«جدایی نادر از سیمین» فیلم برتر جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک شد

خورنا: فیلم اصغر فرهادی در پنجمین دوره جوایز سالانه اسکرین آسیا پاسیفیک جایزه بهترین فیلم بلند داستانی را دریافت کرد و «باد و مه»‌ محمدعلی طالبی در بخش فیلم بلند کودکان تقدیر شد.

برندگان این دوره جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک (APSA) روز پنجشنبه در کوئینزلند در استرالیا معرفی شدند و اصغر فرهادی نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان فیلم «جدایی نادر از سیمین» از ایران، جایزه اصلی را از نانسان شی تهیه‌کننده هنگ کنگی و رئیس هیئت داوران بخش بین‌الملل دریافت کرد.

فیلم فرهادی در بخش‌های بهترین دستاورد کارگردانی، بازیگر مرد (پیمان معادی) و فیلمنامه هم نامزد دریافت جایزه بود.

«جدایی نادر از سیمین»‌ که به نمایندگی از ایران در بخش فیلم خارجی‌زبان جوایز اسکار ۸۴ حضور دارد، پارسال در جشنواره برلین برنده جوایز خرس طلایی بهترین فیلم و خرس‌های نقره‌ای بهترین گروه بازیگران زن و بهترین گروه بازیگران مرد شد.

«روزی روزگاری در آناتولی» ساخته نوری بیلگه جیلان از ترکیه که مانند «جدایی نادر از سیمین» در چهار بخش نامزد دریافت جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک بود، با دریافت سه جایزه بهترین دستاورد کارگردانی، دستاورد فیلمبرداری و جایزه بزرگ هیئت داوران بخش بین‌الملل، دیگر فیلم موفق مراسم لقب گرفت.

نانسان شی گفت: «رقبا فیلم‌های بسیار بسیار خوبی بودند، اما از نگاه هیئت داوران دو فیلم از هر لحاظ چشمگیر بودند: «جدایی نادر از سیمین» و «روزی روزگاری در آناتولی». این دو فیلم‌هایی کاملا متفاوت، اما به لحاظ مزایای فیلمسازی یکی هستند؛ از فیلمنامه گرفته تا کارگردانی و مهارت‌های فنی مانند فیلمبرداری، تدوین و در مجموع، همه چیز.»

هیئت داوران بخش بین‌الملل همچنین با اعطاء یک جایزه بزرگ ویژه از گروه بازیگران فیلم مصری «قاهره ۶۷۸» تقدیر کرد.

نادژدا مارکینا از روسیه برای فیلم «النا» برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد و آندری زویاگینتسف کارگردان این فیلم با یک جایزه ویژه مورد تقدیر قرار گرفت.

در بخش بهترین بازیگر زن شایسته ایرانی برای فیلم «آینه‌های روبرو» و لیلا زارع برای فیلم «به امید دیدار» از ایران نامزد بودند. «به امید دیدار» محمد رسول‌اف در دو بخش بهترین فیلم بلند داستانی و دستاورد کارگردانی نیز نامزد بود.

وانگ بائوکیانگ بازیگر چینی هم برای فیلم «درخت من» جایزه بهترین بازیگر مرد جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک را گرفت.

دنیس اوسکین برای فیلم روسی «ارواح خاموش» برنده جایزه بهترین فیلمنامه شد و یون سانگ-هیون برای «شب تیره و تار» از جمهوری کره مورد تقدیر قرار گرفت.

«قیمت من پنجاه گوسفند بود» به کارگردانی نیما سروستانی مستندساز ساکن سوئد تولید مشترک سوئد، ژاپن و آمریکا جایزه بهترین مستند بلند را دریافت کرد و «Leafie» از جمهوری کره جایزه بهترین فیلم بلند انیمیشن را گرفت.

جایزه بهترین فیلم بلند کودکان به «Buta» به کارگردانی خمیس مورادوف و ایلگار نجف از آذربایجان اعطاء شد. در این بخش فیلم «باد و مه»‌ به کارگردانی محمدعلی طالبی و تهیه‌کنندگی ناصر دهقانی‌پوده از ایران مورد تقدیر هیئت داوران قرار گرفت.

همچنین فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های تهیه‌کنندگان فیلم (فیاپف) با اعطاء جایزه یک عمر دستاورد به ژانگ ییمو از این فیلمساز صاحبنام چینی تقدیر کرد.
بیش از ۵۵۰ مهمان شامل فیلمسازانی از ۱۹ کشور در مراسم اختتامیه پنجمین دوره جوایز سالانه اسکرین آسیا پاسیفیک حضور داشتند.

جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک (APSA) را دولت کوئینزلند استرالیا با حمایت یونسکو و فیاپف به برترین‌های سینمای آسیا پاسیفیک اعطا می‌کند.
هدف از اعطاء این جوایز ارج نهادن به دستاوردهای سینمایی فیلم‌های منطقه آسیا پاسیفیک و تشکیل یک بازار جهانی است.

سایت رسمی جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک / ۲۴ نوامبر/ ترجمه: علی افتخاری

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *