جلوگیری از ورود خسارت بیش از ۵ میلیارد ریالی به مصرف کنندگان داخلی

خورنا در راستای اجرای قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد ایران، این اداره بر همه اقلام وارداتی مشمول مقررات استاندارد اجباری که قصد ترخیص از گمرک خرمشهر را داشته باشند نظارت کرده و تنها درصورت انطباق با استانداردهای ملی مربوطه و یا استانداردهای مورد قبول، مجوز ورود به کشور برای آنها صادر می‌شود وی گفت: در آذرماه امسال ۹۰۵ اظهارنامه گمرکی به اداره استاندارد خرمشهر از سوی گمرکات آبادان و خرمشهر ارجاع شده است.

مدیرکل استاندارد خوزستان افزود: از کالاهای صادراتی و وارداتی تعداد ۵۹۶ نمونه که شامل ۵۷۴ نمونه از کالاهای مشمول استاندارد اجباری در بخش واردات و ۲۲ نمونه جهت تعیین تعرفه گمرکی و کالاهای صادراتی بوده توسط کارشناسان ادارات استاندارد خرمشهر و آبادان و با همکاری شرکت‌های بازرسی، نمونه برداری شده و به آزمایشگاه‌های تائید صلاحیت شده ارسال شده‌اند.

دهدشتی‌زاده خاطرنشان کرد: در این مدت تعداد ۶۶۵ گواهینامه برای کالاهای وارداتی صادر شده و ۱۲ محموله وارداتی نیز به ارزش ۱۹۴هزار و ۳۷۹ دلار مغایر با استانداردهای ملی مربوطه شناخته شده و از ورود آنها به داخل کشور جلوگیری به عمل آمده و با همکاری ادارات کل گمرک آبادان و خرمشهر به خارج از کشور مرجوع شده است. وی عنوان کرد: بر همین اساس از ورود خسارت مستقیم به ارزش ۵ میلیارد و ۲۶۲ میلیون ریال به مصرف کنندگان داخلی جلوگیری به عمل آمده است. این مسئول گفت: از جمله کالاهای مرجوعی می‌توان به لوازم برقی، سنگ برش، کمک فنر، ترازو و آچار اشاره کرد. دهدشتی‌زاده در پایان از صدور ۲۲ گواهینامه صادراتی با ارزش بالغ بر ۸ میلیارد و ۳۳۶ میلیون ریال خبر داد.