما جوابگو نیست گفت: با وجود این تحریم‌ها مشکلاتی برای اعضای این اتحادیه به‌وجود آورده است.

میرهاشمی تصریح کرد: علت اصلی مشکلات به این دلیل است که دولت یک سوم محصول خرما را به صورت تضمینی خریداری و ضرر و زیان بالا به بیت‌المال وارد کرده است.

وی اضافه کرد: اما اتحادیه خشکبار با توجه به رسالتی که دارد وارد مسئله خرید شده و تمام ضرر و زیان سال‌های گذشته را از دولت برداشته و بر دوش خود گذاشته است. معاون اتحادیه خشکبار خوزستان ادامه داد: البته قرار بود دولت در مقابل ۵۰ درصد زیان وارده به اتحادیه را پرداخت کند که متاسفانه تاکنون به تعهدات خود عمل نکرده و باعث زیان زیادی به این واحدها شده است. میرهاشمی در ادامه از دولت خواست تا به تعهدات خود عمل کند و با توجه به تحریم‌ها و مشکلات صادرات و عدم برگشت ارز از کانال قانونی کارگاه‌ها را حمایت کند.

وی در پایان عنوان کرد: همچنین دولت می‌تواند تسهیلات این کارگاه‌ها را به‌مدت ۱۵ سال تقسیط کند تا بتواند ادامه کار داده و مشکلات مالیاتی آنها را مورد برسی قرار دهد.

منبع / فارس