حیات مقدم: پتروشیمی اروند باید ۴ سال پیش افتتاح میشد

خورنا: خلیل حیات‌مقدم درباره افتتاح پروژه طرح تولید پی وی سی پتروشیمی اروند که در سفر محمود احمدی نژاد به مناسبت سوم خرداد‌ سالروز آزادسازی خرمشهر صورت گرفت، توضیح داد: این پروژه با تأخیر چهار ساله امروز به افتتاح رسیده است.

به گزارش خورنا، نماینده مردم بندرماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی گفت:  مسئول بهره‌برداری پتروشمی بندرماهشهر شرکتی آلمانی بود، افزود: این پروژه از طرح‌هایی بوده که انحراف از مسیر فراوانی داشته است.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی ۴۰ درصد از ظرفیت طرح تولید پی وی سی پتروشیمی اروند فعال است، ادامه داد: با افتتاح رئیس جمهور، این سومین باری است که این پروژه افتتاح می‌شود و حتی رسانه‌ها و جراید هم در انعکاس مراسم‌های افتتاحیه قبلی حضور داشتند.

حیات مقدم یادآور شد: طرح تولید پی وی سی پتروشیمی اروندهنوز به ظرفیت کامل نرسیده است و اگر به ظرفیت کامل برسد، خوراک تمام پتروشیمی‌های بندر امام خمینی و عسلویه را تأمین می‌کند که چنین طرحی در آسیا بی نظیر است.

با راه اندازی کامل پتروشیمی اروند ۳۴۰ هزارتن پی وی سی در گریدهای سوسپانسیون وامولسیون به ظرفیت تولید کشور افزوده شده و پیش بینی می شود ایران با آغاز صادرات این محصول، حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد بازارهای جهانی آن را در اختیار بگیرد.

تا پیش از راه اندازی پتروشیمی اروند، ۱۶۰ هزار تن سود کاستیک در پتروشیمی بندرامام تولید می‌شد که ۷۰ هزار تن آن را مجتمعهای پتروشیمی دیگر به عنوان خوراک مصرف می کردند و ۱۱۰ هزار تن باقی مانده پاسخگوی نیاز صنایع پائین دستی نبود.

مجتمع پتروشیمی اروند، بزرگ‌ ترین زنجیره تولیدکننده پی وی سی جهان، درمجموع ظرفیت تولید سالانه دو میلیون و ۸۳۴ هزار تن انواع محصولات پتروشیمی را دارد.

پتروشیمی اروند قادر به تولید ۴۵۰ هزار تن سود کاستیک، ۳۰۰ هزار تن EDC(اتیلن دی کلراید) و ۱۶۵ هزار تن کلر است. افتتاح این مجتمع سود کاستیک که مورد نیاز شدید صنایع‌ داخل کشور است را کاملا تامین و کمبودها برطرف می شود.

با افتتاح این پتروشیمی به صورت مستقیم ۹۰۰ نفر در آن مشغول به کار می شوند.