رئیس جمهور:

فتح دیگری مانند خرمشهر در راه است/ در ۱۰ سال آینده عقب ماندگی های گذشته را جبران می کنیم/ خود را برای خیزش بزرگ آماده کنیم

رئیس جمهور گفت: هر روز که می‌خواهیم یک پیروزی بزرگ بیافرینیم باید در کنار هم قرار بگیریم و هم فکر و هم هدف شویم.

به گزارش انتخاب، حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی در کنگره‌ی تجلیل از خانواده شهدای فتح خرمشهر با اشاره به وجود تجهیزات مختلف برای دشمن در عرصه‌ی جنگ و دفاع مقدس اظهار کرد: مدرن‌ترین هواپیماها و هلی کوپترها و موشک‌ها و توپخانه‌ها و تانک‌ها و انواع تجهیزات و سلاح‌ها را در اختیار دشمن ما قرار داده بودند، اما حتی در دادن یک قطعه‌ی یدکی که طبق قرار داد می‌بایست در اختیار ما قرار می‌گرفت، کوتاهی کردند و هم شرق و هم غرب این قطعات را در اختیار ما نگذاشتند.

وی افزود: با این وجود ملت بزرگی که راه و مسیر خود را از راه امام بزرگش دریافت می‌کرد و همچنین تکیه گاهش الطاف خداوند و معصومین (ع) بود با چنین تکیه گاهی و با تاکید و توجه و نام فاطمه (س) ، علی (ع) و حسین (ع) و علی ابن موسی الرضا(ع) و همه‌ی بزرگان دین رمز شروع عملیات و تکیه گاه خود را فتح و پیروزی خود قرار دادند و درواقع فرزندان شما در این جمع در خرمشهر با دست خالی و سلاح سبک در برابر مجهزترین تجهیزات رسمی دشمن مقاومت کردند و ایستادند.

رئیس جمهور در ادامه با مورد توجه قرار دادن رشادت‌های رزمندگان در آن مقطع زمانی اظهار کرد: همه‌ی اقوام و مذاهب و همه‌ی عاشقان این سرزمین فرمان آن راهبر متقی و راه امام را برگزیدند و به دنیا اعلام کردند که اراده و ایمان بر سلاح و ابزار پیروز می‌شود.

روحانی با بیان این‌که در آن زمان این موضوع اعلام شد که ما یک ملت یک پارچه هستیم و از هیچ قدرت و ابرقدرتی حراس نداریم و غرش توپخانه‌های دشمن در دل و اراده‌ی ما تاثیری نخواهد داشت، تصریح کرد : این موضوع عنوان شد که هر چه سختی بیشتر می‌شود اراده‌ها برای مقاومت و صبوری بیشتر در برابر دشمنان و متجاوزان و گرگ صفتان و آنهایی که به کودکان و بانوان و حتی نخل‌های سربه فلک کشیده‌ی سبز هم رحم نکردند بیشتر خواهد شد.

وی در ادامه اظهار کرد: اگر چه دشمن فکر می‌کرد که در ظرف ۳ روز نه فقط خرمشهر بلکه خوزستان را در تصرف خود قرار خواهد داد، اما ملت بزرگ ما با فرزندان شجاعش از سپاه و ارتش و بسیج و نیروی انتظامی عشایر و همه‌ی قهرمانان به جبهه‌های نبرد شتافتند و ایستادگی و مقاومت کردند. آن عالمان و بزرگان و ائمه جمعه‌ای که زیر رگبار گلوله‌ها در سنگر نماز ایستادند و نماز جمعه آبادان را هر هفته به پا داشتند.

رئیس جمهور با بیان این‌که این همه ایستادگی و مقاومت و جسارت برای احیای حق در برابر دشمن بود، گفت: با این همه روز تصرف خرمشهر روز دردناکی برای تاریخ ما قلمداد می‌شود. من در لحظه‌ی سقوط خرمشهر در پایگاه ۸ شکاری در میان خلبانان اف ۱۴ بودم. و اگر چه دیدم که با شنیدن این خبربر گونه‌های تیز پروازان اشک جاری شد اما همان جا در سیمای آنها اراده مستحکم دیدم . آنها به نوعی این موضوع را عنوان می‌کردند که خرمشهر به سوی تو خواهیم آمد و تو را از چنگال دشمن نجات خواهیم داد.

روحانی گفت: دلاورانی چون جهان آرا، همچنین فرماندهان و ایثارگران و بسیجیان و همه آنهایی که ۱۹ ماه صبر و تحمل کردند و با برنامه پشت برنامه زمینه را برای آزادی خرمشهر آماده کردند ، با عملیات‌های کوچک و بزرگ تا عملیات سرنوشت ساز ثامن‌الائمه و شکستن حصر آبادان و بعد از آن عملیات بستان مسیر را ادامه دادند و بالاخره در سال ۶۱ با پیروزی بزرگ فتح‌المبین همه‌ی اراده‌ها و روحیه‌ها برای بازپس گیری خرمشهر آماده شد.

وی گفت:امکان ندارد یک ایرانی در جای جای این سرزمین و جهان روز سوم خرداد را به عنوان روز پیروزی ملت بزرگ ایران نداند. این روز ، روز پیروزی اسلام و ایران و ایمان است و همچنین پیروزی اراده‌ی یک ملت نه در برابر ابلقیان و بعثیان قلمداد می‌شود بلکه در برابراراده‌ی جهان خواهد بود. این روز ، روزی بود که شهد شیرین پیروزی در کام همه‌ی ایرانیان قرار گرفت.

رئیس جمهور صحبت‌های خود را این گونه ادامه داد که درود بر تو ای امام عزیز و درو بر شما این شهدای بزرگوار و سلام و درود بر شما خانواده‌های عزیز و ایثارگر و فداکار، خانواده‌ی بزرگ شهیدان و جانبازان و آزادگان وهمه‌ی ایثارگران.شما فرزندان خود را به سوی جبهه‌های نبرد با کمال افتخار فرستادید و جنازه‌ی غرق به خون آنها را با دنیای از فخردر آغوش گرفتید و می‌دانستید که فرزندنتان برای همیشه جاودانه شد.

روحانی با بیان این که عمر جاودانه تنها از آن شهیدان است، خطاب به جمع حاضر گفت: فرزندان، پدران و عزیزان شما در تاریخ ایران و جهان و در پیشگاه خداوند همواره از نعمت‌های خداوند برخوردار هستند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: باید دانست که خرمشهر و روز پیروزی ما نباید تنها منحصر به سوم خرداد سال ۶۱ باشد ، ۳۲ سال از آن روز گذشته است و ما رد اینجا جمع شده‌ایم تا یاد آنها را گرامی بداریم. و این روز را سرمشق و درسی جاودانه برای خود بدانیم.

روحانی با بیان این که این اراده حق است که این ملت در برابر همه توطئه‌ها در تمام مقاطع تاریخی پیروز باشد با طرح این پرسش که چرا به پیروزی رسیدیم گفت: به پیروزی رسیدیم چون همه مردم با هدف مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن و آزاد سازی سرزمین و وطن بود همراه و هم رای ، هم هدف، هم فکر و همدل بودند و این اوین شرط برای ساختن پیروزی ملی است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: هر روز که می‌خواهیم یک پیروزی بزرگ بیافرینیم باید در کنار هم قرار بگیریم و هم فکر و هم هدف شویم.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور در ادامه اظهار کرد: آزادی خرمشهر یک موضوع ملی برای تمام ملت ایران بود وهیچ کس نبود که در این موضوع تردیدی داشته باشد . همه با این موضوع هم عقیده بودند که خرمشهر باید به دامن این ملت برگردد و دراین مسیر مسلمان و ارمنی و کلیمی و زرتشتی و همه اقوام و گروه‌ها و مذاهب ، شیعه و سنی فرق نمی‌کردند و در واقع برای همه‌ی ملت ایران یک هدف ملی وجود داشت. حال اگر بخواهیم پیروزی خرمشهر را در تاریخ کشور تکرار کنیم باز هم باید آرمان‌های ما به صورت ملی و خواست عمومی همه باشد.

رئیس جمهور با بیان این‌که برای پیروزی در خرمشهر همه دست به دست هم دادند و هر کس در توان خود دراین جهت قدم بر می‌داشت، گفت: اگر هر کجا همه با هم ، هم صدا و هم آوا و متحد شویم و دست به دست هم دهیم ، تردیدی نداشته باشیم که پیروزی خرمشهر را دوباره و سه باره و ده باره می‌آفرینیم.

وی افزود: بحث تنها بحث آزادی خرمشهر در سال ۶۱ نیست. ما باید در برابر توطئه‌های بیگانگان و برای دستیابی به اهداف ملی هر سال و هر ماه خرمشهری جدید بیافرینیمم؛ چرا که خرمشهر یعنی شهر آرمان و ما باید شهرآرمانمان را خرم کنیم و از دست دیگران نجات دهیم و بسازیم و آباد کنیم که خرمشهر تنها فتح خاک نبود، بلکه فتح و دستیابی به ارزش‌های والا و بلند یک ملت مومن و سرافراز و عزیز بود.

روحانی گفت: ما در خرمشهر به دنیا اعلام کردیم نه می‌خواهیم یک وجب از خاک دیگران را تصرف کنیم و نه خواهیم گذاشت یک کف دست از خاک سرزمین ما در تصرف متجاوزین باقی بماند.همانطور که در خرمشهر با راهبری اماممان و با اتحاد و ایستادگی و ایثار پیروز شدیم امروز هم با راهبری رهبر فرهیخته و معظم انقلاب اسلامی و با وحدت و اتحاد و همدلی دراهداف ملی‌مان پیروز خواهیم شد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود بحث هسته‌یی را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: ما در این زمینه نمی‌خواهیم بالاتر از حق قانونی و طبیعی و روشنمان قدمی برداریم، چنانچه گفته‌ایم و می‌گوییم و خواهیم گفت در پی فناوری صلح آمیز بوده و هستیم و البته نخواهیم گذاشت که دشمنان و ابرقدرت‌ها گوشه‌ای از حق ملی ما را زیر پا قرار دهند و بخواهند به ما زور بگویند.

وی خاطر نشان کرد: اگر دیروز فرزندان بسیجی ، سپاهی ونیروی انتظامی برای پیروزی در صحنه حاضر بودند امروز هم فرزندان انقلابی شما در صحنه‌ی دیپلماسی برای به دست آوردن پیروزی دیگر همانند پیروزی خرمشهر، ایستادگی و مقاومت وصبوری و فداکاری خواهند کرد.

روحانی با بیان این‌که ما باید پیروزی خرمشهر را درتاریخمان ده باره و صد باره تکرارکنیم، تصریح کرد: من تردیدی ندارم که ملت ایران در موضوع فناوری هسته‌یی در برابر فشار دیگران به حول و قوه الهی به پیروزی خواهد رسید.

وی افزود: ما با حفظ حقوق قانونی و ملی خودمان همچنین با منطق و استدلال در برابر قدرت‌هایی که به عنوان ۱+۵ در برابر ماهستند قدم به قدم به پیش خواهیم رفت تا هم زنجیرهای تحریم‌ را بگسلیم و برای همیشه کنار بگذاریم، هم این که فناوری صلح آمیز هسته‌ای خود را برای همیشه در جهت اهداف صلح آمیز ادامه دهیم.

روحانی گفت: خرمشهر ما فقط همین خرمشهر نیست و ما خرمشهر‌ها داریم ما باید به توسعه‌ی ملی همانند کشورهای توسعه یافته در زمینه‌ی انواع فناوری‌ها و رفاه اجتماعی، توسعه‌ی سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی دست پیدا کنیم .

وی با بیان این که توسعه به عنوان هدف در چشم انداز ۲۰ ساله ما از طرف رهبری معظم انقلاب تعیین شده است، اظهار کرد: گرچه حدود ۱۰ سال از آن سند گذشته است، اما ما ۱۰ سال دیگر پیش رو داریم، بنابراین اگر همه کمربند همت را محکم ببندیم در ۱۰ سال پیش رو عقب ماندگی قبلی و گذشته را جبران خواهیم کرد. مادر دو مرحله باید حرکت کنیم موانع را از پیش پا برداریم.

وی افزود: باید موانع داخلی و مقررات دست و پا گیر همچنین مشکلات در توسعه در داخل سرزمینمان را کنار بگذاریم، همچنین لازم است در روابط خارجی معضلات را کنار بگذاریم جلوی فساد ایستادگی کنیم و زمینه را برای رشد آماده کنیم، موانع را کنار بزنیم و متحدانه خود را برای یک خیزش بزرگ آماده کنیم.

رئیس جمهور در ادامه تاکید کرد: ما در دولت یازدهم در این زمینه‌ها قدم برخواهیم داشت و به کمک همه‌ی ملت ایران به ویژه‌ خانواده‌های ایثارگران و نیروهایی که در مبارزه و جنگ از کشور دفاع کردند و امروز هم لازم است در صحنه ی اقتصاد ، سیاست و توسعه ملی در خط جلو خود را آماده کنند به پیش می‌رویم و همه از جمله بسیجیان و سپاهیان و ارتشیان و همه ملت ایران خود را برای یک خیزش بزرگ آماده می‌کنیم؛ چرا که ما نیاز به یک حماسه‌ی دیگر چون حماسه‌ی خرمشهر داریم.

وی تصریح کرد: همان طور که روز پیروزی خرمشهر روز غرور ملی ما محسوب می‌شد در پیروزی‌های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی نیز باید روزهای غرور ملی را بسازیم و با عزم ملی و مدیریت جهانی گام برداریم؛ چرا که امسال سالی است که باید بامدیریت جهادی حرکت کنیم و همه مردم با عزم ملی قدم‌ها رابه پیش بگذاریم.

روحانی در ادامه با بیان این که ما در این دولت بر غول تورم و رکود پیروز خواهیم شد، اظهار کرد: ما با کمک شما مردم راه اشتغال جوانان را به عنوان یک هدف برای مردم و رهبری باز خواهیم کرد. همچنین زمینه را برای رشد در بخش‌های مختلف از جمله نفت و گاز ، راه و بنادر ، کشاورزی و خود کفایی ، مواد غذایی و رونق و اقتصاد و در اخلاق و فرهنگ که به عنوان هدف بسیار مهم برای همه ملت ما مطرح است ، همچنین مبارزه با آسیب های اجتماعی آماده خواهیم کرد و اولین قدم‌ها را در همین سال ۹۳ بر می‌داریم.

روحانی گفت: خرمشهرآینده ما توسعه‌ی همه جانبه‌ی اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است و ما با رشد اخلاق ومعنویت در کنار رفاه و بهبود معیشت و حرکت به سمت مرز علم و فناوری ان شاء الله خرمشهرهای جدید را در آغوش خواهیم کشید و پیروزی‌های جدید را نصیب ملت ایران خواهیم ساخت به حول وقوه الهی به کمک شما مردم و با حضور شما ایثارگران این کار را انجام خواهیم داد.