یارانه ۱۰ میلیون نفر حذف خواهد شد ؟

خورنا: فرزین درباره فاز دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها گفت: بر اساس اعلامی که دو ماه پیش در خصوص حذف خانوارهای پردرآمد اعلام شد حدود ۱۰ ملیلون نفر مشمول حذف دریافت یارانه نقدی شدند که از هفته آینده اطلاع‌رسانی در مورد آنها با همکاری استانداری‌های کشور از طریق مکاتبات کتبی به مرحله اجرا خواهد گذاشته شد.

محمد رضا فرزین معاون وزیر اقتصاد در گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: به دستور رئیس‌جمهور به مدت یک ماه است برای کمک به بانک مرکزی برای حل مشکلات بازار سکه و ارز کارگروهی تشکیل شده است.
وی ادامه داد: در این کارگروه سعی بر آن شد تا از التهابات بازار ارز و سکه جلوگیری شود.
معاون وزیر اقتصاد گفت: نوسانات اخیر ارز منشا اقتصادی ندارد و رئیس جمهور کارگروه ساماندهی ارز را تشکیل داده که از یک ماه پیش شروع به کار کرده است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، وی در خصوص تحلیل دقیق از وضعیت ارزی کشور گفت: دولت از وضعیت ارزی خوبی برخوردار است، بانک مرکزی هم در طی سالهای گذشته وظیفه خود را به خوبی انجام داده اما در ماه های اخیر دولت متوجه شد ارزش پول پیش از اینکه مبتنی بر فرآیند طبیعی اقتصادی باشد مبتنی بر اخلال است و در این شرایط دولت به کمک بانک مرکزی می‌آید.
وی افزود: فضایی در کشور به وجود آمد که ممکن بود حرف مسئولین اقتصادی به گوش عاملین نرسد، دلیل التهابات بازار ارز بر می گردد به درآمد بانک مرکزی که عرضه و تقاضای ارزی قیمت را تایین می کند.
فرزین گفت: تحلیل کارشناسی دولت در سالهای اخیر نشان می دهد تراز بازرگانی مثبت و صادرات بیش از واردات بوده امسال ۴۰ میلیارد دلار صادرات داشتیم و تراز تجاری و مازاد سال جاری ۲۵ میلیارد دلار بوده که در طی چندین سال حساب جاری مثبت است.
وی ادامه داد :در سال ۹۰ ۴۰ ملیارد دلار صادرات داشته ایم و طی ۸ ماه گذشته ۵۵ میلیارد دلار نفت فروخته ایم.
و ی ادامه داد: در سال ۹۰، ۲۷.۵ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته ایم و ۸۲.۵ میلیارد دلار ارز از صادرات کسب کرده ایم.
فرزین افزود: ارز دو نرخی در کشور منشا فساد و اخلال در اقتصاد است و تلاش دولت بر این است که بازار را به سمت ارز تک نرخی هدایت کند.
وی ادامه داد: ارز در کشور از امروز با قیمت ۱۲۲۶ تومان عرضه می شود و صرافان اگر در یک محدوده کوچک به دلیلی هزینه خودشان اضافه کنن،دلیلی بر دو نرخی بودن ارز نیست.
وی ادامه داد: دولت سامانه ای را طراحی کرده که مسئول واردات کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش را انجام دهد و هرگاه کالایی را وزارت بازرگانی ثبت سفارش کرد نظام بانکی باید ارز را در اختیار آنها قرار دهد.
فرزین درباره فاز دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها گفت: بر اساس اعلامی که دو ماه پیش در خصوص حذف خانوارهای پر درآمد اعلام شد حدود ۱۰ ملیلون نفر مشمول حذف دریافت یارانه نقدی شدند که از هفته آینده اطلاع‌رسانی در مورد آنها با همکاری استانداری‌های کشور از طریق مکاتبات کتبی به مرحله اجرا خواهد گذاشته شد.
وی همچنین درباره زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها تصریح کرد: در این خصوص هم بزودی از طریق رسانه ها اطلاع رسانی لازم به مردم انجام خواهد شد ضمن آنکه هنوز زمان مشخصی برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در نظر گرفته نشده است.
فرزین با بیان اینکه نظام ارزی در کشور ساماندهی می شود گفت: ممکن است عده ای دست به سو استفاده هایی بزنن که به بهانه کمبود ارز بر افزایش قیمت ارز دامن بزند اما دولت ارز کافی دارد.
فرزین ادامه داد: در طی ۲۰ سال گذشته نرخ رشد سالانه حدود ۲۷ درصد بوده که با اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه ها در سال جاری تا مهر ماه در کشور به ۸.۵ درصد رسیده است که نرخ رشد نقدینگی نسبت به رقم ۲۰ ساله شدیداً کاهش داشته است.
وی تصریح کرد: در کشور دو نرخ وجود دارد که یکی نرخ رشد پایه پولی و دیگری ضریب فضاینده است که پایه پولی ۴ درصد کاهش یافته و ضریب فضاینده ۱۳.۵ درصد افزایش داشته است که نشان دهنده انضباط مالی در کشور است.
وی گفت: در حال حاضر نقدینگی نرخ رشد کمتر از سال گذشته است و دولت توانسته به یک روند انضباط مالی حرکت کند.
معاون اقتصادی وزیر اقتصاد درباره روند افزایش قیمت سکه در ماه‌های اخیر گفت: افزایش قیمت سکه به دو عامل نرخ ارز و افزایش هر انس طلا و بازارهای جهان بستگی دارد بطوریکه در ماه های اخیر قیمت هر انس طلا در بازار های جهانی به ۱۹۰۰ دلار رسید که الان در حدود ۱۷۰۰ دلار است.
فرزین با بیان اینکه کاهش نرخ ارز تاثیر بسیار مهمی در کنترل نرخ سکه دارد درباره پیش فروش سکه از سوی بانک مرکزی گفت : اجرای طرح پیش فروش سکه می تواند نقش بسزایی در کنترل نرخ سکه داشته باشد.
وی ادامه داد : به هر حال اعمال سیاست های کنترلی در بازار ارز و سکه بویژه بازار ارز باعث کاهش نرخ سکه در کشور می شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • - فرزین: 10 ملیلون نفر مشمول حذف یارانه نقدی
  • - آقاي دكتر فرزين با سلام متاسفانه گاهي اوقات قدرت فراموشي مي آورد. شايد ماهيت قدرت و گرفتاري ان ، اين گونه باشد. خدا عالم است آشنايي بنده با شما به سال 1385-6 بر مي گردد. در حوزه اي علمي خاصي ناظر طرح تحقيقاتي شما بودم. گاهي از دست بنده رنجيده هم مي شديد اما فكر مي كنم هم عقيده باشيم كه هيچگاه درخواست هاي بعمل آمده فراتر از منطق علمي و قواعد پژوهشي نبوده است.گاهي در بعضي جلسات در خصوص مسائلي خاص ساعت ها جدل علمي مي كرديم . قضاوت بنده از شما، تعامل با محققي خوشفكر بود و قضاوت شما از من را به خودتان مي سپارم. اندك زماني پس از آن ، برادر عزيزمان دكتر شمس الدين حسيني به صدارت رسيد و حقا انتخاب خوبي در خصوص شما انجام شد. در دل به هر دو شما درود گفتيم و ارزوي توفيق كرديم ولي بدليل پاره اي ملاحظات مصلحت به ارتباط گيري مجدد نبود. طرح هدفمندي مصوب شده بود و جريان اجراي آن شدت يافت. حسب وظيفه شرعي و حرفه اي اقدام به ارايه و مستند كردن راهكارهاي اجراي كم پيامد براي موفقيت طرح نموده و در سايت هاي خبري و علمي كشور منتشر كردم. به سايت سازمان شما هم فرستادم. اما نتيجه؟؟؟؟ سوال اين است كه چرا آزمون و خطا. مگر بنده شيوه انتخاب افراد و تعيين و شناسايي افراد واجد صلاحيت را بيان نكرده بودم؟ چرا بعد از دو سال به راهكارهاي ارايه شده در دو سال پيش رسيده ايم؟ از همان زماني كه در پشت صحنه مناظره تلويزيوني با دكتر كرد رنگنه ، به ايشان هشدار دادم كه شيوه انتخاب افراد و روش در پيش گرفته شده براي شناسايي افراد واجد شرايط در طرح هدفمندي غلط است،به فكرم خطور كرد كه ممكن است اين اشتباه بشكل سيستمي توسط ديگران هم تكرار شود، لذا دست به قلم برده و راهكارها را مكتوب نمودم و منتشر ساختم. اما نتيجه؟؟؟؟ در حوزه ارز، هشدارهاي لازم در تيرماه 1390 داده شده بود و حتي درخواست مداخله سازمان بازرسي را داشتم. اما نتيجه؟؟؟ در چند روز اخير راهكار موثر در كنترل نرخ ارز را با محوريت بيمه ارزي و عمل دولت به تكليف برنامه پنجم توسعه بيان نمودم. اما نتيجه؟؟؟ دوست و برادر عزيز در صلاحيت مديريتي و علمي جنابعالي حداقل براي بنده شكي وجود ندارد، اما نمي دانم روحيه مشورت گرايي و مشاوره پذيري شما كجا رفته است؟ در پايان دو سفارش دوستانه براي شما دارم.فعاليت و برنامه هاي درست را بشكل درست تر هم مي توان انجام داد. عدم برنامه ريزي به موقع در بسياري از موارد، برنامه ريزي براي شكست است. دكتر ج . م .ق