سخنان عجیب نماینده آبادان درباره اتفاقات دیروز مجلس: نطق علی مطهری را مچاله کردم/ قانون اساسی اجازه نمی دهد هر کسی هرچیزی از دهانش درامد بگوید!

خورنا محمدسعید انصاری نماینده مردم آبادان از جمله مخالفان علی مطهری در مجلس است که روز گذشته به گفته ی خود کاغذ نطق او را «مچاله» کرده و تحویل هیات رئیسه داده است.

خبرنگار ما گفتگوی کوتاهی با محمد سعید انصاری کرده است که متن آن در زیر می آید:باتوجه به اینکه شما یکی از مخالفان نطق روز گذشته آقای مطهری بودید، اوضاع جلسه دیروز مجلس را تشریح کنید؟آقای مطهری داشت سخنرانی می کرد اما یکسره رفت سراغ حرف هایی که نباید بزند و حساسیت همه را بر انگیخت، بنابراین همه بلند شدند و شعار دادند، «مرگ بر منافق»، «مرگ بر انگلیس»، «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر امریکا»،« مرگ بر ضدولایت فقیه». با این حال او ادامه داد و وقتی حرفهایش تمام شد، حاضر نشد پایین بیاید. بعد از آن آقای ابوترابی مجلس را تعطیل کرد. در اخر همه هر کاری کردند، مطهری حاضر نشد پایین بیاید، بخاطر همین، همه رفتند و او را از بالا به پایین آوردند.

یعنی ایشان را مخالفان با زور از جایگاه به پایین آوردند؟

ایشان حاضر نبود، وقتی سخنانش تمام شد، نمایندگان مخالف او را پایین آوردند، خودت دیگر می فهمی با زور بوده یا داوطلبانه!

آیا شما بودید که برگه نطق آقای مطهری را پاره کردید؟

نه ایشان کاغذهایش را با خود برد، اما من کاغذی را دیدم که فکر کردم کاغذ نطق ایشان است، برای همین آن را مچاله کردم و سپس تحویل هیات رئیسه دادم.

چرا با آقای مطهری از سوی مخالفین برخورد تندی صورت گرفت؟

حرکت آقای مطهری حرکت خوبی نبود، اگر منِ شهرستانی این کار را می کردم چه بلایی سر من می اوردند، این از نام شهید مطهری پدربزرگوارش سواستفاده می کند و حرکتی کرد که مجلس را به تشنج وا داشت.

آیا نمایندگان مجلس حق ندارند که در تمامی امور کشور اظهار نظر کنند؟

چرا حق دارند، اما مگر هر کسی اجازه دارند که هر چیزی که از دهانش درامد را بگوید، آیا من می توانم توهین کنم، پرخاش کنم و عقیده ها را زیر سئوال ببرم و هیچ واکنشی هم بوجود نیاید.

آیا آقای مطهری عقیده ای را زیر سئوال برد؟

ایشان همه تشکیلات نظام را زیر سئوال برد. مگر بازداشت این آقایان توسط نظام صورت نگرفت؟ من از اطراف شنیدم، آقای مطهری خدمت رهبری رفته بودند و این مسئله را مطرح کرده بودند، رهبری گفته بودند، دیگر ادامه ندهید اما ایشان باز هم ادامه داد. مجلس جای متشنجی است و همه در آنجا نخبگانند.

چطور نخبگان با همکاران خود اینطور برخورد می کنند؟

من یکی از نمایندگان قدیمی مجلس هستم، از سال ۶۷ تا به الان چهار دوره در مجلس حضوار داشته ام. من در دو دوره عکس العمل های اینگونه دیدم، یکی در دوره ی چهارم و یکی هم الان. هرکس مجاز است هر حرفی بزند اما نه حرفی. بالاخره مسئولین نظام تصمیم به بازداشت این دو فرد کردند که اگر نمی شد، اتفاق دیگری رخ می داد. من شخصا راضی نبودم که چراغ مسئله ی فتنه روشن نگه داشته شود، اما پس از مشاهده اعترافات در تلویزیون متوجه شدم که اینها با سفارت فرانسه در ارتباط بوده اند. خب کسی که با این سفارت ها در ارتباط است، کارش مشخص است دیگر. آقای مطهری کاری کرد که باعث تنش در کشور شد، ممکن است، من و شما یک طرف قضیه را ببینیم، ولی اگر همه جا را بنگریم غیر از این خواهد بود.

ظاهرا به آقای مطهری از سوی مخالفین حمله شد و ایشان بر روی زمین پرتاب شد. درست است؟

نخیر، به ایشان حمله ای نشد، خود او دو مشت به دو نماینده زد، هرچه اقایان و روحانیون خواهش کردند که ایشان پایین بیاید، قبول نمی کرد. نائب رئیس همین کار را نیز کرد و توصیه کرد که آقای مطهری از جایگاه پایین بیاید. با این حال، ایشان خلاف قانون عمل کرد، چون وقتش تمام شده بود.

چرا نمایندگان مخالف به سمت اقای مطهری رفته و تجمع کردند؟

طبیعی است، هرکسی علیه عقیده دیگری صحبت کند همین اتفاق می افتد. اگر می خواهد صحبت کنید، صحبت کنید، اما توهین نکنید.

لطفا اشاره کنید که آقای مطهری چه توهینی کرده اند؟

اکثر مطلق مجلس طرفدار انقلاب، ولایت و نظام هستند اما آقای مطهری این کار رو نکرد و برخلاف عقیده ی همه عمل کرد.

آیا در قانون اساسی ذکر نشده که نمایندگان حق اظهار نظر دارند؟

من دکترای حقوق خوانده ام و قانون اساسی را درک می کنم، قانون اساسی به آقای مطهری، من و سایرین اجازه نداده که هر چیزی از دهانمان بیرون آمد را بگوییم، قانون حد و حدود گذاشته است.

آیا ابراز عقیده با قانون اساسی در تضاد است؟

من این را نگفتم، از خودتان تفسیر نکنید، من، هم حقوقدانم هم روزنامه نگار. و اگر خلاف بنویسی شرعا بر گردنت هست.

به خودم و بعد به همه توصیه می کنم که اکنون کشور در آرامش به سر می برد و ما نباید باعث تنش شویم، بحث فتنه ۸۸ باید زنده بماند تا آقای مطهری و امثالهم از باطل دفاع نکنند. من و امثال من پای انقلاب خون دادیم، من همین الان اگر خونم هم بریزد، یک ذره عقب نشینی نمی کنم. منبع: انتخاب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • آبادان زرشک.شما حقوقدانی آقای انصاری؟! شما که اصلا در صحبتات اصلا منطق رو رعایت نکردی و چرت محث میگی.آبرو آبادانی ها رو بردی.برو بابا خدا روزیت رو یه جا دیگه بده...برو...
  • هوادار علي مطهري درود بر علی مطهری . مافیای واردات غیر قانونی و شبانه موز و مشروبات الکلی ، نگران آینده خودشونند. مرگ بر دروغگو.
 • سربندر باعرض سلام خدمت آقاى انصارى شما فکر میکنید اگر به انسان اجازه بدهند هر چیز دلش بخواهد بگوید،اتفاق عجیبى میافتد !شما که ناسلامتى حقوق دانى !این که از حقوق اولیه بشرى است، فکر کنم میخواستى بگى هر عملى !ولى از دهنت نا غافل پریده بیرون!وگفتى هر حرفى! بابا جان ما که اصولا انقلاب کردیم تا راحت حرفمان را بزنیم وآقاى مطهرى نیز پدرش رانیز در این راه ازدست داده است !پدر شهید شدهبراى اینکه فرزندش راحت صحبت کند !فکر نکنم منظورت اینه که ولى ووصى پدر ایشان باشید!نگو که اشتباه میکنم! درسته از لایه هاى پایین فرهنگى خوزستان هستى !ولى نه دیگه انجورش!شما فکر میکنى هر جانبازى مقام رفیعى داره ، در جنگهاى صدر اسلام نیز خیلى ها در رکاب حضرت محمد وعلى جنگیدند وزخم برداشتند!ودر مقطعى دیگر برعکس حرکت کردند وبر روى این اىمه شمشیر کشیدند وحتى هلاک شدند!شما فکر نمیکنید شاید در این طبقه جاى بگیرید!
 • خسرو . برو چک های پیمانکاران را پاس کن سهمتو بگیر . تو که پدر بیت المال را در اوردی حالا شدی ارزشی ؟؟ تو که هرچی از پالایشگاه میخوری سیر نمیشی حرف مفت نزن .
 • سربندر اقاى انصارى کسى بود به نام ابراهیم ادهم خیلى دانا در مسایل دینى ولى یه عیب کوچکى داشت، اون عیب این بود که براى منافعش ،حاضر میشد ریشش رادر ماتحت حمار بکند!ودر بیاورد وعین خیالشم نباشد ! خیلى هم عالم بودها!ازمن وتوهم مومنتر وباسوادتر !خوبه نکات اصلى روگفتى اون کاغذه رو میگم!آره این اون نبود که مچالش کردى !اون این بود آره! خدا راشکر نماینده ما خوزستانیها تیرو روهوا میزنه!
 • امین واقعا برای مردم آبادان متاسفم که چنین شخص بی منطقی را بعنوان نماینده انتخاب کرده اند.
 • ناشناس بااحترام به آبادان قهرمان ولی نماینده مجلس شماآبروریزی کرد
 • خبرنگار جناب انصاری این ادبیات ضد و نقیض شما با روح قانون تفاوت ماهوی داره به شدت بی منطق و فرافکن،استدالال این شکلی نیست برادر ،اگه چیزی رو قبول داری و انحصار طلبی فقط بگو قبول دارم
 • معلم هر کس مجاز است هر حرفی بزند اما نه هر حرفی!!!!آقای انصاری کی به تو رای داده ؟!برو حرف زدن یاد بگیر بی سواد!
 • شهرستانی آقای انصاری تا زمانیکه افراد غیر عادل وبا سواد پایینی مثل شما نماینده ما شهرستانی ها هستند معلومه ما شهرستانیها رو بی کلاس میدونن.
 • سید علی پیامبر رحمت (ص): حق را بگویید اگر چه به زیان شما باشد. و درود بر وجدان هر کس جرات میکند در زمانه ی تملق به امر فخر دو عالم گردن نهد.درود خدا برآقای مطهری الحق والانصاف پسر همان پدری.خدا حفظت کنه
 • سعدی این نماینده مردم ابادان نیست . اینها با پول رای خریدند . ولی اینبار اگه مقتدایی راست میکه و قدرت داره نباید بزاره اینها تایید صلاحیت بشن .
 • ابادانی این مرد بیسواد خودرا دکتر ختاب می کند به او بگویید مادانشگای ها که خبر داریم چیزی بارت نیست.یه زمانی به زور وارد دانشگاهآزاد آبادان شد رعد همتایید علمی نگرفت ونتوانست با همه پا تی با یاش استخ ام دانشگاه بشه .یه روز توکلاس درس یه دانشجویی ازاوپرسیدمدینه فاضله چیست جواب داد یعنی شما مدینه منو ه رانمی شناسید منظورهمین مدینه منوره بودهدیگه .حالا اقا ادعا سواد می کنه.درضمن برای دیگران که نوشتند ایشان نماینده آبادا است برید تعداد رای ایشان راببینید بعد متوجه می شوید که د حدیک دهم مردم هم رای نیاورده است تازه انهم باخید ای که همه مر م آبا ان ازان خبر دا ند
 • همشهری من یک ایرانی واهل سربندر هستم هم استانی عزیز دهان مطهری دهان من نیز است احساس من این است که دهان من نیز توسط این نا نااهلان بسته شده! شما نیز این احساس را دارید؟
 • خوزستانی دردمند نمایندگانی که اینگونه مدعی ارزشگرا میباشند و کاسۀ داغتر از آش میباشند ولی عرضۀ پیگیری ابتدایی ترین امکانات برای استانشان را ندارند ولی بخاطر دزدیها و رانت خواریهای کلان و بسط هرچه بیشتر سلطه و نفوذشان در مراکز نان و آب دار صنعتی باهم جمع شده و علیه استاندار که دارد دستشان را از این سفرۀ چرب قطع ید میکند اینگونه دستپاچه شده و بفکر دسیسه چینی افتاده اند!!!!!! نمایندگانی که در اختصاص بودجه امسال برای خوزستان اینگونه باعث آبروریزی خوزستان و خوزستانی شده اند چگونه میتوانند الگوی غیرت و خدمت برای ما خوزستانیها باشند؟؟؟؟؟؟؟؟ نماینده‌ای استانش پرآبترین استان ایران میباشد ولی مردم حوزه اش سالهاس از داشتن آب شرب مناسب محروم میباشد و بدلیل انکه برایش منافع ندارد و بزدلانه سکوت پیشه کرده و در سایۀ بیعرضگیهایشان آب کارون را به یغما میبرند را چگونه میتوان از او صفاتی همچون شجاعت و دلسوزی را انتظار داشت؟؟؟؟!!!!!! نماینده ای که غرق در بند و بستهای اقتصادی میباشد درحالیکه شهرش از داشتن یک بیمارستان یا درمانگاه و یا حتی یه جاده مناسب محرومست را میتوان نماینده باغیرت نامید؟؟؟؟؟آخر این دیگر چگونه منطقی میباشد که ما برای خودمان ساخته ایم؟؟؟؟ آیا گمان میکنید این نمایندگان فرصت طلب واقعا دلشان برای خوزستان سوخته؟؟؟بسیار ساده انگارانه میباشد اگر فکر کنیم نماینده شهرهای خوزستان که وضعیت شهریشان هنوز با دوران جنگ تفاوت چندانی ندارند دلشان برای شما سوخته باشد و حس احساس مسئولیت نمایند!!! بسیار ساده لوحی میباشد که نمایندگانی را که مردم حوزه هایشان را در بدترین شرایط و کمترین امکانات نگهداشته و همه چیز را فدای بقای خود و مطامع دنیوی و منافع شخصی خود کرده را نمایندۀ مردمی و صادق و باغیرت نامید. نمایندگانی که در سایۀ زدوبندهای سیاسی و سکوت مرگبارشان خوزستان ثروتمند را به این روز سیاه انداخته‌اند قطعا نمیتوانند باعث افتخار هیچ انسان آزاده و عاقلی باشندو دادن اوصاف و القاب عجیب و غریب به این دکانداران دین و دنیا فقط از گروهی ظاهر بین یا فرصت طلب امکانپذیر است و بس. براستی چرا درحالیکه خوزستان بعد از تهران بعنوان بزرگترین استان بلحاظ اشتغال زایی شناخته میشود ولی دومین استان بیکار کشور میباشد این نمایندگان عزتمند اینگونه بی شرمانه سکوت پیشه کرده اند؟؟؟!! براستی چرا این استان بعنوان ثروتمندترین استان ایران دارای فقیرترین مردم میباشد ولی باز هم همین نمایندگان باغیرت و متعصب خفقان گرفته اند و از ایندست اعتراضات و سینه چاکان خبری نیست؟؟؟!! چرا وقتی مینی بوس حامل روستاییان خوزستانی بدلیل شرایط بد راههای هشتاد سال پیش و بی تفاوتی مسئولین به ته دره سقوط میکند و دهها زن و کودک بیگناه در آب سد خفه میشوند و خانواده ها بخاک سیاه مینشینند همین آقایان مثلا نماینده دم بر نمیآورند؟؟؟!!! و خود را به نشنیدن و ندیدن زده و توگویی هیچ اتفاقی نیفتاده!!! ایا این نماینده میتواند برای مردم خوزستان دلسوز یا خدوم باشد؟؟؟؟؟!!!! ای نماینده نمایانی که صندلی مقدس نمایندگی های خوزستان کربلای ایران را اشغال کرده اید شرم برشما باد و از خدا بترسید و توبه کنید و از مردم نجیب و صبور خوزستان طلب حلالیت نمایید که البته اگر به قیامت و یوم الحساب اعتقادی داشته باشند که به تعبیر امام‌علی(ع) باید کار و زندگی را رها کنند و از این خدمات به قول خودشان خداپسندانه و مردمی توبه کنند و روی خارهای صحرا راه بروند و بر وضع و حال خود گریه کنند....
 • نوید این آقای شهرستانی!! تو این چهار دوره که نماینده آبادان بوده چه کارهایی برای مردم و کسایی که بهش رای دادن کرده؟ کسی که طرز حرف زدش این مدلی باشه بیشتر از این هم ازش انتظار نمیره...
 • رضا لعنت بر نماینده های چپاولگر و شرم بر شکم هایی که هر چه از این ملت در این دوره ها خوردند سیر نشدند . مرگ بر کسانیکه اینقدر بیشرم هستند که پشت دین و ارزشها پنهان شده اند و مثل زالوبجان بیت المال افتاده اند . اینها از کمونیستها هم پلیدترند .
 • سربندر اقاى مطهرى نماینده تمام ملت ایران است واون آقاى کعبى نماینده واقعى مردم آبادان نیست مردم آبادان در فضایى به ایشان راى داده اند که به هیچوجه احساس آزادى انتخاب کردن را نداشته اند لذا اساسا از نظر مردم ابادان ومردم ایران معزول هستند واذهان مردم آبادان این ظلم ایشان را هیچگاه از خاطر نمیبرند بدون تردید مردم خوزستان مواضع مطهرى را در زندگی حال وآتى خود بیشتر موثر ودخیل میدانند تا اینکه تلاش نمایندگان غیر واقعى خود در راستاى حل مشکلات خوزستان چونکه مواضع مطهرى با تمام جوانب زندگى مادى ومعنوى انسان مرتبط است واین نمایندگان دست چین شده جنبه هایی از زندگى انسان را سعى در دنبال کردن دارند که نها یتا با عث نابودى هر جامعه انسانى خواهد گردید شما کدام انسان را سراغ دارید که از شرافت بیزار باشد !کدام انسان از حقیقت بیزار است !این نمایندگان به مسیرى میروندکه که به شهر ظلمت ختم میشود
 • سربندر به نظر شما بین بحث اروند و بحث آب کارون ،اشتغال وتورم وفسادوووو ومواضع آقای مطهرى چه رابطه اى وجود دارد؟تردید نکنید که اگر نمایندگان خوزستان این رابطه را میفهمیدند طور دیگرى واکنش نشان میدادند!شما که به امثال این آقا راى داده اید وبه خانه ملت فرستاده اید این ربط را میداند تا اینکه نمایندهاى را که هم انتخاب کرده اید بداند وحالا که وقت مواضع مردمى است در جهت منافع مردمى گام بردارند!شناخت میدانى خودم از ابادان این است که قاطبه مردم ابادان از لحاظ فکرى از مسایل نخبگان و مباحث مربوط به کیفیت زیستن فاصله زیادى دارند !امروزه حتى اگر کسى بخواهد یک ماشین اروندى در آبادان بخرد!به احتمال زیاد با غش در معامله مواجه خواهد شد وجالب اینکه نه به سبک استثنا، بلکه به صورت عرف وروشى مانوس غالب روحیات این عزیزان شده است! جهت مثال عرض شده ،در صحنه هاى دیگر نیز با این فرهنگ به طور کم وبیش برخورد کردم !این را عرض میکنم به جهتى که از لحاظ جنس وذات این گونه رفتارها ،در رفتار سیاسى اخیر آقاى انصارى خود را نمایان میکند !وخلاصه جاى گلایه دارد!
 • محمد این اقا ی نماینده نظرات مردم را در حاشیه این خبرها بخواند و بفهمد نماینده این مردم نیست .فکر نمیکنم در اینده شانسی برای نمایندگی در آبادان قهرمان پرور داشته باشی.