سرانجام بنکداران اهوازی از مرکز شهر رفتند

خورنا محل استقرار عمده فروشان یا همان بنکداران در هسته مرکزی شهر اهواز، حدفاصل خیابان های ۲۴متری، طالقانی و سی متری است و روزانه محل مراجعه روزانه خرده‌فروشان اهواز و شهرهای اطراف برای تأمین کالاهای موردنیاز فروشگاه خود می باشد.

وجود بنکداران در مرکز شهر، عبور ومرور را این منطقه دچار اختلال کرده است؛ به طوری که توقف چندساعته ماشین های حمل بار، ترافیک و مسدود شدن خیابان ها، آلودگی صوتی و محیطی  برای شهروندان دیگر عادی شده است. انتقال بنکداران از مرکز شهر اهواز قصه درازی دارد و باوجود تعیین محل جدید این کسبه، تعیین مهلت برای خروج بنکداران از مرکز شهر و تهدید مسئولان، هربار با مقاومت بنکداران، جابجایی این افراد به تعویق افتاده است.
اما بر اساس مصوبه ستاد ساماندهی شهر و  فرمانداری شهر اهوازکلیه بنکداران و عمده فروشان مواد غذایی  مستقر در هسته مرکزی شهر تا پایان آبان ماه ملزم به خروج از مرکز شهر شده اند و پس از ضرب الاجل تعیین شده (۳۰ آبان ماه) از فعالیت بنکداران جلوگیری به عمل می آید. تصمیمی که دیروز شاهد اجرایی شدن آن بودیم.
 اکنون در شهر اهواز پس از فراز و نشیب فراوان، به مقامات قضایی کشیده شده و قرار است امروز  به طور قطعی تعیین تکلیف شود. در سال‌های اخیر مکانی در شرق اهواز با ۵۰ هکتار مساحت توسط بخش خصوصی قطعه‌بندی و ۷۲۰ پلاک پیش‌بینی و مقرر شد در این مجتمع ۶۲۰ ساختمان تجاری و ۱۰۰ واحد برای خدمات جانبی ساخته شود. طبق آخرین اعلام شهرداری اهواز از این تعداد ۳۵۹ پلاک به بنکداران واگذار شده و در حال ساخت و ساز هستند؛ تاکنون تعدادی به مجتمع نقل مکان کرده و در حال ادامه کسب و کار هستند. همچنین ۶۳ واحد از این مجتمع به بهره‌برداری رسیده و ۱۸۹ قطعه آن در حال آماده‌سازی است.
اینبار اما فرماندار اهواز به جد پیگیر موضوع بود تا به هر ترتیبی که شده این صنف مزاحم برای تردد شهروندان را به محل تعیین شده منتقل کند، برای این تصمیم تا پایان آبان ماه نیز مجال داده بود که به گفته وی لازم الاجراست و بزودی هسته مرکزی شهر نفسی چاق خواهد کرد. این خبر نوید بخش روزهای کم ترافیک در محل استقرار بنکداران می باشد. و خانواده ها شاید دیگر مدام به سایر مسوولین نگویند که تو را بخدا این مشکل ما را حل کنید. بعنوان مثال بانویی حدودا ۵۰ ساله را می توان اشاره داشت که در نمایشگاهی مقابل راه ناصر سودانی ایستاد و با گریه سخن از تخریب دیوارهای بیرونی خانه اش توسط ماشین های غول پیکیر همین بنکداران به میان آورد. ماشین های غول پیکری که پر است از اقلام مورد نیاز همین مردم.
با این حال اما روز گذشته خودروهای فراوانی در محل کسب بنکداران حضور یافتند تا انبارها را تخلیه کرده و به محل جدید خود نقل مکان کنند. در این میان اما جای بسی تقدیر و تشکر از فرماندار اهواز دارد که با قاطعیت سخن از انتقال آنها به میان آورد و با قاطعیت نیز نسبت به انجام آن پیگیر امور بود.
فرماندار اهواز در این ارتباط به فرهنگ جنوب گفت: خوشحالم که مردم اهواز از بابت خروج بنکداران خوشحال خواهند شد.ارزانی بیرگانی ادامه داد: اتحادیه مربوط به بنکداران بیشترین همکاری و تلاش را نسبت به این جابجایی داشتند که باید صمیمانه از این همکاری تشکر بعمل آورد.
وی بیان کرد: بنکداران بنا بدلایل مختلف ترافیک و مشکلات دیگر به این نتیجه رسیده بودند که باید از مرکز شهر خارج شوند، بنابراین اصل موضوع در خصوص خروج از مرکز شهر به تمایل بنکداران به انتقال بر می گردد.
فرماندار اهواز همچنین ابراز داشت: تا کنون ۷۰ درصد از بنکداران انبارهای خود را تخلیه کرده که قطعا تا پایان امروزکلیه آنها نسبت به تخلیه انبار وخروج  از مرکز شهر اقدام خواهند کرد.
این در حالی است که استاندار خوزستان از دوران مدیریت قبل خود در استان مطالبی را به میان آورد که در آن زمان میوه فروشان میدان میوه و تره بار را به محلی دیگر منتقل کرد و در این دوره نیز بنکداران را از مرکز شهر خارج می کند، که البته محقق شد و مرکز شهر از این اتفاق نفسی تازه خواهد کشید. جا دارد بدلیل این اقدام بجا و شایسته از کلیه کسانی که در آن نقش داشته اند تقدیر و تشکر بعمل آورد.