گیاهان خانگی دلیل عمده مسمومیت در کودکان است

خورنا _ حسین عبدالعزیزی: مسمومیت با گیاهان یکی از شایع‏ترین دلایل ایجادمسمومیت‏های اتفاقی در کودکان محسوب می شود که گیاهان خانگی دلیل عمده مسمومیت در کودکان است.

به گزارش خورنا از اهواز، دکتر فریده یونسی رییس مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، با اعلام این خبر به خانواده ها توصیه کرد: از گیاهان غیر سمی در داخل خانه استفاده کنند، به ویژه زمانی که بچه زیر ۶ سال در خانه دارند و حتی الامکان سعی شود از نگهداری گیاهان تزئینی که دارای میوه‌‏ها و ظاهر جذاب برای کودکان هستند، خودداری کنند.

وی با بیان اینکه کنجکاوی کودکان زیر ۶ سال و وجود جذابیت در شکل و رنگ بخش‏های مختلف یک گیاه سمی منجر به بلعیده شدن آن توسط کودک می‌‏شود، تصریح کرد: برگ ها و گل های گیاهان را در یک مسیر ایمن و دور از دسترس کودکان قرار دهید تا بچه ها به آن ها دسترسی نداشته باشند.

یونسی به ویژگی گیاهان آپارتمانی سمی اشاره کرد و گفت: شناختن گیاهان آپارتمانی سمی و دانستن نوع سم آن ها، برای هر کس که دوست دارد خانه ای زیبا و پر از گل های آپارتمانی داشته باشد، لازم است. مخصوصا اگر فرزند کوچکی در منزل هست که ممکن است بدون توجه به سراغ گل و گلدان ها برود، برگ های آنها را بکند، به دست و صورت بمالد، یا حتی به دهان ببرد.

رییس مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، با بیان اینکه سم بیشتر این گیاهان در صورت خورده شدن، به بدن آسیب می زند، افزود: بعضی از گیاهان، ناراحتی های گوارشی و برخی ناراحتی های پوستی ایجاد می کنند.

این دکتر داروساز تصریح کرد: بعضی تنها دارای یک بخش سمی(مثلا ریشه یا دانه سمی) هستند. اما در بیشتر موارد، همه قسمت های گیاه سمی است. گاهی گیاه تنها در شرایط یا در مرحله ای خاص از رشد خطرناک است و برخی گیاهان تنها برای بعضی از جانوران خطرناکند.

یونسی دیفن باخیا، کالادیوم، آزالیا، گل ادریس را از مهمترین دسته گیاهان آپارتمانی سمی دانست و افزود: گیاه دیفن باخیا، گیاهی است که در بسیاری از منازل یافت می شود. این گیاه دارای ماده ای است که به تنهایی کشنده نیست، اما در صورت خورده شدن با ایجاد سوزش و درد شدید و متورم شدن راه های هوایی، تنفس را مشکل کرده و منجر به خفگی و مرگ فرد می شود.

وی در ادامه افزود: سم موجود در گیاه دیفن باخیا می تواند آن قدر زبان را متورم کند که فرد آسیب دیده تا مدت ها نتواند درست صحبت کند. دقت کنید که در هنگام کار و تمیز کردن گیاه هم از دستکش استفاده کنید.

این مقام مسوول به گیاه کالادیوم اشاره کرد و گفت: این گیاه نیز علاوه بر کالادیوم به گوش فیل هم معروف است و مسمومیت ناشی از گونه کالادیوم ضعیف‌تر از مسمومیت با دیفن باخیا است.

یونسی افزود: کالادیم در تمام بخش های خود، شیره ای سمی دارد که باعث خارش و سوزش لب و دهان می شود. مواد سمی گیاه به دستگاه گوارش آسیب می رساند و مسمومیت با درد شدید معده همراه است. اگرچه کبد سالم مواد سمی را دفع یا خنثی می کند اما سموم گیاهان می تواند به بافت های کبد نیز آسیب برساند. بعضی از مواد سمی، مستقیما روی دستگاه گردش خون تاثیر می گذارند.

رییس مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز همچنین به گیاه آزالیا اشاره کرد و گفت: این گیاه یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی است که به دلیل گل های زیبایی که دارد، مورد توجه علاقه مندان به گل ها و گیاهان آپارتمانی است و تمام بخش های این گیاه سمی است و خوردن آن، باعث تهوع، استفراغ، کندی ضربان قلب و کاهش فشار خون می شود.

یونسی در خصوص گیاه گل ادریس گفت: این گیاه از دیگر گیاهان اپارتمانی سمی است که اوایل بهار در بسیاری از خانه ها خود نمایی می کند. این بوته گل سمی است. برخی از نشانه های مسمومیت ناشی از ان شامل خارش پوست، تهوع، ضعف و تعریق است. گزارشاتی حاکی از کما یا بروز تشنج و نقص در سیستم خونرسانی بدن هم در بعضی از بیماران دیده شده است. خوشبختانه پادزهری برای سم این گل ساخته شده است که در بیمارستان ها موجود است.