توافق برای اتصال راه آهن ایران و عراق از مرز شلمچه/ عملیات لایروبی اروند تا یک ماه آینده آغاز می شود

خورنا عباس آخوندی در مراسم امضای تفاهم نامه با وزیر حمل و نقل عراق که عصر چهارشنبه ۱۰ دی ماه در سالن کنفرانس ساختمان شهید دادمان برگزار شد با بیان این که خوشبختانه مذاکرات بسیار موفق و مثمرثمری داشتیم، اظهار کرد: این مذاکرات در ۵ حوزه همکاری های حمل ونقل ریلی، جاده ای و هوایی، آبراه اروند و صدور خدمات مهندسی انجام شد. وی اضافه کرد : خوشبختانه مهندس باقر جبر الزبیدی وزیر حمل و نقل کشور عراق، فردی بسیار مصمم و توانمند نسبت به توسعه مناسبات است بنابراین فضای حاکم بر جلسات بیشتر اجرایی بودو تصمیماتی که اتخاذ شد دارای زمان و برنامه عملیاتی و اجرایی است.

وی با بیان این که اعضای هیئت حمل و نقلی عراق نیز کاملا علاقه مند به توسعه روابط و طرح های عملیاتی بودند،افزود:ما توافق های بسیار خوبی داشتیم و امیدواریم ارتباطات اقتصادی، تجاری و همچنین فرهنگی دو کشور در حدی که ظرفیت تاریخی آن است،به نحوی گسترش پیدا کند که در آینده تنها روزهای خوش و توسعه روابط را داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد:در زمینه همکاری های ریلی مقرر شد همچنان که دولت جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد، عملیات اتصال شبکه راه آهن ایران و عراق از طریق مسیر شلمچه-بصره و همچنین از طریق مرز خسروی هرچه سریعتر عملیاتی شود.

به گفته آخوندی، برای اجرایی شدن خط آهن شلمچه-بصره احداث پل ۷۰۰ متری مد نظر است. بر اساس توافق های پیشین اجرای این پل بر عهده دولت ایران قرار دارد.

وی توضیح داد: دولت عراق درخواست کرد که این پل به صورت متحرک اجرا شود که با تغییر وضعیت عرشه پل امکان عبور کشتی ها از زیر آن امکان پذیر باشد؛ قاعدتا برای دستیابی به این هدف باید تغییراتی در نقشه اعمال کرد که با این کار هزینه های اجرای پل گران تر می شود.

آخوندی با بیان این که طرف عراقی پذیرفت که هزینه اضافی این طرح از سوی دولت عراق پرداخت شود و ما نیز هرچه سریعتر اجرای آن را انجام دهیم، گفت: امیدواریم که بلافاصله عملیات اجرایی پل شروع شود تا آرزوی دیرینه مردم دو کشور به زودی تحقق یابد.

وزیر راه و شهرسازی در ارتباط با تفاهم نامه هوایی توضیح داد: پیش نویس موافقت نامه ای تصویب شد که امیدواریم وزیر حمل و نقل کشور عراق به اتفاق همکارانشان این موضوع را مورد مطالعه قرار دهند و در سفری که به عراق دارم این تفاهم نامه امضا شود.

آخوندی یادآورشد: در ارتباط با همکاری های جاده ای دو کشور پیش نویسی تهیه شد که قرار است در سفرم به عراق مورد امضا قرار گیرد. در ارتباط با بحث دریایی نیز آقای زبیدی اراده خود را برای لایروبی آبراه اروند نشان داد و تصمیم گرفتیم که عملیات اجرایی را به سرعت آغاز کنیم.

وی اظهار کرد: البته همزمان با این کار مذاکرات و گفت وگوهایی در سطح وزارت خارجه دو کشور در حال انجام است ولی ما به عنوان وزارتخانه های اجرایی تصمیم گرفتیم که مقدمات اجرای کار را فراهم کنیم تا بلافاصله وارد عمل شویم. وزیر راه و شهرسازی اظهار امیدواری کرد این موضوع که سال هاست به طول انجامیده، به سرعت و ظرف دو هفته آینده آغاز شود.

آخوندی تاکید کرد: امیدواریم که دو شق فعالیت جدید حمل و نقل در حوزه های ریلی و دریایی میان دو کشور ایران و عراق برقرار شود.

وی افزود: نکته دیگر در ارتباط با بحث فعالیت های مهندسی است. خوشبختانه در ارتباط با خدمات مهندسی در حال حاضر فعالیت های خوبی داریم. در این سفر دوستان عراقی با توانایی شرکت های ایرانی در حوزه حمل و نقل ریلی آشنا شدند که امیدواریم همکاری های خوبی را در این زمینه داشته باشیم.

آخوندی با بیان این که در بحث زمان بندی عملیاتی امیدواریم ظرف ۲ تا ۴ هفته آینده همزمان با مذاکراتی که در وزارت خارجه دو کشور انجام می شود، نخستین عملیات اجرایی در زمینه لایروبی اروند انجام شود، افزود: با انجام این پروژه از لحاظ نظری کشتی های ۱۲ هزار تنی فضای عبور را می یابند، این رقم در حال حاضر زیر ۵ هزار تن است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در تقسیم کار برای اجرای این پروژه مقرر شد که اجرای خط آهن عراق تا مرز این کشور بر عهده کشور عراق و احداث پل با ایران باشد. این پل که طولی معادل ۷۰۰ متر دارد، متحرک است و با تکنولوژی بالا و کار فنی بزرگ و پیچیده احداث خواهد شد.

وی تاکید کرد: برآورد شده که ساخت این پل حداقل ۱۸ ماه به طول بیانجامد که در این حالت احتمال افتتاح آن تا اربعین سال آینده کم است و امیدواریم که تا افتتاح پل، اجرای خط آهن نیز پایان یابد.

آخوندی اظهار کرد: امیدواریم تا فروردین ۹۴ ناامنی ها در عراق مرتفع شود تا اتصال ریلی به عراق نیز از کرمانشاه ممکن شود. البته ما نیز باید ریل را به کرمانشاه برسانیم که اجرای این پروژه در کشور ما کمی زمان خواهد برد.

به گفته وی، با اجرای این پروژه بخشی از حجم مسافر که از طریق جاده تردد دارند، به سمت راه آهن خواهند آمد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: عمدتا درباره شبکه های حمل و نقل و خطوط زیربنایی مذاکره شد و درباره ترانزیت یا سیستم ناوگان حمل و نقل مساله ای مطرح نشد.

*مذاکرات برای اتصال ریلی ایران به کربلا

ˈباقر جبر الزبیدیˈ وزیر حمل و نقل عراق نیز در نشست اختتامیه گفت: در این مذاکرات در خصوص ارتباط شبکه راه آهن ایران با شبکه راه آهن عراق از طریق ارتباط خط شلمچه به بصره به بحث و تبادل نظر پرداختیم. طول این خط آهن ۳۷ کیلومتر است و تمام شبکه راه آهن عراق به ایران و سپس به طرف چین وصل می شود.

زبیدی تاکید کرد: ما آمادگی کامل در این زمینه داریم و تمام لوازم را فراهم کردیم. همچنین طرف ایرانی هم باید پلی را که از اروند زده می شود آماده کند.

وزیر حمل و نقل عراق تاکید کرد: قسمتی از این پل که متحرک است باید سریعتر تکمیل شود که مسئولیت آن با ایران است و با ارتباط این خطوط راه آهن سفر میلیون ها زائر ایرانی از طریق بصره به کربلا فراهم خواهد شد.

به گفته الزبیدی، ایجاد ارتباط بین دو کشور از طریق کرمانشاه نیز پیگیری خواهد شد همچنین خط سومی ایجاد می شود که مسافران دو کشور به راحتی انتقال داده شوند و همچنین تبدیل به مسیری برای حمل و نقل کالا شود.

وی در ادامه این نشست به توافق های دیگری که میان ایران و عراق صورت گرفت اشاره کرد و افزود: ما در زمینه همکاری بندری هم توافق کردیم که شرکت های روسی در بصره فعالیت خود را ادامه دهند و با وزارت راه و شهرسازی ایران به این تفاهم رسیدیم که طی دو هفته آینده در بصره جلسه داشته باشیم و برخی مسائل را که از نزدیک نیاز به همکاری دارد مورد بحث قرار دهیم.

الزبیدی گفت: به علت لایروبی نشدن اروند رود ما نمی توانیم از بندر بصره استفاده کنیم و امیدواریم با لایروبی که روی این آبراه صورت می گیرد این آبراه بتواند بین بصره، آبادان و خرمشهر مسیر کشتیرانی ایجاد کند.

وی تاکید کرد: توافق دیگری بین شرکت هواپیمایی عراق و همه شرکت های دولتی و خصوصی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت. این توافقات در گذشته وجود داشته و توافق نامه جدیدی نیز در دست داریم. همه فعالیت هایی که ما در گذشته با ایران داشتیم توسعه می یابد.

وزیر حمل و نقل عراق اظهار کرد: همچنین آماده هستیم که وزیر راه و شهرسازی ایران سفری به عراق انجام دهد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری در این نشست توضیح داد: بدون تردید روابط بین دو کشور از طریق توافق نامه ها افزایش می یابد؛ تفاهم نامه هایی که در این سفر امضا شد با تفاهم نامه های پیشین بسیار متفاوت است. این توافق نامه ها عملی است در حالیکه توافق نامه های پیشین نظری بودند.

زبیدی افزود: در این سفر زمینه عبور کشتی ها از اروند رود را فراهم کردیم همچنین انتقال زوار از مرز شلمچه به زودی تسهیل می شود که افزایش حجم تجارت بین دو کشور را در پی دارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره فعال کردن خط آهن ایران و بصره اظهار کرد: ما در این زمینه جدی و خواهان سرعت بخشی برای تکمیل این پروژه هستیم و برای آن اهمیت خاصی قائلیم هستیم. همه وسائل لازم برای این خط راه آهن در محل فراهم است تنها مشکلی که در این میان داریم وجود مین های باقی مانده از دوران جنگ است.

مدیر کل راه آهن عراق در تکمیل سخنان وزیر حمل و نقل عراق گفت: با راه آهن ایران توافق کردیم که جلسه ای در ۱۸ دی ماه در محل اجرای این پروژه برگزار شود.

نشست اختتامیه مشترک ˈعباس آخوندیˈ وزیر راه و شهرسازی و ˈباقر جبر الزبیدیˈ وزیر حمل و نقل عراق عصر امروز چهارشنبه ۱۰ دی در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.