رییس شورای مشاوران استاندار خوزستان: اندیشه‌های امام راحل قابلیت تبدیل به گفتمان علمی و منابع درسی دانشگاهی را دارد

اندیشه‌های امام از ظرفیت لازم برای مطرح شدن در جامعه دانشگاهی به‌عنوان اندیشه‌ها و نظریات علمی را برخوردار است و به‌نظر من افکار و اندیشه‌های امام(ره) باید به‌طور علمی در دانشگاه‌ها مورد نقد و بررسی قرار گیرد تا نسل‌های آینده و جوامع علمی با آن آشنا شوند و امکان و زمینه بهره‌مندی از افکار امام راحل در جوامع اسلامی فراهم گردد.

این استاد تمام دانشگاه شهید چمران اهواز در ادامه با اشاره به سخنان استاندار خوزستان مبنی بر لزوم بازخوانی اندیشه‌های امام راحل به ویژه از سوی جامعه دانشگاهی و علمی کشور تصریح کرد: در جریان دیدار حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی از خوزستان، دکتر مقتدایی استاندار خوزستان، مطالب مهمی را در باب لزوم توجه ویژه جامعه دانشگاهی کشور و به ویژه خوزستان به اندیشه‌ها و نظریات علمی امام(ره) ایراد داشت. وی در این باره تاکید داشت که همه تلاش‌ها و مدیریت‌های درستی که در سطح کشور وجود دارد، ناشی از ریشه داشتن در آموزش‌های امام خمینی(ره) است و افراد زیادی مانند ما، اگر در مدیریت‌شان هنری وجود دارد از اثرات امام(ره) بوده و باید گفت هزاران فرد در کشور درس ایثار و از خود گذشتگی را از امام خمینی(ره) آموختند و باید اینگونه مدیریت را در بین جوانان نسل جدید ترویج داد تا فرهنگ و مدیریت امام همواره در این سرزمین باقی بماند.

وی افزود: استاندار خوزستان تاکید داشت که هزاران فرد هم​سن و سال من در دانشگاهی به نام دوران دفاع مقدس آموزش دیدند بدون این‌که حتی یک واحد درسی مشخصی را مطالعه کرده باشند و ایثار و از خودگذشتگی و مردانگی و رشادت را در حقیقت یاد گرفتند و لازم است این امر به صورت جدی و علمی مطرح تا به نسل‌های بعد از ما منتقل شود چرا که این مردان ساخته و پرداخته امام راحل و دوران دفاع مقدس هستند. این تجربه باید در جهت برگزاری همایش‌های علمی در بحث دفاع مقدس و حتی تدریس در دانشگا‌ه‌ها در قالب واحد درسی و نیز  به راه انداختن بخشی از پایان​نامه​ها و  رساله‌ها با موضوع دفاع مقدس و امام راحل به کار گرفته شود و به عنوان یک سند ماندگار باقی بماند.

زراء‌نژاد با بیان این‌که جامعه ما امروزه بیش از پیش به بازخوانی اندیشه‌های امام(ره) برای آبادانی و توسعه کشور نیاز دارد، افزود: توجه زیرکانه استاندار خوزستان و طرح این مطالبه در حضور یادگار امام کاملا به‌جا و بسیار قابل تقدیر است و امیدوارم این نیاز مورد توجه قرار گرفته و در جامعه برآورده شود و در واقع این سخنان بیان یک مطالبه مغفول است. به نظر من مردم باید این مطالبه را به‌صورت جدی و به‌طور گسترده دنبال کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران تاکید کرد: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام و پژوهشکده امام راحل باید با تعامل با دانشگاه‌ها به ترویج اندیشه‌های امام از طریق راه‌اندازی کرسی‌های دانشگاهی، تشکیل کلاسهای درس، نقد و بررسی علمی، تحقیقات دانشگاهی و برگزاری همایش‌های علمی در محیط‌های دانشگاهی بپردازد. غفلت از این امر می‌تواند فرصت تمدن‌سازی اسلامی را محدود ‌کند.

وی با اشاره به جایگاه ویژه استان خوزستان در دوران دفاع مقدس و نگاه ویژه امام راحل به این استان گفت: این‌که امام راحل می‌فرمایند: «خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرد» و یا این‌که می‌فرمایند: «همه می‌بینیم که در خوزستان و آن جاهایی که مرکز جنگ و آن همه بساط هست، مردم چطور مقاوم هستند. من وقتی جماعت‌های بعضی از بلاد خوزستان را، مثل آبادان و اهواز اینها را می بینیم واقعاً پیش خودم یک مباهاتی می‌کنم که ما یک همچه جاهایی را داریم. اسلام یک همچه مناطقی را دارد.۱۴/۱۱/۶۰» و یا این‌که حضرت حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی به عنوان بزرگ بیت امام در این زمان می‌فرمایند «در خوزستان و آبادان ما داستان بزرگ شکست حصر آبادان را داریم که یک انقلاب توسط امام(ره) در طول دوره جنگ است. دستوری که به محض شنیده شدن هم دل​های مقاومان را مستحکم کرد و هم قلوب مهاجمان را در هم شکست و به طرفه العینی حصر آبادان شکسته شد. آبادان داستان حماسه ذوالفقاری را هم در خود پنهان دارد که در مهر ۵۹ یک حماسه بزرگ در دفاع از کیان نظام اسلامی بود ۴/۱۰/۹۳»، نشان از جایگاه و عظمت این استان در نزد امام راحل و بیت مکرم ایشان داشته و دارد و این استان با داشتن دانشگا‌های بزرگ و اساتید، اعضای هیات علمی، پژوهشگران و مدیران مومن و مجاهد و مردمی معتقد و ایثارگر  آمادگی دارد تا هم‌چون دوران دفاع مقدس در خط مقدم نشر و گسترش اندیشه‌ها و نظریات مترقی و تمدن‌ساز امام راحل باشد.