تکریم دعبل خزاعی تکریم از ولایت است/ مجسمه دعبل در شوش نصب شود

آیت الله محسن حیدری در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: دعبل خزاعی، شاعر عصر امام رضا (ع) شعرهايش بيشتر در نکوهش خلفاي جور و حمايت از اهل بيت(ع) بود. اين چهره نابغه شعر شيعي که از شيفتگان جان باخته راه ائمه و ولايت بود، با دسيسه حاکم دمشق، در سن ۹۸ سالگي به شهادت رسيد.

وی اظهار کرد: مدفن این شاعر بزرگ در شوش است و بزرگداشت دعبل بزرگداشت شعر و ادب و ولایت مداری است.

مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: لازم است که مجسمه این شخصیت برجسته مجدد در گوشه ای از شهر نصب به طوری که شان و منزلت وی حفظ شود.

آیت الله حیدری یادآور شد: دعبل افتخار تشیع و تکریمش تکریم ارزش های ولایی است. در آستانه جشنواره شعر رضوی که اختتامیه آن در مرقد دعبل خزاعی است امیدوارم مجسمه وی در نقطه ای مناسب در این شهرستان جانمایی شود.
 
به گزارش خبرنگار مهر، مجسمه دعبل خزاعی بیش از ۱۵ سال پیش در میدان اصلی شهر شوش نصب و پس از مدتی به انبار شهرداری منتقل شد. هم اکنون قریب به ۲۰ سال است که مجسمه این شاعر اهل بیت در انبار شهرداری شهر شوش خاک می خورد. قرار بود در آستانه هفته دولت مجسمه دعبل جا نمایی شود اما همچنان این اتفاق عملی نشده است.

دِعبِل خُزاعی با نام کامل ابوعلی دعبل بن علی بن رزین بن عثمان بن عبدالله بن بُدیل بن ورقاء خزاعی کوفی، شاعر، ادیب و عالم شیعی که مدیحه سرا و ذاکر فضایل اهل بیت بود.