توزیع قرص ویتامین دی بین دانش آموزان خوزستان

خورنا/ توزیع قرص ویتامین دی بین دانش آموزان پایه اول و دوم متوسطه بر اساس یک طرح ملی آغاز شده و هر دانش آموز در طول ماه یک عدد قرص دریافت می کند.

وی افزود: ۲۰۷ هزار عدد قرص ویتامین دی به منظور توزیع بین دانش آموزان مدارس شهرهای شمال استان خوزستان تامین شده که توزیع آنها از امروز از طریق مراکز بهداشتی آغاز گردید.

جودکیان همچنین گفت:در پژوهشی که روی دانش آموزان تهران انجام شد مشخص شد ۹۰ درصد دانش آموزان کمبود ویتامین دی دارند به همین منظور بر اساس طرح کشوری دانش آموزان دختر مقطع متوسطه اول و دوم در سال تحصیلی جاری به صورت ماهانه قرص ویتامین دی دریافت خواهند کرد.

جودکیان با اشاره به نتایج بدست آمده این پژوهش و کمبود ویتامین دی در تمام گروه های سنی و جنسی به درجات مختلف گفت:افراد ۱۲ تا ۷۰ ساله ای که دچار کمبود ویتامین دی هستند باید ماهانه یک عدد قرص مگادوز ۵۰۰۰۰IU مصرف کنند تا این کمبود رفع شود.

مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول نور خورشید را مهمترین منبع تامین ویتامین دی دانست وگفت:به دلیل زندگی ماشینی ،بازی های کامپیوتری، آپارتمان نشینی ،استفاده از سرویس مدارس و دیگر موارد دانش آموزان کمتر از نور خورشید بهره مند می شوند و این امر موجب کمبود ویتامین دی در آنها شده است.

وی اظهار کرد:لبنیات غنی شده ، زرده تخم مرغ ، ماهی سالمون و خال مخملی از دیگر منابع تامین ویتامین دی می باشند.

منبع/ ایرنا