عبور ۴۹۰ هزار زائر در ایام اربعین از مرزهای خوزستان

خورنا در حمل و نقل بین مرزی به دلیل نبود بستر در کشور عراق تخلیه و بارگیری در پایانه‌ها انجام، و ادامه مسیر با کامیون‌های عراقی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در این حمل و نقل درآمد ارزی برای کشور حاصل می‌شود افزود: متولی نوسازی ناوگان حمل‌ و نقل کشور است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های خوزستان اضافه کرد: در استان خوزستان به دنبال این هستیم که نوسازی و توسعه ناوگان حمل و نقل را پیشرفت دهیم.

مصدقی با بیان اینکه دستور استاندار در زمینه خودروهای پلاک اروند به نوعی رفاه در استان را به دنبال داشت، گفت: در استفاده از وسائط نقلیه نیز از این ظرفیت استفاده خواهیم کرد و بیشتر ناوگان سواری را به این سمت سوق می‌دهیم.

این مدیرکل بیان کرد: برای بهره‌برداری از این تصمیم استاندار، از صندوق توسعه و همه بانک‌هایی که می‌توانند تسهیلات دهند استفاده می‌کنیم.

وی تصریح کرد: روزانه ۸۰۰ تا ۹۰۰ کامیون عراقی وارد خوزستان می‌شود که امکانات بندری چندان پاسخگو نیست.

مصدقی ادامه داد: در سال گذشته حدود ۱۲ میلیون جابه‌جایی مسافر داشتیم که نسبت به میانگین سالانه حدود چهار تا پنج درصد کاهش منفی داشته است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های خوزستان با اشاره به اینکه نرخ‌گذاری در ناوگان حمل و نقل به صورت آزاد است، بیان کرد: اگر این نرخ‌گذاری نباشد ممکن است سرمایه‌گذاری صورت نگیرد و بر اساس خدماتی که ارائه می‌شود هر کسی وارد کار می‌شود نرخ خود را تعیین می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: برخی خودروها به لحاظ ترمز مشکل دارند و در سیستم ناوگان اجازه فعالیت به این خودروها داده نمی‌شود.

مصدقی در زمینه تردد زائران اربعین حسینی در پایانه‌های مرزی و خدمات‌دهی به این زائران گفت: از یکم آذرماه جاری درگیر اعزام زائران به عتبات عالیات بودیم که ظرفیت عبور از مرز شلمچه ۸ هزار و از مرز چزابه ۶ هزار نفر بود اما در ایام اربعین حسینی روزانه ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر از مرزها عبور داده می‌شدند.

این مدیرکل در پایان عنوان کرد: در جمع نهایی حدود ۲۶۰ هزار نفر از مرز چذابه و ۲۳۰ هزار نفر از مرز شلمچه عبور داده شدند.

منبع / فارس