ورود زه‌آب رامشیر به رودخانه جراحی کشاورزی ماهشهر را تهدید می‌کند

خورنا: رئیس نظام صنفی کشاورزی ماهشهر گفت: ورود زه‌آب کشاورزی رامشیر به رودخانه جراحی کشاورزی شهرستان بندر ماهشهر را در آستانه نابودی قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از ماهشهر، سید حسین آلبوشوکه ظهر امروز در جلسه شورای کشاورزی این شهرستان گفت: تنها شهرستانی که شبکه آبیاری و زهکشی ندارد بندر ماهشهر است.

وی ادامه داد: به همین دلیل ضررهای فراوانی به بخش کشاورزی ماهشهر وارد شده است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی ماهشهر تصریح کرد: اما مشکل دیگری که خسارت فراوانی به محصولات کشاورزی ماهشهر وارد آورده و باعث کاهش مشهود محصولات شده مسئله ورود زه‌آب کشاورزی رامشیر به رودخانه جراحی است.

آلبوشوکه خاطرنشان کرد: ورود این زه‌آب کیفیت آب پایین دست رودخانه جراحی را بسیار کاهش داده و کشاورزان آب نمک را به زمین‌های خود پمپاژ می‌کنند.

وی با بیان اینکه این مسئله باعث کاهش محصولات کشاورزی شهرستان بندر ماهشهر شده است، تصریح کرد: این مشکل کشاورزی شهرستان را در آستانه نابودی قرار داده و اگر به وضع موجود رسیدگی نشود سال به سال شاهد کاهش بیشتر محصولات خواهیم بود.

رئیس نظام صنفی کشاورزی ماهشهر یادآور شد: پرداختی صندوق بیمه کشاورزی نیز جوابگوی خسارت وارد شده به کشاورزان نیست و مانند یک تسکین دهنده موقت است.

آلبوشوکه افزود: برای جبران‌بخشی از خسارت‌های وارد شده به کشاورزان باید آب‌بهایی که ملزم به پرداخت آن هستند مورد بخشودگی قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه کشاورزان باید یک درصد کل محصول خود را به عنوان آب‌بها بپردازند، خاطرنشان کرد: در خشکسالی‌های سنوات گذشته بخشودگی آب‌بها محقق شد و چنانچه پیگیری‌های لازم صورت بگیرد با توجه به چشمگیر بودن خسارت‌های امسال این موضوع سال‌جاری نیز باید به تحقق برسد.