عدم ارتباط آموزش و پرورش با کاهش آمار قبولی کنکور/ توسعه نامتوازن آموزش عالی در خوزستان

بابك مختاري در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار كرد: عدم قبولي يا درصد كم قبول شدن دانش آموزان در كنكور ارتباطي به آموزش و پرورش ندارد. قبولي در كنكور دانشگاه هاي دولتي در حال حاضر بومي گزيني شده است.

وي افزود: دانش آموزان استان هايي مثل يزد و سمنان كه دانشگاه ها و صندلي هاي خالي بيشتري دارند و جمعيت شان كمتر است راحت تر در كنكور قبول مي شوند.

رئيس پارك علم و فناوري خوزستان تصريح كرد: دانشگاه هاي استان خوزستان چندان ظرفيت ندارند و در عين حال استان هاي اطراف مانند ايلام، خرم آباد، كهگيلويه و بوير احمد، چهارمحال و بختياري و بوشهر هم كه جزو ناحيه و قطب ما هستند نيز برای تحصیل در دانشگاه های دولتی به اين استان مي آيند يعني يكي از دلايل اصلي كم قبول شدن دانش آ‌موزان خوزستان در كنكور توسعه نامتوازن آموزش عالي در استان است.

مختاري خاطرنشان كرد: يك جايي مثل سمنان تعداد صندلي هاي خالي براي دانشجويان از تعداد دانش آموزان بومي آن استان بيشتر است. يعني هر دانش آموزي كه ديپلم بگيرد مي تواند به راحتي در دانشگاه دولتي قبول شود.

وي عنوان كرد: در بحث آمايش آموزش عالي استان اين نقيضه تا حدودي ديده شده است. استان ما صنعتي است و درصد قبولي دانش آموزان فقط با قبولي در دانشگاه هاي دولتي سنجيده مي شود.

رئيس پارك علم و فناوري خوزستان ادامه داد: اما بايد بدانيم كه خيلي از خانواده هاي ما حاضرند فرزندانشان را به دانشگاه هاي آزاد صنعتي بفرستند بدون اينكه اصلا در آزمون دانشگاه دولتي شركت كنند و اين باعث كاهش آمار قبولي دانش آموزان در كنكور مي شود در حالي كه ارتباطي به آموزش و پرورش ندارد.