فرماندار آبادان بر لزوم استفاده از بخش خصوصی در زمینه گردشگری تاکید کرد

به گزارش ایرنا ˈعزیزاله شهبازیˈ روز سه شنبه در نشست کارگروه گردشگری آبادان در سالن جلسات فرمانداری ویژه آبادان افزود: امکان استفاده از اعتبارات دولتی پس از شکل گیری کامل منطقه آزاد اروند وجود ندارد لذا استفاده از بخش خصوصی و تشکل های مردم نهاد در زمینه گردشگری لازم است.

وی با اشاره به توجه ویژه استاندار خوزستان به آبادان گفت: استاندار تلاشگر خوزستان به رغم وجود محدودیت های زیاد کمک های خوبی برای احداث جزیره شادمانی آبادان در نظر گرفته است.

معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان برداشتن دژ خاکی حاشیه رودخانه اروند را یادآور شد و افزود: این دژ هشت کیلومتر طول دارد که تاکنون ۵۰۰ متر آن توسط شهرداری آبادان برداشته شده است.

وی خواستار کمک سازمان منطقه آزاد اروند برای تسریع در حذف کامل این دژ خاکی شد و اظهار کرد: شهروندان و گردشگران با برداشتن این دژ خاکی می توانند از ساحل زیبای رودخانه اروند بهره مند شوند.

شهبازی با اشاره به اهمیت جذب گردشگر در منطقه آزاد اروند افزود: سالانه یک میلیون نفر از کشور عراق برای درمان خود از منطقه آزاد اروند عبور و به دیگر شهرهای کشور مراجعه می کنند.

وی گفت: می توان با فراهم کردن زیرساخت های لازم بخش عمده ای از این بیماران را در منطقه آزاد اروند درمان کرد.

معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان به احداث بیمارستان های ۳۲ تختخوابی اروند و نفت اشاره کرد و افزود: تاکنون ۸۰ میلیارد ریال برای احداث بیمارستان اروند هزینه شده است.

وی با اشاره به نقش رسانه ها در معرفی جاذبه های گردشگری آبادان افزود: راه اندازی شبکه ماهواره ای صدا و سیمای مرکز آبادان در معرفی ظرفیت ها و جاذبه های این شهرستان کمک زیادی می کند.

مشاور فرهنگی استاندار خوزستان نیز در این نشست وجود ظرفیت های فراوان فرهنگی و گردشگری در منطقه آزاد اروند را یادآور شد و افزود: معرفی ظرفیت ها، حرکت و سناریوسازی در زمینه گردشگری از اقدامات لازم برای توسعه گردشگری منطقه می باشند.

ˈوحید قاسمیˈ اظهار کرد: باید ذوق و علاقه مسافران و گردشگران را شناسایی و سال های بعد برای رفع نیازهای آنها برنامه ریزی کرد.

وی افزود: منطقه آزاد اروند ظرفیت های خاص خود را دارد و نباید این منطقه را با سایر مناطق آزاد کشور مقایسه کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان نیز با اشاره به توجه ویژه سازمان میراث فرهنگی به آبادان گفت: استفاده از صدا و سیمای مرکز آبادان برای معرفی جاذبه ها و ظرفیت های موجود در منطقه در دستور کار قرار دارد.

ˈافشین حیدریˈ تشکیل کارگروه های گردشگری در تمام شهرستان های استان خوزستان را یادآور شد و افزود: ترویج فرهنگ گردشگرپذیری در استان خوزستان ضروری است.

وی با تاکید بر لزوم هم افزایی مسوولان برای توسعه گردشگری استان خوزستان اظهار کرد: گردشگری یک سمفونی منظم است که در صورت درست کار نکردن یک دستگاه کل مجموعه با مشکل مواجه می شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان به نقش تشکل های مردم نهاد در گسترش گردشگری اشاره کرد و افزود: تلاش بر این است که ظرفیت های منطقه آزاد اروند از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل شوند.

وی سخنان رییس جمهوری در سفر به آبادان و خرمشهر مبنی بر لزوم تبدیل منطقه آزاد اروند به قطب گردشگری کشور را یادآور شد و گفت: مجموعه میراث فرهنگی تمام فعالیت های خود را در سال ۹۴ بر مبنای کارگروه های گردشگری شهرستان ها انجام خواهد داد لذا دستگاه های اجرایی باید از کار جزیره ای و سلولی پرهیز کنند.

شهردار آبادان نیز ضمن تشریح عملکرد شهرداری آبادان افزود: شهرداری آبادان امسال حدود ده میلیارد ریال برای تامین نیازهای گردشگران نوروزی هزینه کرد.

ˈمحمودرضا شیرازیˈ گفت: نوروز امسال علاوه بر چاپ پنج هزار نقشه و کتابچه گردشگری، مرکز راهنمایی مسافران در میدان ورودی شهر آبادان مستقر شد که مورد استقبال فراوان گردشگران قرار گرفت.

وی فراهم کردن زیرساخت های مربوط به جاذبه ها و اماکن مورد نیاز گردشگران در آبادان را ضروری خواند و افزود: زیرساخت های گردشگری جزیره شادمانی آبادان در ابتدای کار تامین می شوند که قابل تحسین است.

وی بهره برداری از بلوار ساحلی جزیره شادمانی در ۲۲ بهمن ماه سال جاری را یادآور شد و گفت: تورهای گردشگری می توانند در معرفی جاذبه های گردشگری آبادان نقش مهمی ایفا کنند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست آبادان نیز با اشاره به وجود ظرفیت های فراوان طبیعی مانند رودخانه ها، پوشش گیاهی، تنوع زیستی و تالاب بین المللی شادگان در آبادان افزود: زیرساخت های مورد نیاز گردشگری در مناطق دور دست باید فراهم شوند.

ˈسید احمد موسوی آزادˈ راه اندازی مرکز بازدیدکنندگان طبیعت آبادان را یادآور شد و گفت: استقبال زیاد مردم از این نمایشگاه نشان از علاقه آنها به طبیعت دارد.

ˈعلیرضا اقبالیˈ رییس دانشگاه آزاد اسلامی خلیج فارس آبادان نیز با اشاره به حضور سه میلیون گردشگر نوروزی در آبادان افزود: می توان با راه اندازی فستیوال خرما در ایامی غیر از نوروز زمینه حضور دوباره گردشگران در منطقه را فراهم کرد.

مدیر امور گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند نیز حضور در نمایشگاه های مختلف کشور به منظور معرفی سازمان منطقه آزاد اروند را یادآور شد و گفت: سازمان منطقه آزاد اروند برنامه های کوتاه مدت و میان مدتی را برای جذب گردشگران بازار، فرهنگی، صنعتی، درمانی و غیره مدنظر دارد.

ˈمهدی اسدیانˈ از دستگاه های اجرایی آبادان خواست در اجرای طرح ها و پروژه های خود با منطقه آزاد اروند هماهنگ باشند تا از موازی کاری جلوگیری شود.

۷۲۷۹

انتهای پیام /*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *