فرزند دختر؛ بهترین هدیه خداوند به بهترین بنده خویش

خورنا _ حسین عبدالعزیزی: الهام موحدی اظهار کرد: در روزگاری که جاهلان دختر را ننگ و عار می‌دانستند خداوند به بهترین بنده خود بهترین هدیه را داد؛ فرزندی دختر. دختری که به فرموده پیامبر(ص)، باعث برکت و شادمانی زندگی بود.

به گزارش خبرنگار خورنا از اهواز؛ الهام موحدی، کارشناس ارشد علوم تربیتی دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان در پاسخ به این پرسش که آیا تا به حال این سخن پیامبر(ص)، را شنیده‌اید که فرموده‌اند «فاطمه سرور زنان اولین و آخرین و برترین بانوی جهان است»، گفت: یکی از معانی این جمله آن است که در بین زنان عالم چه در گذشته و چه در زمان حال و آینده کسی بهتر و والامقام‌تر از ایشان نیست. از این‌رو شناخت زندگانی آن حضرت از ارزش فراوانی برخوردار است؛ زیرا با الگو گرفتن از زندگی ایشان می‌توانیم خود را تا حد توان به شخصیت بهترین و برترین بانوی جهان نزدیک کنیم.

این کارشناس علوم تربیتی با اشاره به برخی از ویژگی‌های حضرت فاطمه زهرا(س) افزود: از ابعاد کرامتی حضرت زهرا(س) می‌توان به پارسایی و قناعت به ثروتی اندک و امکاناتی ناچیز، در عین امکان بهره‌مندی از بالاترین امکانات اشاره کرد چراکه وی دختر پیامبر اسلام(ص) است و آن حضرت مزرعه باارزشی همچون فدک را به ایشان بخشیدند که درآمد خوبی داشت.

وی افزود: همچنین همسرشان، حضرت علی(ع) از محل کار و تلاش خود درآمد قابل توجهی داشت و حضرت می‌توانستند زندگی مرفهی برای خود و همسر و فرزندانش فراهم آورد، اما همه درآمد خود را صرف نیازمندان می‌کردند و خود به یک زندگی بسیار سخت و پرمشقت اکتفا می‌کردند.

موحدی در ادامه تصریح کرد: حضرت فاطمه(س)، در قیام پرحماسه فرهنگی‌اش، لحظه‌ای از افشاگری و روشن‌گری‌های هدایت‌بخش خویش دست برنداشت تا به همه مسلمانان طول تاریخ بفهماند که سکوت در مقابل مهاجمان فرهنگی پذیرفتنی نیست.

وی افزود: حضرت زهرا(س) در مقابل بدعت و تحریف اسلام، آرام ننشست، بلکه برخاست، جوشید و خروشید، افشاگری و روشنگری کرد؛ چراکه با الهام الهی و تحدیث جبرئیل از آینده خبر داشت و می‌دانست این روشنگری‌ها، عاقبت دل‌های لایقی خواهد یافت و نقش بی‌نظیری را در به ثمررسانی امامت و محقق‌سازی هدف خلقت ایفا خواهد کرد.

موحدی تأکید کرد: علو مقام حضرت زهرا(س) تنها محدود به عصر حیات آن بزرگوار نبوده و در تمامی اعصار جریان دارد. با توجه به همین مسئله است که پیامبر اکرم(ص) در کلامی دیگر صراحتاً حضرت فاطمه(س) را سرور زنان اولین و آخرین ذکر می‌کند.

موحدی در پایان خاطرنشان کرد: حضرت فاطمه برترین بانوی جهانیان است و در بین زنان از هر جهت، کسی دارای مقامی والاتر از ایشان نیست، پس شناخت سراسر زندگانی و تمامی لحظات حیات ایشان، از ارزش فوق‌العاده برخوردار است.