گسترش خدمات در آبادان فرصتهای شغلی بالایی ایجاد می کند/ مخالف سیستم گداپروری هستم

خورنا: رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر آبادان گفت: در آبادان با گسترش بخش خدمات می توان فرصتهای شغلی بالایی را به دلیل کاربر بودن ماهیت این بخش ایجاد و فعال کرد.

دکتر حمید حنظل عیدانی در گفتگو با خبرنگار مهر، از امتیاز کالای همراه مسافر در منطقه آزاد اروند که موجب اشتغال زایی به طور مستقیم و غیر مستقیم می شود به عنوان مصداق بارز این مسئله نام برد.

وی با اشاره به اعلام رسمی مدیرکل بهزیستی خوزستان مبنی بر اینکه زنان سرپرست خانوار آبادانی که در کشور رتبه نخست را به لحاظ فراوانی دارا هستند، افزود: با ارائه بسته های حمایتی منجر به تولید به ویژه اشتغال مولد خانگی همراه با ارایه تسهیلات سازماندهی شده و نه در قالب وام هایی که از مسیر تولید خارج و به طور صرف با تحریک بخش مصرفی جامعه منجر به افزایش سطح عمومی قیمت ها  شود، می توان به این خانواده ها کمک کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر آبادان اظهار کرد: انجام این کار مانع از بروز اختلالات در سطح جامعه به دلیل فقر و محرومیت مادی افراد می شود.

عیدانی تصریح کرد: از یاد نبریم که بنا به تعالیم و آموزه های اسلامی و دینی برگرفته شده از سیرت ائمه اطهار (ع)، فقر و تنگدستی ویرانگر است و در نهایت نیز موجب تشدید نا امنی های ویرانگر در حوزه فلاح و رستگاری جامعه می شود.

وی با تاکید بر وظیفه ذاتی حکومت اسلامی در تلاش برای ایجاد بسترهای مناسب با هدف سعادتمندی شهروندان خواستار توجه بیشتر و البته هوشمندانه و عالمانه مسئولان و مدیران مجموعه مدیریتی استان و شهرستان به این هدف متعالی شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر آبادان یادآور شد: همانطور که پیشتر نیز چندین بار گفته شد باید مردم آبادان و خرمشهر در کمترین زمان طعم شیرین نعمت هایی همچون منطقه آزاد را بچشند.

عیدانی در پاسخ به چرایی عقب ماندگی اقتصادی در خوزستان و به ویژه آبادان گفت: در نگاه نخست گمان می رود که خوزستان به عنوان قطب بلامنازع نفتی بودن و صنایع عظیم پتروشیمی و فولاد و دسترسی به آب های آزاد، معدن اشتغال است.

وی افزود: با نگاهی ژرف در می یابیم که در مدیریت این فرصت های طلایی و استفاده بهینه از آنها به دلیل نبود برنامه ریزی هدفمند و متعهد بودن به اجرای برنامه های تعریف شده از نیروهای بومی کمتر استفاده می شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر آبادان اظهار کرد: به طور مثال در تعریف صحیح و هدفمند توزیع و ترویج رشته های دانشگاهی درون استانی و منطقه ای و ضعف نظام آموزشی که بیشتر منبعث از نارسایی های برنامه ریزی و نیاز سنجی مبتنی بر امکانات تکنولوژیک و ابزار آزمایشگاهی و کمک آموزشی است به طور عملی در بخشهای مهندسی و مشاغل مورد نیاز صنایع استان کمتر شاهد حضور موثر و چشمگیر فارغ التحصیلان دانشگاهی بومی هستیم و نیروهای استانی اغلب در بخشهای کارگری و ستادی مورد استفاده قرار می گیرند.

عیدانی تصریح کرد: در شهر آبادان آمار فارغ التحصیلان دانشگاهی در رشته های علوم انسانی همچون رشته های حسابداری و بازرگانی بسیار بیشتر از تقاصای بازار کار است و این در حالی است که کمترین ورودی های بومی در دانشکده نفت آبادان  که طبق آمار سال گذشته ناچیز است از آن جوانان آبادانی است که البته بازار کار بالفعلی را نیز در منطقه دارد.

وی یادآور شد: این موارد دردهایی هستند که ما به آن دچاریم و اگر در رفع این مسائل ومشکلات چاره اندیشی نشود باز هم شاهد مهاجرت معکوس در وهله نخست و گسترش فقر و ناامنی در مراحل بعدی خواهیم بود.

رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کم توجهی به سیاست های اشتغالزایی کوتاه مدت به ویژه در بخش خدمات و مشاغل خانگی گفت: با ترویج سیستم گدا پروری و نگاه صرفِ مصرف کننده به خانواده های بی سرپرست و بد سرپرست به شدت مخالف هستم.

عیدانی افزود: متاسفانه در آبادان کمیته امداد امام خمینی (ره) به جای حمایت هوشمندانه از این خانواده ها که بالفعل می توانند نیروی کار مولد و تولیدکننده باشند، به دلیل آن که بخش مدیریتی و نظارتی دچار مشکل است، هم در  ارائه تسهیلات و هم در ارائه مستمری ناچیز به درستی عمل نمی کند.

وی اظهار کرد: به طور عملی به جز تزریق نقدینگی به خانواده های تحت پوشش اتفاق شایان توجهی رخ نمی دهد بنابر این لازم است  این کمیته و دیگر نهادهای حمایتی نظیر بهزیستی با نگاهی علمی و کارشناسانه تر در عملکرد خود تجدید نظر کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *