صادرات کالا به عراق از مرز چذابه در خوزستان ۱۰۷درصد افزایش یافت

خورنا ˈعبدالرحیم ناطقیˈ عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران  افزود: این میزان صادرات به ارزش ۱۴۲میلیون و ۴۴۴هزار دلار بوده که توسط ۷۲هزار و ۸۶۱کامیون ایرانی تا مرز چذابه جابجا شده است.

وی میوه ، تره بار ، سیمان ، مصالح ساختمانی و مصنوعات فلزی و فولادی را مهمترین اقلام صادراتی ایران به عراق از مرز چذابه در ۱۱۰کیلومتری شمال غرب اهواز عنوان کرد.

ناطقی ، تعامل با مسوولان مرزی عراق ، روان سازی و حذف برخی از تشریفات زائد و حضور بیشتر تجار ایرانی در بازار عراق را در افزایش صادرات کالا به عراق از طریق مرز چذابه موثر خواند.

فرماندار دشت آزادگان فعالیت این مرز را در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی منطقه بسیار موثر عنوان و ابراز امیدواری کرد روند افزایش صادرات کالا از مرز که در محدوده این شهرستان واقع شده است ادامه داشته باشد.

مرزهای زمینی شلمچه ، چذابه و مرز دریایی خرمشهر به تدریج پس از سرنگونی نظام بعثی در عراق برای صادرات کالا و اعزام زائران عتبات عالیات بازگشایی شد.

مرز چذابه یکی از کانون های اصلی تردد زائران اربعین حسینی امسال بود که از طریق آن بیش از ۲۵۰هزار زائر به کربلای معلا مشرف شدند.

استان خوزستان حدود ۵۰۰کیلومتر مرز مشترک با استان های میسان و بصره عراق دارد.

در یک دهه اخیر چندین تفاهم نامه اقتصادی و تجاری بین استانداران بصره و میسان با استاندار خوزستان امضا شده که زمینه برای مناسبات اقتصادی فراهم کرده است.

منبع / ایرنا