میرکریمی: از این‌که به حاتمی‌‌کیا گفتند حسود، دلم شکست

خورنا: کارگردان فیلم سینمایی «یه حبه قند» سخنان ابراهیم حاتمی‌کیا را که در روزهای اخیر واکنش‌های بسیار به همراه داشته، صرفاً‌ یک نقد ارزیابی کرد.

رضا میرکریمی که در جلسه پرسش و پاسخ «یه حبه قند» در فرهنگسرای رسانه سخن می‌گفت،‌ در بخشی از جلسه با اشاره بهنامه ابراهیم حاتمی‌کیا درباره فیلم خود گفت: «ابراهیم لطف داشته و از فیلم من تعریف کرده است. خوشحالم که او «یه حبه قند» را دوست داشته است چون زمانی که من تنها یک علاقه‌مند سینما بودم، او با فیلم‌هایش به من انگیزه می‌داد و من هرگز به توانایی و قدرت حاتمی‌کیا شک نکردم.»

میرکریمی خاطرنشان کرد: «وقتی انتقاد داریم به اینکه در حوزه‌های دیگری به جز فرهنگ در بیان نظرات سختگیری می‌شود، خیلی برایم عجیب است که چرا خودمان در حوزه فرهنگ نیز کم‌طاقت شده‌ایم. هر کس ادبیات مخصوص به خودش را دارد. ممکن است فیلمی را دوست داشته باشد و یا از آن بدش بیاید. فکر نمی‌کنم آقای فرهادی نیز چنین واکنش‌هایی را به نامه ابراهیم حاتمی‌کیا درباره فیلمش بپسندد و از آن خوشحال شود.»

این فیلمساز گفت: «من در متنی که آقای حاتمی‌کیا منتشر کرده بود توهینی نمی‌بینم و سخنان ایشان را به مثابه نقد دیدم. ما باید کمی نقدپذیر باشیم به نظرم این نقدپذیری را فرنگی‌ها خیلی بهتر درک کرده‌اند، چرا که وقتی کسی فیلمی می‌سازد باید خودش را برای هر نقدی آماده کند.»

میرکریمی درباره نقدپذیری در جامعه ایرانی گفت: «خیلی جالب است در فرنگ، فیلمسازان فیلم‌های یکدیگر را کاملا بالا می‌برند و یا کاملا می‌کوبند و هیچ واکنش بدی نیز نسبت به آن‌ها صورت نمی‌گیرد. فیلم آقای فرهادی فیلم خوبی است که خدا را شکر جوایز بسیاری را گرفت، اما در این میان یک نفر هم به صراحت می‌گوید که این فیلم را دوست ندارد. واقعاً از این‌که این گونه با حاتمی‌کیا و نامه‌اش رفتار شد، دلم شکست.»

او گفت: «من واقعا از این‌که به حاتمی‌کیا حسود گفتند، دلم شکست. کاریکاتوری که درباره او کشیده شد به زعم من بسیار زننده بود و اصلا دوست نداشتم. فکر می‌کنم من و آقای فرهادی نیز حق داریم زمانی که حاتمی‌کیا فیلم ساخت به صراحت نظرمان را درباره فیلم او بیان کنیم و این یکی از طبیعی‌ترین اصولی است که در سینما وجود دارد.»

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *