سخنگوی دولت تشریح کرد:

توضیح نوبخت برای پذیرفته شدگان آزمون‌های استخدامی

خورنا: صدور مجوز مشروط استخدام‌های دولتی از سوی نوبخت برای دو گروه پذیرفته شدگان آزمون‌های استخدامی مهرآفرین همچنین مهندسین کشاورزی موجب ایجاد ابهاماتی در میان مشمولین آزمون های برگزار شده در سال های اخیر شد.

به گزارش ایسنا، در همان روزهای ابتدایی ورود دولت یازدهم بود که مصوبات استخدامی دولت قبل به دلایل مختلف از جمله مغایرت های قانونی و تحمیل بارمالی قابل ملاحظه لغو شد و تعداد کثیری از افرادی را که به دولت وقت اعتماد کرده و در پی یافتن شغل در کشوری که طبق آمارها حدود سه میلیون و یا شاید هم بیشتربیکار وجود داشت در ابتدا و یا میانه راه استخدام بلاتکلیف گذاشت.

این در حالی است که در ادامه و با تغییر و تحولاتی که در ساختار مدیریتی منابع انسانی دولت رخ داد همواره عنوان می شد که دولت در پی بررسی ابعاد و چگونگی استخدام افرادی است که در آزمون های استخدامی گذشته به خصوص آزمون های مربوط به مصوبه مهرآفرین است و به زودی تعیین تکلیف خواهد کرد.

بر این اساس با وجود اینکه جواب صریح و شفافی اعلام نمی شد اما برایند این بود که مشکل اصلی تامین بودجه برای استخدام افراد دارای صلاحیت است ضمن اینکه می باید استخدام ها در چارچوب قانون و با تایید معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور انجام شود.

به هر حال وعده‌ها برای مشخص شدن وضعیت افرادی که فرایند استخدام را طی کرده بودند ادامه یافت تا اینکه نوبخت- سرپرست معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور- بعد از ۹ ماه انتظار پذیرفته شدگان این آزمون ها، اخیرا در اظهاراتی از اینکه بودجه لازم در اختیار دستگاه ها قرار دارند و می توانند استخدام نیروهای مشمول را در چارچوب قانون انجام دهند خبر داد.

وی منتظران برای مجوز استخدام دولتی در سال جاری را دو گروه عنوان کرد؛ اول مهندسین کشاورزی ناظر بر مزارع کشاورزی که مجوز استخدام آن ها را پیش از این مجلس صادر کرده بود و دوم پذیرفته شدگان آزمون های استخدامی مهرآفرین.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور همچنین شرط استخدامی این افراد را رعایت ماده (۲۴) قانون مدیریت خدمات کشوری مبنی بر مجوز استخدام به شرط خروج سه نفر در یک دستگاه اجرایی و ورود یک نفر عنوان کرد.

اما بعد از این خبر در کنار تمامی اما و اگرهایی که در مورد این استخدام ها ایجاد شد، شرکت کنندگان و پذیرفته شدگان در آزمون های استخدامی نگران و گله مند بودند که چرا نوبخت از سایر آزمون‌های استخدامی سخن نگفته و تنها به مهرآفرین اکتفا کرده است و تکلیف افرادی که در سایر آزمون های استخدامی دولتی شرکت کرده و پذیرفته شده اند حتی فرایند استخدام را طی کرده اند چگونه خواهد شد؟

این در حالی است که در خرداد ماه سال ۹۱ نیز آزمون های استخدامی استانداری‌ها برگزار شده بود و هیچ ارتباطی به مصوبه مهرآفرین نداشت چراکه مهرآفرین در ۲۹ آذر ماه ۹۱ به تصویب هیات وزیران رسیده بود و این آزمون ها در خرداد ماه یعنی حدود شش ماه قبل برگزار شده بود اما معاون برنامه ریزی از تکلیف این افراد سخنی به میان نیاورد.

بر این اساس ایسنا برای روشن شدن وضعیت این گروه ها موضوع را از مقامات مسئول مربوطه پیگیری کرد که توضیحاتی نیز در این مورد ارائه شد.

بنابر گفته این مقام مسئول از سال ۹۰ به بعد دو دوره آزمون های استخدامی برگزار شده است بخش اول مربوط به مجوزهای قبل از مصوبه مهرآفرین و در اواخر دوره مدیریت لطف‌الله فروزنده در معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور بوده است که برخی از استان ها یک مرحله از آزمون را برگزار و برخی هیچ مرحله ای را برگزار نکرده اند و آزمون های برگزار شده اغلب در خرداد ماه ۹۱ یعنی چند ماه قبل از تصویب مهر آفرین بوده است که البته بعد از این مصوبه تعدای از مجوزهای قبلی در قالب آن تجمیع شده و مراحل بعدی نیز برگزار شد.

اما آزمون های برگزار شده دوم مربوط به بعد از مهرآفرین است که اغلب پذیرفته شدگان و یا کسانی که بخشی از فرایند استخدام را طی کرده اند هنوز جذب نشده اند.

بر این اساس مشکل اصلی این استخدام ها تامین اعتبار لازم است که در صورت تامین و در چارچوب قانون این نیروها تعیین تکلیف شده و به استخدام دستگاه های مربوطه در خواهند آمد.

بنابراین نه تنها افرادی که در آزمون‌های استخدامی مهرآفرین شرکت کرده و پذیرفته شده اند جز مجوزهای اخیر قرار دارند بلکه پذیرفته شدگان آزمون های قبلی یعنی خرداد ماه ۹۱ نیز مشمول خواهند بود.

این در حالی است که بنابر تاکید این مقام مسئول حتی در صورت تامین اعتبار لازم برای استخدام ، الویت جذب نیرو با متقاضیانی است که در آزمون های سال های قبل از مهرآفرین پذیرفته شده اند.