تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار خوزستانی به ۱۰۰ هزار نفر می‌رسد

خورنا: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: بر اساس سرشماری نفوس سال ۹۰ بیش از ۴۵ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکار در استان خوزستان وجود داشت که در سال جاری این تعداد به ۱۰۰ هزار نفر می‌رسد.

هوشمند صفایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز از جامعه کارگران و تلاشگران در هفته کارگر یاد کرد و افزود: بی‌شک ایران اسلامی در سایه عزم و اعتماد مجدانه کارگران شرافتمند و در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی راهی می‌پیماید که فردایی شکوهمند را نوید دهد.

وی حق الزحمه کارگران استان را در سال جاری اعلام کرد و گفت: حق‌الزحمه ثبت حضوری کارجو در موسسات کاریابی داخلی ۴۰ هزار ریال است که در صورت تمایل کارجو به انجام مشاوره شغلی حق الزحمه مشاوره شغلی ۶۰ هزار ریال خواهد شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان اظهار کرد: حق الزحمه ثبت‌نام حضوری کارجو در موسسات کاریابی خارجی مبلغ ۵۰ هزار ریال است و در صورت تمایل کارجو به انجام مشاوره شغلی با وی، حق الزحمه مشاوره مبلغ ۱۰۰ هزار ریال تعیین می‌شود.

وی ادامه داد: حق‌الزحمه کاریابی بابت به کارگماری جوینده کار در داخل کشور برای قرارداد یک ساله و بیشتر معادل ۵۰ درصد حداقل دستمزد اعلام شده توسط شورای عالی کار در سال ۱۳۹۳ است.

صفایی همچنین عنوان کرد: برای قراردادهای کمتر از یک سال حق الزحمه به نسبت ماه‌های کارکرد محاسبه خواهد شد.

وی اضافه کرد: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال “اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی” نامگذاری شده جایگاه و نقش کارگران، این بازوان توانمند تولید و توسعه بر هیچ کس پوشیده نیست؛ چرا که کارگران چه در ایام مبارزات انقلابی مردم و چه در طول سال‌های غرورآفرین دفاع مقدس همواره ثابت کردند که در صف اول ایثار و جانبازی هستند و عاشقانه ندای امام امت خویش را لبیک گفته‌اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان از نمایندگان جامعه کارگری و کارفرمایی استان خواست با بهره‌گیری از توان و ظرفیت موجود نسبت به ایجاد فضای آرام در سطح واحدهای کارگری اقدام کنند.

وی با تاکید بر اینکه در آینده‌ای نزدیک اشتغال معضل اصلی کشور خواهد بود و باید برای حل این مسئله به فکر راه حلی عملی باشیم اضافه کرد: در شرایط فعلی تنها دولت می‌تواند با حل مشکل‌های اشتغال، در استان خوزستان سرمایه‌گذاری کند.

صفایی در خصوص شهرک‌های صنعتی استان و وضعیت تعداد بی‌شماری از کارگران تصریح کرد: یکصد واحد صنعتی در استان در حال ورشکستگی هستند و در صورتیکه تامین اعتبار نشوند در آینده‌ای نزدیک شاهد بیکاری بسیاری خواهیم بود.