نمایندگان ادوار مجلس مجوز حمل سلاح میگیرند

خورنا: رئیس مجلس با اشاره به بیان برخی از نیازمندی‌ها همچون طرح ترافیک از سوی نمایندگان ادوار گفت: بیان این نیازمندی‌ها در شأن این جلسه نیست و ما البته آن را پیگیری می‌کنیم در مورد سلاح گرم نیز امیدوارم مشکلات حل شود البته مواظب باشید کار به تیراندازی نکشد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در گردهمایی نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی که عصر امروز در سالن مشروطه مجموعه قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد با اشاره به اینکه از دیدار دوستانی که سال‌ها در مجلس فعال بودند خدا را شاکریم، گفت: از این مسئله خوشحال‌ترم که برخی از دوستان هنوز حال و هوای مجلس را دارند. نگاه ما به شما عزیزان به عنوان سرمایه‌های کشور است. تجربه‌ای که دوستان با حضور در مجلس و در مسائل کلان سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و … وقوف پیدا می‌کنند یک سرمایه است و باید از این سرمایه استفاده کرد.

وی افزود: البته نمی‌توان منکر برخی بی‌مهری‌ها شد. متأسفانه در کشور ما این طور است و البته شیوه خوبی در برخورد با سرمایه‌های قدیم محسوب نمی‌شود.

رئیس مجلس ادامه داد: باید از این سرمایه در جاهای مختلف استفاده کرد و چنین درخواستی حرف حق است.

لاریجانی با تأکید بر استفاده از تجربیات نمایندگان ادوار گفت: ارتباط بین شما و مجلس و همچنین تأمین نیازهای اولیه تا حد مقدور باید مد نظر قرار گیرد البته دولت و بخش‌های دیگر نیز باید از وجود شما دوستان استفاده کنند .

وی افزود: در مجلس نیز در هر کجا که امکان‌‌پذیر است و علاقه دوستان در ‌آنجاست می‌توان آن را به کار گرفت. در معاونت نظارت و یا در معاونت قوانین از وجود شما استفاده کنیم.

رئیس مجلس با اشاره به بیان برخی از نیازمندی‌ها همچون طرح ترافیک از سوی نمایندگان ادوار گفت: بیان این نیازمندی‌ها در شأن این جلسه نیست و ما البته آن را پیگیری می‌کنیم در مورد سلاح گرم نیز امیدوارم مشکلات حل شود البته مواظب باشید کار به تیراندازی نکشد.

رئیس مجلس با مزاح به نمایندگان ادوار گفت: اگر سلاح سرد استفاده کنید بهتر است.

لاریجانی با اشاره به اینکه ما در یک شرایط عادی قرار نداریم گفت: ما در سطح بین‌الملل مشکلاتی داریم و در داخل و در بحث اقتصادی نیز با مسائلی روبرو هستیم.

وی افزود: در ۸ سال گذشته ما از ثروت خوبی برخوردار بودیم و نزدیک به ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد دلار  سرمایه داشتیم چرا باید وضع به گونه‌ای شود که تورم  به ۴۰ درصد برسد و دولت فعلی هم که خیلی تلاش کند متوسط تورم تا پایان سال به ۳۲ درصد برسد؛ چرا باید اینگونه به مردم فشار بیاوریم.

رئیس مجلس ادامه داد: در مجلس هشتم برخی از دوستان خرده می‌گرفتند که چرا قانون اجرا نمی‌شود اما برخی دیگر اینگونه بیان می‌کردند که چنین سخنانی چوب لای چرخ دولت گذاشتن است و بهتر است سکوت شود.

لاریجانی گفت: در بحث هدفمندی با وجود اینکه اصل هدفمندی بسیار خوب بود اما آنگونه که قانون تصویب شده بود عمل نشد و متأسفانه عوامل متکثری به وجود آمده است.

لاریجانی گفت: پایه پولی کشور نزدیک به صد هزار میلیارد تومان است که ۴۲ هزار میلیارد تومان از آن متعلق به سرمایه‌گذاری در مسکن مهر است و اصل مسکن مهر به خارج کردن زمین از بورس بود بسیار مناسب است اما پول و فشار نقدینگی تورمی را ایجاد کرد که حتی به ضرر صاحبان مسکن مهر نیز است چرا که باید هزینه اضافه‌ای را پرداخت کنند تا مسکن خود را تحویل بگیرند.

وی افزود: کشور را باید با فکر جمعی اداره کرد وگرنه تنها گوشه‌ای از مشکلات مربوط به تحریم است. زمانی که دولت با فکر جمعی اداره نشود همین‌گونه می‌شود البته در آن زمان هم برخی از مشکلات مشهود بود و امروز بحث اقتصاد یکی از مسائل مهم جاری کشور است.

رئیس مجلس با تأکید بر این مسئله که اگر کشور با قانون و نه با دعواهای حیدری – نعمتی اداره شود حقوق مردم نیز حفظ می‌شود. یکی از مشکلات کشور ما این بود که به راحتی قانون را زیر پا می‌گذاشتند.

لاریجانی گفت: امروز ما در مسائل بین‌المللی و در مسائل اقتصادی مشکلاتی داریم. در سال ۹۲ کل بودجه کشور ۱۱۵ هزار میلیارد تومان بود که سهم بودجه عمرانی تنها به ۱۵ هزار میلیارد تومان می‌رسید چرا که بودجه جاری منابعی را برای بودجه عمرانی باقی نمی‌گذارد.

لاریجانی گفت: در مسائل اقتصادی مهم‌ترین مسئله به حرکت درآوردن چرخ تولید است و تا این کار انجام نشود مهار بیکاری و تورم غیر ممکن است.

وی افزود: به حرکت درآوردن چرخ تولید با این وضع بودجه جاری نیاز به یک عزم ملی دارد چرا که باید همه به این مسئله کمک کنند، سیستم بانکی منابع خود را باید به این مسئله اختصاص دهد البته منابعی هم در این بین در سیستم بانکی وجود ندارد.

رئیس مجلس ادامه داد: دولت فعلی هم البته تلاش خود را می‌کند اما پیچیدگی‌های اقتصادی سبب شده است تا شرایط حل مشکلات قدری مشکل شود. ما امروز نیاز داریم که برای حل مشکلات اقتصادی در عین انجام تام وظیفه نظارت به این مسئله نیز کمک کنیم.

لاریجانی گفت: نکته بعدی ایجاد یک همگرایی در کشور است چرا که شرایط ما یک شرایط عادی است و ایجاد حاشیه تنها می‌تواند از سر شکم‌سیری باشد البته نمی‌توان وجود مشکلات را نفی کرد، مشکلاتی هم در این بین وجود دارد اما گاهی وقت‌ها اینقدر این اشکالات بزرگ می‌شود که مشکلات بزرگتر نادیده گرفته می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه ما در مذاکرات سیاسی احتیاج به همگرایی داخلی داریم، گفت: اگر این همگرایی وجود نداشته باشد آنها نمی‌توانند از منافع کشور دفاع کنند. در تمام مذاکرات استراتژیک حمایت نقش مهمی را در موفقیت آن به عهده دارد.

رئیس مجلس با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی ادامه داد: در این بین مسائل فرهنگی بسیار مهم است چرا که توسعه اقتصادی بدون توجه به شرایط فرهنگی کشور امکان‌پذیر نیست.

رئیس مجلس در پایان ابراز امیدواری کرد که چنین جلساتی منجر به بحث و بررسی در خصوص مسائل مهم کشور و ارائه راهکارهایی از سوی مجموعه نمایندگان ادوار شود.