مدیر عامل سد کرخه: آلودگی نفتی از رودخانه کرخه در حال پاکسازی است

به گزارش خورنا به نقل از ایرنا :’فریدون صالحی فر’عملیات پاکسازی آلودگی نفتی از سر شاخه رودخانه کرخه همچنان ادامه داشته و تاکنون ۹۵ درصد آلودگی برطرف شده است.

وی افزود:شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران تلاش خوبی برای جلوگیری از گسترش آلودگی نفتی در منطقه داشته و قرار است پس از پایان عملیات پاکسازی نیز برای حصول اطمینان مدت یک ماه منطقه تحت نظارت و کنترل باشد.

صالحی با بیان اینکه پاکسازی نقاط آلوده رودخانه کرخه با استفاده از بوم های جاذب نفت انجام شده افزود:با اقدام به موقع ، سد کرخه از هرگونه آلودگی مصون ماند.

وی افزود:فاصله نقاط آلوده تا بدنه سد کرخه بیش از ۳۲ کیلومتر دریایی بوده و آلودگی نفتی دریاچه سد کرخه را تهدید نکرد.

معاون استاندار خوزستان ۱۶ دی ماه در بازدید هوایی از سد کرخه و سرشاخه های این رودخانه از مهار کامل آلودگی نفتی خبر داد.

بر اثر شکستگی خط انتقال گازوییل در حد فاصل استان های لرستان و خوزستان در اوایل دی ماه سرشاخه های رودخانه کرخه به مواد نفتی آلوده شد.

طبق اعلام اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان این آلودگی موجب تلف شدن تعدادی از آبزیان رودخانه کرخه گردید.

فرسودگی خطوط انتقال مواد نفتی در محدوده استان های خوزستان و لرستان ، سال های اخیر خسارت جبران ناپذیری به محیط زیست این استان ها وارد کرده است.

رودخانه کرخه سومین رود طولانی ایران پس از کارون و سفیدرود است. این رودخانه که از کوه های زاگرس سرچشمه می گیرد پس از طی مسیری نزدیک به ۷۵۵ کیلومتر در جهت جنوب غربی به تالاب هورالعظیم در مرز میان ایران و عراق می ریزد.