شهردار اهواز در نشست دوره ای شهرداران کلانشهرها: دولت و مجلس، موانع توسعه شهر اهواز را رفع کنند

خورنا سید خلف موسوی شهردار اهواز در نشست دوره ای شهرداران کلانشهرهای کشور شرکت کرد و با حضور در جلسه شهرداران با رئیس مجلس شورای اسلامی و نیز جلسه شهرداران با معاون عمرانی وزیر کشور ضمن بیان آسیب شناسی وضعیت موجود شهر اهواز، پیشنهادات خود را جهت رفع موانع توسعه شهر اهواز با مشارکت و مساعدت دولت و مجلس ارائه داد.

شهردار اهواز در نشست شهرداران کشور با مهندس خندان دل، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با بیان این مطلب که در تدوین قوانین و مقررات باید به تبعات این قوانین نیز توجه عالمانه نمود، اظهار داشت: پیشنهاد می دهم در تهیه لایحه بودجه ۹۴ دولت پیرامون بحث عوارض ارزش افزوده بازنگری جدی شود.

سید خلف موسوی توضیح داد: مطابق لایحه پیشنهادی دولت قرار است یک درصد از سهم شهرداری های کلانشهرها کم شده و به شهرهای دیگر اختصاص یابد که در این صورت به عنوان نمونه با کاهش ۳۰ درصدی درآمدهای شهرداری کلانشهر اهواز روبرو خواهیم بود که این امر تاثیر نامطلوبی بر عمران شهری اهواز خواهد گذاشت.

همچنین شهردار اهواز در نشست شهرداران کلانشهرهای کشور با دکتر لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی شرکت کرد.

به گزارش سایت مجلس؛ در این دیدار شهرداران کلانشهرهای کشور مسائل و مشکلات مربوط به بودجه شهرداری‌ها در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۴ را با دکتر لاریجانی مطرح کردند.

همچنین شهرداران کلانشهر های کشور در این نشست خواهان مشارکت بیشتر در تنظیم نهایی بودجه سال آینده، برنامه ششم توسعه کشور و لایحه مدیریت واحد شهری شدند.

سید خلف موسوی در حاشیه این جلسه حل مشکل فاینانس قطار شهری اهواز را مورد تاکید قرار داد و خواهان تصویب قوانینی در مجلس شد که می تواند درآمدهای پایدار شهری را تامین نماید.

دکتر لاریجانی نیز در این جلسه در رابطه با اجرایی نشدن برخی قوانین مربوط به شهرداری‌ها گفت: اینگونه موارد را به صورت مکتوب اعلام کنید تا با دستگاه مربوطه مطرح و رسیدگی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به شهرداران کلانشهرهای حاضر در جلسه گفت: شما باید به جای اینکه به دنبال گرفتن پول از دولت باشید باید تا می‌توانید به منظور پیشبرد کارهای عمرانی از فاینانس استفاده کنید تا انشاالله در سال‌های آینده اوضاع بهبود یابد.

وی تاکید کرد: باید اقدامات عملیاتی را انجام و از امکان‌های دیگر برای خلق درآمد استفاده کنید.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه شهرداری‌های کلانشهرها پیشنهادات خود در مورد بودجه ۹۴ و سایر مسائل را به صورت مکتوب ارائه کنند،‌ افزود: پیشنهاداتی که در مورد بودجه وجود دارد را از طریق کمیسیون عمران مجلس مطرح و پیگیری کنید تا در کمیسیون تلفیق بررسی شود و یک نفر به عنوان نماینده از طرف کل شهرداری‌های سراسر کشور برای حضور در صحن علنی مجلس و کمیسیون تلفیق معرفی شود.

قابل ذکر است که در نشست شهرداران با دکتر لاریجانی، مقرر شد نماینده‌ای از سوی شهرداران کشور، جهت پیگیری مطالبات شهرداری‌ها به مجلس شورای اسلامی، معرفی شود. گفتنی است، اصلاح بندهایی از لایحه بودجه ۹۴ در کمیسیون تلفیق و اجازه حضور یک نماینده از طرف شهرداری‌های سراسر کشور در جلسات این کمیسیون و همچنین در صحن علنی مجلس یکی از خواسته‌های شهرداری‌ها است.