درد دل یک جوان ماهشهری: غیر بومی ها به ما ارجحیت دارند!

خورنا ماهشهر به عنوان بزرگترین منطقه صنعتی کشور همواره از نظر موقعیت شغلی و اشتغال در سطح بالایی قرار دارد. اما اشتغال و شغل به معنای واقعی آن مدت هاست برای مردم این شهر ناشناخته و غریب میباشد.

همواره از زمان تاسیس و راه اندازی پتروشیمی های منطقه شاهد بودیم که نفرات استخدام شده در این شزکتها و مدیران و سرپرستهای شرکت ها و واحدهای مختلف از افراد غیر بومی ماهشهر بوده که به تبع آن نفرات پایین دستی مدیران نیز از افراد غیر بومی انتخاب شده اند.

بگونه ای که با نگاه و جستجوی مختصر در نفرات استخدام شده شرکت ها مشاهده میکنیم که نفرات بومی ماهشهر هیچ جایگاهی در ساختار شرکت ها و پتروشیمی ها ندارند. تنها در مشاغل سخت و بسیار سطح پایین نفرات بومی تا حدودی به چشم میخورند.

در سال های گذشته زمانی که استخدامی های متعدد شرکتهای منطقه صورت میگرفت بحث بومی و غیر بومی مطرح نبود و هیچ امتیاز ویژه ای برای مردمی بومی ماهشهر در نظر گرفته نشده بود. در آن زمان نفرات مورد نیاز شرکت ها به طور کامل جذب شرکتها شدند و زمانی بحث بومی بودن مطرح شد که دیگر جای خالی در شرکت ها جهت جذب و استخدام وجود نداشت و میبینیم سالهاست که استخدامی صورت نگرفته و یا در حد بسیار محدود انجام شده است.

اما در همین استخدامی های محدود نیز مردم بومی ماهشهر همچنان جایی ندارند. استخدامی به این صورت بوده که همواره حقوق مردم بومی ماهشهر به راحتی  در این سالها پایمال و ضایع شده است و تنها نفرات غیر بومی در پست های سازمانی بالا و بالاتر رفته و مردم بومی ماهشهر در همان سطح پایین مشاغل باقی میمانند.

همیشه این سوال برای بنده و هزاران نفر امثال من که صدایشان به جایی نمیرسد، مطرح میشود که چطور است که مردم بومی ماهشهر جایگاه بسیار کم و پایین در این صنعت عظیم پتروشیمی داشته باشند. چرا روش انتخاب و استخدام به ضرر مردم بومی ماهشهر بوده است. مگر امتیازات ویژه استخدام نباید شامل حال مردم ماهشهر باشد.

مردمی که در این شهر زندگی با آلودگی ها زندگی میکنند ، مردمی که پایبند به شهر خود بوده و پیشرفت کردن شهر خود را آرزو میکنند. مردمی که با امکانات بسیار پایین در این شهر با غیرت زندگی میکنند. چرا امتیازات ویژه بیشتر شامل مردم غیر بومی ماهشهر شده است. اما این گلا یه ها و رنج ها تا کی باید وجود داشته باشد.

نظارت و تصمیم گیری و احقاق حقوق مردم ماهشهر به عهده کیست؟ این شهر افراد تحصیلکرده، وفادار، مومن، تلاشگر و توانا کم ندارد، اما چرا حق کشی باید باعث ناامیدی و نابودی زندگی و آینده جوانان این شهر شود. من به عنوان یک جوان ماهشهری و از جانب جوانان دیگر حق خود را ضایع شده میبینم و این گفته ها را بیان میکنم.

اما این بی نظمی ها و عدم نظارت ها مربوط به سال های گذشته نمیباشد و همچنان ادامه دارد. مدتی پیش آزمون استخدامی پتروشیمی  امیرکبیر برگزار شد که به تعداد بسیار محدود استخدام میکرد. بعد از مدتها که هیچ استخدامی بر گزار نشده بود و من همچنان به دنبال شغل و یک موقعیت شغلی در شهر خود، شهری که عظیم ترین پتروشیمی های کشور در آن قرار داشته، بودم.

در رشته امتحانی بنده یک نفر قرار بود از بین نفرات شرکت کننده در آزمون استخدام شود. پس از برگزاری آزمون و اعلام نتایج آزمون بنده در بین نفرات قبول شده بودم که به مرحله مصاحبه تخصصی دعوت شدم. تعداد نفرات دعوت شده به مصاحبه ۵ نفر بود.

در روز مصاحبه از پنج نفری که به مصاحبه دعوت شده بودند، بنده و یک نفر دیگر بومی ماهشهر بوده که پس از گذراندن مصاحبه که به خوبی هم انجام شد و با توجه به رزومه ای که داشتیم، انتظار میرفت که یکی از ما ۲ نفر که بومی ماهشهر بودیم در مصاحبه قبول شود. پس از مدتی که خبری از اعلام نتایج نهایی نشد، طی چندین بار تماس تلفنی و پیگیری بنده با پتروشیمی امیرکبیر در نهایت گفته شد که نفر مورد نظر انتخاب شده و جهت طی کردن مراحل استخدام به شرکت دعوت شده است.

پس از پیگیری بنده و تماس با نفر دوم که بومی ماهشهر بود مشخص شد آن هم مورد قبول قرار نگرفته است و در کمال تعجب یکی از آن ۳ نفر که غیر بومی ماهشهر بودند استخدام شده است. زمانی هم که جویای امتیاز بندی مصاحبه خود شدم هیچ کس جوابگو نبود و گفته شده که نمیتوان امتیاز بندی را اعلام کرد!

اما به چه صورت بوده که نفرات بومی ماهشهر مورد قبول قرار نگرفته اند. با توجه به صحبت هایی که بین بنده و نفرات دیگر رد و بدل شده بود مشخص بود که ما هیچ امتیازی از نفرات دیگر کم نداشته و حتی از نظر رزومه از آنها هم بالاتر بودیم. اما افسوس از ناعدالتی و عدم وجود قانون و نظارت مشخص و دلسوزانه که باعث حق کشی و شکل گیری  نا امیدی در بین جوانان این شهر شده است.

چه زمانی میرسد که مردم این شهر به جایگاه خود از صنعت این شهر برسند و سهم عادلانه ای از صنعت شهر خود داشته باشند. تنها در صورتی که بتوانم صدای خود را به مسولان و دیگر همشهری ها خود برسانم، کار بزرگی کردم.

که شاید برای آینده ای کوچک که دیگر جایی برای مردم ماهشهر وجود ندارد فکری کرده تا مردم این شهر سهم و حق خود را در این صنعت داشته باشند و از مهاجرت نخبگان این شهر جلوگیری شود.

انتظار میرود از مسئولین دلسوز این شهر از مدیرانی که باعث شکل گیری اینگونه استخدامی ها میشوند، بازخواست و آشکارسازی صورت گیرد و قانون و امتیازات ویژه ای همراه با واقعیت برای مرد مظلوم این شهر در نظر گرفته شود.

اما حق از دست رفته و آینده از بین رفته من و امثال من چگونه بر میگردد؟ آیا راهی وجود دارد؟

به امید روزهای خوب زندگی. “

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ماهشهر جاي تاسف فراوان دارد... قابل توجه امامان جماعت ماهشهر و سربندر و نماينده محترم حوزۀ ماهشهر و ديگر بزرگان بخواب رفته.......!!!!!
 • بنده خدا واقعا درست میگی که به داد ما میرس دلمون خوش بود طرفدار رو حانی هستیم میاد ریس جمهور میشه یه کاری گیرمون میاد اما همش خیال بود وهمش مثل برف تو زمستون بود که بانور افتاب اب میشه و میر نماینده شهر یک فکری بکن برامون بکن ماهم مسلمونیم بچه این شهریم خدایا خودت به دادمون برس بندت که ......
 • دلسوز کجایندنمایندگانی مثل جمشید مزارعی که تا لحظه اخر با مردم حوزه انتخابیش بود وحرف میزد وعمل میکرد.جناب
 • ناشناس تازمانی که ماهشهری ها به جای اینکه به فکر بهتر شدن شهرشان باشند حالا توسط هر کس بومی وغیربومی به فکر باند بازی وبالا امدن قوم وخویش خود هستند تا یه جایی به کارشون بیادو براشون سود داشته باشه، خاله زنک وار به دنبال بحث های بومی وغیر بومی هستندکه مدتهاست در جغرافیای سیاسی دنیا از بین رفته؛ماهشهر ،ماه .....شهر نخواهد شد......یه کم فکر کنید ..
  • ناشناس برادر افکار منفی رو از خودت دور کن، ماهشهر، ماه... شهر خواهد شد...
  • مسعود افراد غير بومي شكمشون سير شده حالا زبون در اوردن.
 • ناشناس کاش میدونستم این جوان ماهشهری خودش چی کارست که به این راحتی وغیرکارشناسانه نظر میده..سرتواز توبرف دربیار چله تابستونه .اطرافتو ببین.دنیارو بالیاقت ها میچرخونن عزیزدل برادر نه فک فامیل امثال شما.
  • ناشناس دوست عزیز هر کسی حق حرف زدن و اظهار بیان رو داره، همونطور که شما نظرت رو دادی! با این طرز بیان هم مشخصه که با عصبانیت نظر دادی ، شما چرا بهت بر میخوره، ما مدتهاست توی این شهر زندگی میکنیم و از اینجور اتفاقات زیاد دیدیم، مشخصه شما احساس به این قضیه نداری...
  • ناشناس بجای اینکه برفو چله ی تابستون رو به هم ربط بدید از این مطمئن باشید که ماهشهر افراد با لیاقت زیاد داره...
  • ناشناس چي شده زبون دراوردين.شما بالياقتين؟؟؟ اگه شما با لياقت هستين من ديگه حرفي برا گفتن ندارم
  • ناشناس برادر در مورد واقعیتها حرف بزن، چرا به حاشیه میری،!! با دامن زدن به حاشیه نمیتونی این بحث رو ناچیز و کوچیک جلوه بدی، واقعیت رو بگو، همه زبون دارن ولی چطور از این زبون استفاده کردن مهمه ... درد ما از اینه که آدمایی که طرز تفکر و دیدشون مثل شماست دارن لیاقت رو مشخص میکنن...بحث لیاقت و بومی بودن دو بحث کاملاً جدا از هم هست. اما تو ساختار استخدامی و انتصابات باید تعادل بین این دو مورد به صورت عادلانه رعایت بشه به صورتی که کوچکترین راه گریزی برای پایمال کردن حق مردم بومی این شهر وجود نداشته باشه، ما این انتظارو از مسئولان داریم..
 • حسن فرماندار دولت امید هم که غیر بومیه چرا فقط میگید شرکت های پتروشیمی... راستی میشه سوال کنید ایشون کجا دکترا گرفته؟
 • امیر ح... بنام خدا آقای ناشناس که ادبیات مورد خطاب به جوان ماهشهری مبین سطح تخصص و سواد جنابعالی که احتمالا غیربومی هستی میباشد عرض کنم بنده معلم هستم و هیچ کسی را هم ندارم که بخواهد در این شرکتها کار کند اما وظیفه خود می دانم که بعنوان فرزند این آب و خاک نکاتی را بیان کنم اولا شکی نیست که دنیارا لیاقت میچرخاند و جوانان ماهشهری هم با کسانی که براساس لیاقت و شایستگی و با رعایت آئین نامه های استخدامی و رقابتی سالم پذیرفته شده اند هیچ بحثی ندارند بلکه حضور این عزیزان راهم مغتنم می شمارند . روی سخن ماها با هزاران شاغل غیر بومی است که نه در فضای سالم یاد شده بلکه بر اساس روابط ظالمانه پارتی بازی و راه پاک کنی مدیران پایین دست رسوخ کرده غیر بومی و از آن بدترسفارشات و دستورات مدیران بالا دستی که گاه خودشان کوچه های این شهررا به چشم ندید ه استخدام میشوند و بعد هم نوبت به آنها می رسد تا جا پای مهاجرت شغلی ایل و تبار خود شوند این در حالی است که جوانان این شهر که بسیاری از آنها دارای مدارک مهندسی مرتبط با صنایع می باشند بیکارو در آرزوی داشتن شغل بسر می برند .عزیز دل بردار "غصه ما بخاطر بیکاری افراد نالایق نیست بلکه به فرزندان لایق و رشید این شهر که قطعا شایستگی علمی و عملی بیشتری نسبت به غیر بومی ها ی تحمیل شده دارند ظلم شده است ثانیا بومی بودن یک اصل است که هم توجیه مدیریتی دارد و هم توجیه جامعه شناسی !!که نمی خواهم الان واردبحث آن شوم ولی خیلی خلاصه بیان کنم بسیاری از مشکلات جوامع صنعتی ارتباط معنا داری با پدیده ی مهاجرت های غیر برنامه ریزی شده دارد و از نظر مدیریتی هم افراد بومی شاغل بدلیل سازگاری با شرایط خاص اقلیمی توانایی بیشتر !و همچنین بدلیل احساس مسولیت مضاعف ناشی از ریشه در آب و گل داشتن بمثابه کار گران سهیم در سود کارخانه تلاش و همت مضاعف !در نتیجه شاخص بهره وری و تولید بهبود خواهد یافت . والسلام
 • ماچوله سلام کاکایل عزیزم. من بندرمعشور چه چیزی هیشتن سرجای خوش که این دغدغه تون سرجاش بو. ای فقط خدا خیر نبینه کسلی که با عث ووبیدن معشور ما را بی هویت نشون بدن خیر نبینن.امیدوارم آرزوی همه جوانان مخلص بندرماهشهری برآورده شود
 • شرکتی این پسره(اسد پور) تو هر دوره ای سینه چاک جریان حاکم بوده,زمان احمدی نژاد می گفت عمو محمود ,اگه بدونید چه کارها که نمی کرد!!!!!!حالا هم !!!!!اف بر این دنیا و ادمای بوقلمون صفت!!!
 • پژمان من یه سوال داشتم اونایی که توی انتخابات با این جوانان توستاد بودن الان کجان چرا نمیان تو صحنه وبه این جوانان کمک کن :اقای امیری یادت نره که همه کمک کردن وهمه رو فراموش کردی برسید به دادا جوانان اقای شهرام درویش چرا فراموش کردید همه چیز رو ویکم به فکر جوانان نیستید اقای مهندس شریفی اقای توکلی اقا حیاتی ودوستان دیگر شما دیگه چرا به داد جوانان ماهشهری نمیرسید همه شما رو به عنوان پل بین جوانان ودولت میدیدن برای کمک به جوانان سعی تلاش کنید خواهش میکنیم
 • ا ق پژمان جان دلت خوشه,اون آقا دنبال پست بود که گرفت,بقیه هم به جهنم ,آقا تازه اح ا رو قایم مقام و ولیعهد خودش گذاشته,دیگه جواب سلام ما رو زورکی میده,واقعا مسخرس:(
 • ناشناس اقای.ا.ق انصاف هم خوب چیزیه.یه کم تقوی رو چاشنی نقدت کن برادر!این جوری راحت حرف نزن.روز قیامت اگه جوابی برای این حرفات نداشتی چی.......تخریب شخصیت افراد به چه قیمتی.....من که دیگه حرفی براگفتن ندارم
 • ناشناس خوب بود که مسئولان هم یه نگاهی به این صفحه مینداختن و نظر خودشونو در مورد این صحبت ها میدادن. آیا تا کنون برنامه ریزی در این مورد کردن؟ آیا به این قضیه و تبعاتش توجه کردن؟ آیا تحرکی در مورد این قضیه کردن؟