عامل اصلی شایعه پراکنی “خفاش شب” به شلاق محکوم شد

خورنا: حجت الاسلام محمد صادق اکبری بیان داشت: با بیان این مطلب ادامه داد:ما با هر کسی که موجب رعب و وحشت در جامعه شود به شدت برخورد می کنیم.

حجت الاسلام اکبری در خصوص پرونده های اعدام  و اینکه بیش از ۲۰۰ نفر در صف اعدام هستندگفت: در سال جاری،۳۶ نفر اعدام شدند که۱۲ نفر آنها محکوم به قصاص نفس بودند. وی اضافه کرد:در دو ماهه سال جاری ۱۲ نفر اعدام شدند که از این تعداد ۹ نفرشان محکومان قصاص بودند.

حجت الاسلام اکبری تصریح کرد: در مدت دو ماهه سال ۹۳تعداد ۱۲ نفر محکومان به  اعدام با رضایت اولیاءدم از دار مجازات رهایی یافتند.

این مسئول در خصوص عفو زندانیان اظهار داشت: در سال ۹۱ تعداد ۲۶۶ نفر زندانی از زندانهای هرمزگان مشمول عفو شدند که این آمار در سال ۹۲، با افزایش ۲۶ درصدی ، ۲۶۴ نفر مورد عفو قرار گرفتند.

حجت الاسلام اکبری با اشاره به اینکه افراد عفو شده در سال ۹۱تعداد ۴۷ زن و دو هزار و ۱۹ نفر مرد بودند گفت:در سال گذشته  ۲هزارو ۵۰۹ نفر مرد  و ۹۵ نفر زن  و همچنین  در دوماهه سال جاری ۴۵ نفر زن و ۱۲۵ نفر مرد مورد عفو قرار گرفتند.

پرونده ۴۵۳ میلیاردی زمینهای تصرفی

رئیس کل دادگستری هرمزگان در رابطه با زمین های تصرفی گفت: بر اساس گزارش شورای حفاظت از اراضی ملی و املاک دولتی در سال ۹۲تعداد ۳۳۶ پرونده  زمین های تصرفی شده رسیدگی ، ۲هزارو ۸۲۹ هکتار اراضی تصرف شده و ۲ هزارو ۱۸۹ هکتار از این اراضی به دولت  برگشت داده شده است.

وی ارزش ریالی این زمین ها را  ۴۵۳ میلیاردو ۸۵۱ میلیون و ۵۱۷ هزار ریال ذکر کرد و پرونده رسیدگی شده در سال ۹۱معادل ۷۲ مورد، اراضی تصرف شده را ۶۳۲ هکتار وبرگشت زمینها  به اراضی ملی را  ۱۱۰ هکتار  اعلام کرد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان با اشاره به بیشترین وقوع جرائم و دعاوی مدنی در استان گفت: سرقت اولین جرم رخ داده در استان در سال  ۹۱ با ۱۸ هزارو ۱۱۵ فقره،  و در سال۹۲معادل ۱۹ هزارو ۸۹۵ مورد در رتبه اول به ثبت رسیده است.

حجت الاسلام  اکبری،حمل مواد مخدر در سال ۹۲ با ۱۶ هزارو ۵۳۶ پرونده و در سال ۹۱تعداد  ۱۷ هزارو ۴۱۸،  ضرب و جرح عمدی در سال ۹۱ با ۱۳ هزارو ۵۲۹ فقره و در سال ۹۲ معادل  ۱۴ هزارو ۱۴۷ فقره، ایراد صدمات بدنی غیر تصادفی و… در سال ۹۱حدود ۸ هزارو ۴۳۹ و در سال ۹۲ نعادل ۸ هزارو ۴۸۸ فقره، نگهداری مواد مخدر در  همین سال، ۶ هزارو ۱۱۲ فقره و در سال گذشته، ۵ هزارو ۸۹۱ فقره را دررده های بعدی جرم دانست.

وی توهین به اشخاص، تخریب، سال ۹۱تعداد ۴ هزارو ۵۷ مورد و در سال گذشته، یک هزارو ۱۷۰ مورد،  خیانت در امانت  در سال ۹۱ تعداد  سه هزارو ۵۴۹ مورد و در سال ۹۲ حدود ۳ هزارو ۹۹۴ مورد و صدور چک بی محل  در سال ۹۱ ،۳ هزارو ۲۵۵ مورد بوده است.در رتبه بعدی ذکر کرد. است.

این مقام مسوول بیشترین پرونده دعاوی مدنی  را در استان،در سال ۹۲ به ترتیب  تامین خواسته ،  مطالبه وجه چک، طلاق توافقی، مطالبه مهریه،  طلاق به در خواست زن ، … نام برد و گفت: بر اساس آمارطلاق از نوع طلاق توافقی  با افزایش سال به سال روبرو هستیم در حالی که آمارهای  طلاق توافقی در سال ۹۱، ۲هزارو ۷۲ پرونده بوده است اما این آمار در سال ۹۲ به ۲ هزارو ۴۴۸ فقره رسیده است.

حجت الاسلام  اکبری ادامه داد:طلاق به درخواست زن در سال ۹۱ هزارو ۴۵۹ مورد و در سال ۹۲، هزارو ۷۰۲ مورد نشان می دهد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان به اطاله دادرسی  (فرآیند رسیدگی به پرونده ها) اشاره کردو گفت:در سال ۹۲ با افزایش ورودی و خروجی پرونده ها روبرو شدیم  که در آغاز سال ۹۲، پرونده های موجود ۷۵ هزارو ۷۴۴  بوده است که ۲۲۶ هزارو ۹۱۳ پرونده جدید به آن  اضافه شد.

حجت الاسلام  اکبری ادامه داد:در این مدت ۲۳۵ هزارو ۶۳ فقره پرونده رسیدگی و مختومه شد و رسیدگی به پرونده ها در پایان سال ۹۲ تعداد  ۸ هزارو ۱۵۰ فقره پرونده بوده است.

وی ادامه داد: ورودی پرونده های سال ۹۲  به نسبت ۹۱ معادل ۱.۷ درصد افزایش یافته و ۱۷درصد مختومه شده است.

حجت الاسلام اکبری گفت: در سال ۹۱ تعداد ۲۱۱ هزار و ۸۸۵ فقره پرونده به دادگستری هرمزگان وارد شده که علاوه بر ۲۰۰ هزارو ۹۴ فقره پرونده  رسیدگی شده که ۱۰ هزارو ۹۸۱ پرونده به آمار پرونده های رسیدگی نشده اضافه گردید و  اطاله دادرسی و انباشت پرونده ها در سال ۹۱ زیاد بوده است.

صلح و سازش ۱۷درصدی

رئیس کل دادگستری هرمزگان به عملکرد شورای حل اختلاف در استان پرداخت و گفت: در سال ۹۲ پرونده های ورودی به شورای حل اختلاف  ۷۷ هزارو ۳۷۷ فقره با ۲۱درصد، مختومه ۷۸هزارو ۹۰۰ پرونده با ۲ درصد ، صلح و سازش ۱۹ هزار و ۱۸۸ با ۱۷ درصد، صدور حکم۵۹ هزارو ۷۱۲نفر با ۲۸درصد افزایش بوده است.

حجت الاسلام اکبری ادامه داد: در پایان سال ۹۲ پرونده های موجود  ۴ هزارو ۷۴۲ فقره با ۲۴درصد نشان می داد.

هرمزگان دومین استان ورودی کم پرونده

رییس کل دادگستری هرمزگان به ورودی پرونده  در قبال جمعیت یک میلیون و ۶۲۰ هزارو ۹۸۳ نفری در استان  اشاره کرد و گفت: بر اساس شاخص کشوری به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت۱۰ هزارو ۹۲۲ پرونده تشکیل می شود  که درهرمزگان به ازای هر ۱۰۰ نفر ۸ هزارو ۵۹۴ پرونده تشکیل شده است.

وی ادامه داد: بعد از سیستان و بلوچستان دومین استان  کشوری هستیم  که کمترین ورودی پرونده ها را به دستگاه قضایی دارد.

کمبود نیروی انسانی

رییس کل دادگستری هرمزگان گفت: بر اساس  چارت مصوبه دستگاه قضایی باید  ۲۴۸ نفرقاضی در استان حضور داشته باشند  که  در حال حاضر ۱۳۹ نفر قاضی مشغول به کار هستند و با کمبود ۱۰۹نفرو به عبارتی  ۴۹ درصدی روبرو هستیم.

به گفته حجت الاسلام اکبری بر اساس چارت اداری  هزارو ۴۳۷ نفر باید در دستگاه قضایی استان انجام وظیفه کنند که در حال حاضر ۳۶ درصد کادر اداری با ۵۱۴ نفر مشغول خدمت هستند.

وی افزود: در سال گذشته  به منظور ارتقاء چارت تشکیلاتی استان، تعداد شعبات تجدید نظر از ۵ به ۶ شعبه، دادگاه حقوقی از ۸ به ۱۱ شعبه، بازپرسی از ۱۰ به ۱۱ شعبه، دادیاری از ۱۲ به ۱۶ شعبه افزایش یافت ودر مجموع،  ۱۰ شعبه به چارت تشکیلات دادگستری های هرمزگان افزوده شد و ۲۷ نفر قاضی نیز جذب دادگستری شدند.

راه اندازی دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی

دادگستری هرمزگان به منظور کاهش زمان دادرسی و سریعتر شدن پرونده های سال ۹۳ دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی راه اندازی کند که سهم شهرستان بندرعباس به عنوان مرکز استان دو دفتر است.

رییس کل دادگستری هرمزگان با بیان این خبر ادامه داد:این دفاتر در اینده نزدیک راه اندازی می شود و در سرعت رسیدگی  و کاهش مستقیم مراجعه کنندگان به دستگاه قضایی خیلی موثر است.