دزفول فاقد هرگونه صنعت مادر است

دزفول در مسیر صنعتی شدن/ احداث کارخانه تولید فولاد در این شهر سرعت می گیرد

خورنا: نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی گفت: با احداث کارخانه تولید فولاد در این شهرستان، دزفول نیز به شهرهای صنعتی خوزستان تبدیل می شود. عباس پاپی زاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در دو سال اخیر فعالیت های بی شماری برای احداث کارخانه تولید فولاد در شهرستان دزفول انجام شده تا این شهر در کنار دیگر فعالیت های تولیدی، کشاورزی و دامپروری، گامی نوین در راه ایجاد کارخانه های مولد صنعتی بردارد.

وی افزود: زمین مناسب برای این احداث این کارخانه اختصاص یافته و کارهای اولیه زیرسازی و احداث شبکه انتقال آب آن نیز هم اکنون به پایان رسیده است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مشکل اساسی این پروژه تامین ارز مورد نیاز بود زیرا قطعات اصلی احداث کارخانه تولید فولاد دزفول باید از خارج از کشور تامین می شد. متاسفانه به دلیل کاهش فروش نفت، بانک مرکزی و بانک عامل این پروژه برای تامین ارز مورد نیاز دچار مشکل شده بودند. با این حال هم اکنون مذاکرات با گروه ساخت خط تولید در خارج از کشور انجام شده و قطعات اصلی کارخانه در مرحله اجرا و ساخت قرار گرفته است.

پاپی زاده یادآور شد: در شرایط تحریم، تولید در کشور آسیب جدی دیده است به همین دلیل سرمایه گذاران جرات سرمایه گذاری ندارند ولی باید با کار و تلاش، شرایط سخت پیش آمده را تبدیل به فرصتی برای ورود سرمایه گذاران و رونق کسب و کار و صنعت در کشور کرد.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این پروژه یک پروژه عظیم صنعتی است که بالغ بر دو میلیون تن ظرفیت فولاد به ظرفیت تولید کشور اضافه می کند. هم اکنون به طور کلی ۳۰ درصد این پروژه به مرحله اجرا درآمده و مابقی این پروژه در حال انجام اجرایی شدن است تا با بهره برداری از آن، مردم دزفول از منافع سرشار این کارخانه به خصوص در کاهش نرخ بیکاری متنفع شوند.

وی با بیان اینکه شهر دزفول فاقد هرگونه صنعت مادر است و برای اولین بار چنین پروژه عظیم صنعتی در این شهر اجرا می شود، تصریح کرد: خوشبختانه همکاری سایر دستگاه ها در این راه بسیار مناسب بوده است که برای نمونه سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان، زمین مورد نیاز پروژه را فراهم کرد به گونه ای که کارخانه تولید فولاد دزفول بزرگترین پروژه صنعتی شمال خوزستان لقب خواهد گرفت.

پاپی زاده ادامه داد: ساخت سوله در داخل کشور و از جمله دزفول در حال انجام و پیگیری های لازم برای تامین ورق ساخت سوله نیز انجام شده است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با افتتاح کامل این پروژه، بیش از هزار نفر به صورت مستقیم در آن  صاحب شغل و به طور قطع دو برابر این تعداد نیز به صورت غیر مستقیم در آن مشغول به کار می شوند.