بازدید فرماندار بهبهان از پروژه سد و تونل انحرافی چم شیر در زیدون

خورنا در این بازدید که با حضور فرماندار بهبهان و بخشدار زیدون و همچنین سرپرست کارگاه چم شیر انجام شد در ابتدای این بازدید مصطفی روانبخش سرپرست کارگاه پروژه سد و تونل انحرافی چم شیربند انحرافی تنظیمی چم شیر اظهار کرد: سد چم شیر در فاصله ۸۶ کیلومتری پایین دست  روی رودخانه زهره و بالاتر از محل تلاقی رودخانه های زهره و خیرآباد قرار دارد.

وی ادامه داد: این سد با ارتفاع ۱۵۵متر، طول تاج ۵۸۰ متر و مخزن به حجم یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب، روی رودخانه ˈزهرهˈ در استان کهگیلویه و بویراحمد در دست اجراست.

سرپرست کارگاه سد و تونل انحرافی چم شیر افزود: همچنین کنترل سیلاب ها و بهبود کیفیت آب رودخانه زهره، امکان انتقال و فروش آب به کشورهای حوزه خلیج فارس، تامین آب شرب بخشی از مناطق جنوب کشور، تامین آب صنعت جنوب و ایجاد مکان تفریحی و توریستی از دیگر فواید اجرای این سد است.

روانبخش خاطرنشان کرد: مطالعات مرحله اول طرح شبکه آبیاری و زهکشی چم شیر در سال ۱۳۷۴ آغاز و در تیرماه ۱۳۸۴ به تصویب کارفرمای وقت، سازمان آب منطقه ای فارس، بوشهر و کهگیلویه رسید. پس از آن مطالعات مرحله دوم شروع و در سال ۱۳۹۱ به تایید و تصویب کارفرمای جدید پروژه، شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران رسید.

لازم به ذکر است، با تکمیل این پروژه بزرگ ملی، بیش از ۳۶۰۰۰ هکتار از اراضی جنوب کشور به زیر کشت خواهد رفت و مواهب اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی آن باعث توسعه منطقه و کشور خواهد شد.

وی گفت:رودخانه زهره یکی از رودخانه‌های حوضه آبریز هندیجان جراحی می‌باشد. حوضه آبریز هندیجان جراحی با وسعت ۴۰۷۸۸ کیلومترمربع دارای زیرحوضه‌های بسیاری است.

در ادامه حسین ملک خدایی فرماندار بهبهان اظهار داشت: با همت شما و کمک مسئولان امیدواریم با راه اندازی این پروژه ملی و عظیم بتوانیم مشکل کمبود آب و ساماندهی و مدیریت آب در منطقه را به سرانجامن برسانیم.

فرماندار بهبهان در ادامه تصریح کرد: به توجه به تحریم ها و فشار های بین المللی انجام این پروژه بزرگ یک کار بسیار عظیم در کشور است که امیدواریم به همت مهندسین و تلاش مدیران هر چه سریعتر افتتاح شود.

ملک خدایی در ادامه ضمن اشاره به ایجاد فرصت های شغلی به وجود آمده در این پروژه افزود: باید سعی شود در این پروژه از نیرو های بومی استفاده شود تا جوانان منطقه به نحو احسنت بتوانند از این فرصت  استفاده نمایند.

وی گفت: با توجه به اینکه در تحریم هستیم نیاز است پرداخت حقوق و مزایای قشر کارگر و با هماهنگی و تعامل پرداخت شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *