نوبخت: دولت یازدهم توجه ویژه ای به سلامت شهروندان دارد

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری گفت: دولت یازدهم با اجرای طرح تحول نظام سلامت نشان داد که توجه ویژه ای به سلامت شهروندان دارد.

به گزارش پایگاه خبری تیتر نیوز ˈمحمدباقر نوبختˈ روز سه شنبه در حاشیه مراسم آغاز عملیات اجرایی بزرگترین مرکز تحقیقات سرطان شناسی خاورمیانه در رشت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: توجه به بهداشت و سلامت مردم، موضوعی مهم است و دولت یازدهم با اجرای طرح تحول نظام سلامت توجه ویژه ای به آن دارد.

وی احداث بزرگترین مرکز تحقیقات سرطان شناسی خاورمیانه در گیلان را زمینه ای برای رشد و شکوفایی منطقه دانست و گفت: این مرکز در انجام تحقیقات پیشرفته و درمان بیماری سرطان نقش مهمی خواهد داشت.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری یادآور شد: ساخت پروژه ای در سایت دانشگاه علوم پزشکی گیلان با عنوان بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی پروفسور سمیعی طی سال های گذشته آغاز شده است.

نوبخت تاکید کرد: این بیمارستان در حال ساخت است و مرکز تحقیقات سرطان شناسی خاورمیانه بخشی از این پروژه به شمار می رود.

سخنگوی دولت با اشاره به تامین اعتبار اولیه برای ساخت این مرکز، اظهار امیدواری کرد، پروژه ناتمام بیمارستان پروفسور سمیعی هرچه زودتر به اتمام برسد و بزرگترین مرکز تحقیقات سرطان شناسی خاورمیانه نیز در زمان بندی مشخص شده، تکمیل شود.

عملیات اجرایی احداث بزرگترین مرکز تحقیقات سرطان شناسی خاورمیانه روز سه شنبه با حضور محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری و پروفسور مجید سمیعی از مشهورترین جراحان مغز و اعصاب جهان در مجتمع دانشگاهی سایت لاکان در رشت آغاز شد.

به گزارش ایرنا، بنیاد علم و پژوهش دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان و مرکز تحقیقات سرطان شناسی این دانشگاه به پشتوانه پروفسور سمیعی نسبت به احداث بزرگترین مرکز تحقیقات سرطان شناسی خاورمیانه اقدام کرده است.

بزرگترین مرکز تحقیقات سرطان شناسی خاورمیانه در زمینی به مساحت حدود ۲۰ هزار مترمربع احداث می شود که ۶۵۰ میلیارد ریال اعتبار اولیه برای احداث این مرکز در نظر گرفته شده و قرار است طی چهار سال به اتمام برسد.

بزرگترین مرکز تحقیقات سرطان شناسی خاورمیانه محلی برای حضور نخبگان و فرهیختگان علم پزشکی و پیراپزشکی برای انجام تحقیقات سرطان شناسی است.

در این مراسم، علاوه بر محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری و پروفسور مجید سمیعی از مشهورترین جراحان مغز و اعصاب جهان، علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استاندار گیلان و دیگر مسوولان استان حضور داشتند.

پروفسور سمیعی، پزشک و جراح مغز و اعصاب سرشناس ایرانی و متولد شهر رشت است که ریاست فدراسیون جهانی انجمن جراحان اعصاب و ریاست بیمارستان علوم عصبی هانوفر در آلمان را بر عهده دارد که خود بنیانگذار آن است.

وی در زمینه تورم مغز و ترمیم و بازسازی جراحی دستگاه عصبی محیطی مطالعات زیادی داشته و بیشترین اعمال جراحی را روی تومورهای موسوم به «نورینوم آکوستیک» انجام داده است.

وی در دهه ۱۹۹۰ یک مرکز بین المللی علوم اعصاب (International Neuroscience Institute)‏ که به اختصار INI شناخته می شود را تاسیس کرد.

بنای این مرکز برگرفته از شکل مغز است؛ این مرکز در شهر هانوفر آلمان واقع شده و ریاست آن را پروفسور سمیعی بر عهده دارد.

این پزشک ایرانی تاکنون شاگردان زیادی تربیت کرده که در کشورهای مختلف جهان به فعالیت در زمینه جراحی مغز و اعصاب مشغول هستند و هر ساله کنفرانسی را به افتخار او در یکی از کشورها برگزار می کنند.

وی تاکنون تلاش های زیادی برای ارتقای جراحی مغز و اعصاب در کشورمان انجام داده و دارای بیش از ۵۰۰ مقاله علمی و ۱۷ کتاب مرجع در زمینه دستگاه عصبی مرکزی و محیطی است.

سال گذشته نیز جایزه ˈحلقه لایبنیتزˈ آلمان به پروفسور مجید سمیعی اهدا شد؛ این جایزه برای اجرای طرح ˈ آفریقا ۱۰۰ به دلیل تربیت یکصد نفر متخصص مغز و اعصاب در کشور های افریقایی ˈبه پروفسور سمیعی از طرف باشگاه خبرنگاران هانوفر اهدا شده است.

باشگاه یاد شده، این جایزه را به کسانی اهدا می کند که موفق شده اند فعالیت ویژه ای در زمینه علوم، حقوق بشر یا اقدامات بشردوستانه انجام دهند؛ اقداماتی که به توسعه و پیشرفت در نقاط مختلف جهان کمک کند.