معاون استاندار خوزستان : مدیریت ناصحیح گذشته آسیب‌های‌ زیادی به محیط زیست خوزستان زده است

خورنا جاسم مرمضی شامگاه سه‌شنبه در جلسه شورای اداری این شهرستان اظهار کرد: در سال‌های اخیر شاهد مشکلات و ناهنجاری‌های بسیاری در بخش محیط زیست بوده‌ایم که بخشی از آن متأثر از تغییرات زیست‌محیطی جهانی مانند خشکسالی، پدیده گرم شدن زمین و انتشار گازهای گلخانه‌ای بوده که این موارد از دایره تصمیمات ما خارج است.

وی افزود: بخشی از ناهنجاری‌ها نیز به مجموعه عملکردهای مدیریتی باز می‌گردد، آلاینده‌ها و فاضلابی که وارد رودخانه‌ها می‌شود، ورود پساب‌های نیشکر به رودخانه که امروز به یک دردسر بزرگ در استان تبدیل شده، آلودگی سواحل و تهدید و تخریب زیستگاه‌های آبزیان از جمله مسائل ناشی از عملکردهای مدیریتی است.

این مسئول با اشاره به اهمیت حفاظت از تالاب‌ها خاطرنشان کرد: تالاب‌ها به دلیل عملکردهای مدیریتی آسیب‌های فراوانی دیده‌اند؛ این در حالی است که دارای ارزش اقتصادی زیادی هستند.

مرمضی در ادامه به سدسازی‌های صورت گرفته بدون توجه به مسائل زیست‌محیطی اشاره کرد و گفت: در سدسازی‌هایی که در سال‌های گذشته صورت گرفته هیچ توجهی به مسائل زیست‌محیطی نشده و همین مسئله باعث به خطر افتادن حیات بسیاری از گونه‌های آبزی شده است.

وی خاطرنشان کرد: آبزیانی مانند ماهی صبور که آبزی مهاجر است و هنگام تخم‌ریزی و زاد و ولد باید از دریا به رودخانه شیرین مهاجرت کند در خطر انقراض قرار گرفته است چرا که با سدسازی‌های صورت گرفته مسیر این آبزی برای مهاجرت بسته شده است.

مشاور استاندار خوزستان در امور حفاظت از محیط زیست و شیلات اضافه کرد: با کم شدن شمار این ماهی، صیادان زیادی که با صید این نوع آبزی ارتزاق می‌کردند شغل و منبع درآمد خود را از دست دادند.

مرمضی به مشکلات زیست محیطی شهرستان بندر ماهشهر اشاره کرد و افزود: این شهرستان با مشکلات فراوانی در بحث محیط زیست دست و پنجه نرم می‌کند.

وی اظهار کرد: انتظار اینکه بتوانیم در کوتاه‌مدت و به زودی این مشکلات را حل کنیم بیهوده‌ است چرا که مشکلات زیست محیطی در شهرستان ماهشهر گسترده است.

مشاور استاندار خوزستان در امور حفاظت از محیط زیست و شیلات تصریح کرد: بالاخره باید از یک جایی شروع کرد و جلسه امروز می‌تواند آغاز خوبی باشد اما مسئولان و مدیران صنایع پتروشیمی که مسبب آلودگی هستند و آلایندگی‌های زیادی در منطقه ایجاد می‌کنند نیز باید موضوع را پیگیری کنند.

مرمضی بر ورود مردم به این مسئله تأکید کرد و گفت: مردم نیز باید وارد گود شوند و از طریق تشکل‌های مردم‌نهاد می‌توانند به این مسئله کمک کنند و تأثیرگذار باشند.

منبع / فارس