مقاله عضو هیأت علمی واحد مسجدسلیمان مقاله برتر همایش ملی سبک زندگی اسلامی شد

خورنا _ دانوش صالحی: مقاله سید محمد موسوی عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان با عنوان”اهمیت و جایگاه توکل در زندگی انسان” بعنوان یکی از مقالات برتر همایش ملی سبک زندگی اسلامی شناخته شد.

به گزارش خبرنگار خورنا از مسجدسلیمان ، عضو هیأت علمی و مسئول کانون بسیج اساتید واحد مسجدسلیمان در خصوص این مقاله گفت: هدف از این مقاله که با همکاری حاجت سلیمانی از اساتید این واحد دانشگاهی مسجدسلیمان نوشته شده است، بررسی مفهوم توکل به خدا به عنوان یک فضیلت انسانی و موثر در همه ابعاد زندگی انسانها، اهمیت و جایگاه توکل در قرآن، احادیث و روایات و همچنین آثار و نتایج توکل در زندگی انسانها می باشد.

سید محمد موسوی در رابطه با واژه “توکل” گفت: توکل ، اعتماد و اطمینان قلبی انسان به خداوند در تمامی امور زندگی و مأیوس شدن از هر قدرتی جز قدرت خداوند می باشد که یکی از ویژگی های انسان مومن و بیانگر رابطه او با خداوند منان می باشد.

نویسنده این مقاله خاطر نشان کرد: در شرایطی که مشکلات روحی و روانی به یکی از دغدغه های انسانی تبدیل شده و روش های مختلفی مثل روان پزشکی و دارو درمانی هم برای خلاصی از این مشکلات ارایه گردیده ، بسیاری از صاحب نظران، موفق ترین راه مبارزه با مشکلات روحی و روانی را روشهای درمانی مذهبی پیشنهاده می نمایند که همین موضوع نشان دهنده اهمیت توکل به خدا و کنترل کننده استرس و مشکلات روانی است.

مسئول کانون بسیج اساتید واحد مسجدسلیمان در پایان گفت: بررسی ها نشان داده افرادی که باورهای مذهبی قوی تری دارند از لحاظ سلامت روانی در جایگاه بهتری قرار دارند و این موضوع نشأت گرفته از داشتن رابطه شخصی و دلبستگی با خداست که باعث افزایش اعتماد به نفس و ریسک پذیری و کاهش اضطراب و افسردگی و همچنین درمان بسیاری از وسواسها می شود.