مدیر پروژه ثبت جهانی شوش اظهار داشت:

رونق اقتصادی شوش، وابسته به ثبت جهانی این شهر است

خورنا: مدیر پروژه ثبت جهانی شوش گفت: ثبت جهانی شوش، باعث رونق اقتصادی این شهر می‌شود.

محمدحسین ارسطوزاده امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در شوش با بیان این که حضور گردشگران باعث رونق اقتصادی شوش می‌شود، اظهار کرد: باید زمینه‌هایی که ثبت جهانی برای رونق اقتصادی فراهم می‌کند، شکوفا شود.

وی ادامه داد: مردم شوش فرصت‌های جدیدی را برای کسب درآمد و فرصت‌های جدیدی برای معرفی فرهنگ، آداب و رسوم خودشان فراهم می‌شود.

به گفته این مدیر میراث فرهنگی، امروز موضوع جهانی این است که مردمی که در پیرامون یک محوطه تاریخی زندگی می‌کنند، چقدر در حفاظت آن آثار تاریخی مشارکت دارند؛ این شاخص است که میزان موفقیت سازمان میراث فرهنگی و دستگاه‌های دولتی با آن سنجیده می‌شود.

مدیر پروژه ثبت جهانی شوش با تشبیه شهر شوش به خانه مردم، محوطه‌های تاریخی شهر شوش را  حیاط این خانه دانست و تاکید کرد: این حیاط متعلق به مردمی است که در شوش زندگی می‌کنند.

ارسطوزاده ادامه داد: قطعا هر برنامه‌ریزی که برای ثبت جهانی شوش انجام می‌دهیم باید مردم شوش از آن نفع ببرند.

وی در ادامه تاکید کرد: اگر چنین شد که مردم خیر و برکت حضور آثار تاریخی در شهرشان را دیدند و مزیت‌های آن را در زندگی خود لمس کردند، ما در حفاظت این آثار موفق بوده‌ایم.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی محوطه تاریخی شوش ادامه داد: این که ثبت جهانی به طور خودکار این دستاوردها را داشته باشد، قطعی نیست. بسیاری از این فرصت‌ها در جاهای دیگر کشور به وجود آمده اما چون درست استفاده نشده‌اند، آن ظرفیت‌ها از بین رفته است. به این ترتیب دستاوردهای ثبت جهانی با هشیاری و تلاش مشترک مردم و مسوولان شهرستان شوش و استان خوزستان به دست می‌آید.

*همراهی انجمن‌ها و گروه‌های مختلف مردم شوش

مدیر پایگاه میراث فرهنگی با تشکر و  رضایت از همراهی مردم شوش تا کنون تاکید کرد: خوشبختانه  امروز ما شاهد هستیم که انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی به صورت هدفمند برنامه‌ریزی‌هایی کرده‌اند، که نتیجه این برنامه‌ریزی‌ها و نتیجه این اقدامات عملی‌شان، معرفی و حفاظت از آثار تاریخی است.

ارسطوزاده تاکید کرد: تا الان این انجمن‌ها وجود داشتند اما فعالیت‌هایشان امروز هدفمند شده و مشخص شده دنبال چه دستاوردی هستند.

به گفته وی، نمونه‌هایی از کارهایی که انجمن‌ها انجام داده‌اند، همایشی است که اوایل خرداد ماه در هفته میراث فرهنگی برگزار شد که موضوع آن میراث تاریخی شهر شوش بود و  متولی آن انجمن‌ها بودند و همچنین در۹ خرداد  پیاده‌روی همگانی صبحگاهی برگزار شد که با استقبال خوب مردم همراه شد.

وی افزود: همچنین در ۱۵ خرداد روز درختکاری در حریم تاریخی شهرشوش بود که این مراسم نیز به همت و فراخوان از سوی انجمن‌های حامی میراث فرهنگی برگزار شد.

وی ادامه داد: در این مراسم درخت‌هایی به نام شهیدان، علما و خانواده‌ها به نام عزیزانی که روزگاری در این شهر بوده‌اند و حتی به نام ۵ شهروندی که در طوفان اخیر تهران کشته شدند نهال‌کاری شد.

وی گفت: با نهادینه شدن درختکاری در کمربند محوطه تاریخی شهر شوش، مردم احساس می‌کنند برای حیاط خانه خودشان درخت می‌کارند و این یک کار عام المنفعه است اگر چه از سوی دیگر برای اهداف مدیریت شهری و میراث فرهنگی هم باشد.

مدیر پروژه ثبت جهانی شوش در ادامه تاکید کرد: این روح زندگی شهروندی مهم‌ترین دستاورد این سازمان میراث فرهنگی در جریان ثبت جهانی شوش است در همه این رویدادهای فرهنگی،  ادارات از جمله میراث فرهنگی فقط همکار انجمن‌های شهر بودند و مردم و انجمن‌ها به صورت خودجوش این برنامه‌ها را برگزار کردند.

ارسطو زاده تاکید کرد: مزایای ثبت جهانی باعث می‌شود که شهر شوش رونق بگیرد.

وی افزود: امروز مردم شوش با مشکلاتی که دست و پنجه نرم می‌کنند که به خاطر وجود این محوطه‌های تاریخی است به طوری که رفع این مشکلات نیازمند بودجه و توجه ملی است.

وی خاطرنشان کرد: با ثبت جهانی این توجه فراتر از سطح منطقه‌ای و استانی خواهد بود.

این مدیر باسابقه میراث فرهنگی در امور ثبت جهانی ادامه داد: مثلا گرد و خاکی که از محوطه تاریخی شهر شوش بلند می‌شود و وارد زندگی مردم می‌شود، باید کنترل شود و فضای تاریکی که نیمی از شهر را فراگرفته است، روشنایی بدهیم.

وی افزود: باید این محوطه تاریخی را موجب حیات و موجب شادی‌بخشی به زندگی مردم این منطقه کنیم تا بتوانیم این مجموعه را برای نسل‌های آینده به عنوان جایی که قرار است در آن پژوهش انجام شود، نگهداری کنیم.

وی تصریح کرد: تا وقتی اینجا ساماندهی نشده باشد برای یک حیات و یک همزیستی دراز مدت، نمی‌توانیم مدعی باشیم که شرایط برای پژوهش در این منطقه فراهم شده است.