کمیته وصول مطالبات آموزش و پرورش خوزستان تشکیل شد/ بازنشستگی ۱۵۰۰ فرهنگی استان در امسال

خورنا محمد تقی زاده پیش از ظهر امروز در گردهمایی موسسان و مدیران مدارس مجری طرح بسته حمایتی خوزستان در تالار مطهری اهواز اظهار کرد: رتبه ۳۱ برای آموزش و پرورش خوزستان در بین سایر استانهای کشور شایسته نیست. اگر به شکل سطحی عوامل بازدارندگی و علل عقب ماندگی خوزستان را بررسی کنیم متوجه می شویم که این استان مرکز ثقل جنگ های جهانی اول، دوم و هشت ساله تحمیلی بوده است و با این جنگ ها زیرساخت های فنی، مهندسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در این استان آسیب دید.

وی با بیان اینکه شرایط اقلیمی و جغرافیایی استان نیز باعث شده که حداقل سال گذشته هفت هزار نیرو متقاضی انتقال باشند، افزود: اولین دانشگاه باستان و اولین تمدن ها در خوزستان بوده و این یعنی عامل نیروی انسانی باعث وجود این اولین های استان بود. خوزستان در شرایط کنونی نیز از لحاظ سیاسی، فرهنگی، استراتژیکی و اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین باید به این استان نگاه ویژه ای به خصوص در بخش آموزش و پرورش داشت.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان تصریح کرد:‌ از سال ۷۱ تا ۸۱ مبلغ ۲۳۰ میلیارد تومان از پنج درصد عوارض شهرداری ها و سود فروش دو درصد کارخانه های این استان طلب داریم که با حمایت استاندار کمیته ای برای پیگیری این مطالبات تشکیل شده و در حال تلاش برای وصول شدن آن هستیم.

تقی زاده بیان کرد:‌ در حال حاضر مبلغ هفت میلیارد تومان بدهی برق مدارس را داریم در حالیکه تمام سرانه ۹۰۰ هزار دانش آموز خوزستان تنها سه میلیارد تومان است که برای این تعداد دانش آموز بسیار ناچیز است و با این مبلغ حتی قادر به  پرداخت بدهی های برق هم نیستیم.

وی یادآور شد:‌ تحت هیچ شرایطی از بحران های موجود خارج نمی شویم مگر اینکه ذهن جامعه در گام اول درگیر مسائل آموزش و پرورش شود و نهادها و دستگاه های استان کنار آموزش و پرورش قرار بگیرند و به حل مشکلات کمک کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در پایان گفت: مسائل و مشکلات آموزش و پرورش تنها به خود آموزش و پرورش تعلق ندارد و برای حل آنها نیاز به مشارکت های مردمی داریم. در زمینه منابع مالی و نیروی انسانی مشکلات فراوانی در استان داریم به گونه ای که در سال جاری یک هزار و ۵۰۰ نفر از آموزش و پرورش استان بازنشسته شدند و یافتن جانشین برای این تعداد نیروی انسانی با تجربه کار بسیار سختی است.

منبع / مهر