وزرای بهداشت و کشاورزی!‌ ما همه «دلواپس» سرطان معده هستیم

خورنا: سال ۱۳۹۱ محمد دهقان عضو هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه میزان باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی در محصولات کشاورزی بیش از حد مجاز است گفت: یک سوم عامل سرطان ها مربوط به باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی در محصولات کشاورزی است و این یک هشدار برای دولت و مسئولان است زیرا دولت مسئول سلامت مردم است.

در آن زمان ،‌ عصرایران به این موضوع به عنوان یک بحران جدی پرداخت و طبق معمول روال گذشته ،‌ متهم به سیاه نمایی شد. این در حالی بود که مدام از سوی منابع مختلف ، خبرهایی مبنی بر شیوع وحشتناک سرطان در کشور منتشر می شد و حتی در یک مورد ،‌ سردار رحیم صفوی ،‌مشاور رهبر معظم انقلاب نیز اعلام کرد که رشد سرطان در کشور شگفت انگیز شده است.

اکنون که در اوایل سال ۱۳۹۳ هستیم ،‌ بار دیگر یک مسوول دیگر حرف هایی نظیر سخنان ۲ سال پیش عضو هیأت رئیسه مجلس گفته است تا مشخص شود خطر ،‌هنوز در کمین فرد فرد ماست.
دکتر علیرضا زالی ،‌ رئیس سازمان نظام پزشکی اخیراً گفته است: “آلوده بودن مواد غذایی به ویژه میوه‌ها به سموم نباتی که متأسفانه با فلزات سنگین و مواد آلاینده‌ آلوده شده‌اند به ویژه در مورد میوه‌های گلخانه‌ای به دلیل برداشت پیش از نابود شدن سموم معضلی است که در بخش سلامت وجود دارد.”

در حالی که همه ما به میوه ها و سبزی ها به عنوان غذاهای شفابخش می نگریم ولی با این شرایط ،‌ واقعیت تلخ این است که بسیاری از میوه ها ،‌عملاً‌ بلای جان شده اند.
وقتی گفته می شود سالانه بین ۷۰ الی ۹۰ هزار ایرانی به سرطان مبتلا می شوند ( از هر هزار ایرانی حداقل یک نفر!) و هر سال ۴۰ هزار ایرانی بر اثر سرطان می میرند، – که بیش از آمار کشته شدگان رانندگی است – حتماً علت ویژ های دارد و سموم باقی مانده بر روی میوه ها و سبزی ها ،‌یکی از مهم ترین علت هاست و عمدتاً‌ هم به سرطان معده منجر می شود که یک سوم سرطان های کشور است.

مسوولیت مستقیم این بحث ،‌با دو وزارتخانه جهادکشاورزی و بهداشت است. در زمان احمدی نژاد ، هر چه گفتیم و فریاد کشیدیم ،‌گوش کسی بدهکار این حرف ها نشد و ملت ، همچنان دانسته و نادانسته انواع میوه های و سبزی های آلوده و مسموم را خوردند و بسیاری شان هم سرطان گرفتند.

اینک، همان مسوولیت بر زمین مانده متوجه وزرای جهاد کشاوزی و بهداشت دولت یازدهم است. تعارفی هم در کار نیست چون سرطان هم تعارف ندارد و دولت روحانی و احمدی نژاد نمی شناسد. تا سموم استاندارد توزیع نشود و تا نظارت جدی و سختگیرانه بر نحوه استفاده از سموم اعمال نشود و بازرسی های فراگیر در میدان ها و فروشگاه های عرضه میوه و نمونه برداری های مداوم وجود نداشته باشد تا میوه ها و سبزیجات مسموم از رده خارج شوند،‌اوضاع بر همین منوال است و همه مان فارغ از این که چه گرایش فکری و سیاسی و عقیدتی داریم ،‌ در معرض ابتلا به سرطان و به ویژه سرطان معده قرار داریم.

امیدواریم این مشکل در این دولت به سرعت حل شود تا مردم وقتی میوه ای می خورند ،‌نگران آلودگی اش نباشند. عجالتاً تا آن موقع ،‌ قبل از خوردن میوه و سبزی ،‌آن راتا حد امکان ضدعفونی کنید -ولو با مایع ظرفشویی- و میوه ها را عمیق تر از حد استاندارد پوست بگیرید.

منتظر اقدام عملی و ملموس دولت در این باره هستیم. همه ما در این باره “دلواپس”‌هستیم.