احمدی‌مقدم: در زمستان‌ بدحجابی کاهش می‌یابد

خورنا: فرمانده نیروی انتظامی گفت: در زمستان پوشیدگی بیشتر و رفت و آمد در خیابان‌ها کم‌تر است. سفر و دریا و… نیز افت پیدا می‌کند و بسترهای بدحجابی کاهش می‌یابد.

سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در گفت‌وگو با «فارس» در پاسخ به این پرسش که طرح نیروی انتظامی برای بدحجابِ‌های زمستانه  چیست؟ گفت: این طرح زمستانی و تابستانی ندارد. ما متر‌ها و شاخص‌هایی داریم که با آنها کارهای خودمان را مورد سنجش قرار می‌دهیم و سازمان‌های فرهنگی دیگری هم هستند که این اقدامات مشابه را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: ما ارزیابی‌مان این است که سال به سال رعایت حجاب و عفاف در جامعه رو به بهبود است. بعضی ممکن است از حرف من این گونه برداشت کنند که وضع مطلوب است، نه؛ مطلوب نیست ولی اگر این ۴ یا ۵ سال گذشته را مقایسه کنیم، هر سال درصدی بهتر شده است. این مساله نیاز به کار فرهنگی دارد و به باورهای انسان‌‌ها برمی‌گردد، حجاب در واقع یک نمود خارجی از تفکر ارزشی و مجموعه هنجارهایی است که فرد آن را درونی کرده است.

احمدی‌مقدم تصریح کرد: فقط با رفتار انتظامی نمی‌توان همه رفتارها را اصلاح کرد، ممکن است که یک راننده سرعت را دوست داشته باشد ولی باید از سرعت تمکین کند، پلیس در جامعه همه تلاش خود را به کار می‌بندد ولی دستگاه‌های فرهنگی نیز باید به موازات افزایش فعالیت داشته باشند. ولی در مجموع روند را مثبت و رو به اصلاح می‌بینم که نتیجه فعالیت‌های اقدامات دستگاه‌های فرهنگی و انتظامی و هم نتیجه همراهی مردم است که روی این همراهی بیشتر باید تمرکز پیدا کنیم. اگر رسانه‌ها پیامدهای سوء این رفتارها را به خوبی نشان بدهند، انسان‌هادر رفتار خود تجدید نظر می‌کنند.

وی با بیان اینکه می‌خواهم بگویم که این طرح تابستان و زمستان ندارد و مبارزه با فساد در نیروی انتظامی همواره ادامه دارد، گفت: اولویت فعالیت ما مبارزه با باندهای اشاعه فساد و گردانندگان مراکز فساد است و آنهایی که بداخلاقی را در جامعه ترویج می‌کنند و البته آنهایی هم که ظواهر را رعایت نمی‌کنند تذکر لازم به آنها داده خواهد شد.

وی در ادامه تأکید کرد: باز هم می‌گویم که حجاب و عفاف معیارهایی دارد که باید رعایت شود، البته در زمستان پوشیدگی بیشتر و رفت و آمد در خیابان‌ها کم‌تر است. سفر و دریا و… نیز افت پیدا می‌کند و بسترهایش کاهش می‌یابد. فرقی نمی‌کند ما در زمستان و تابستان این طرح را پی‌گیری می‌کنیم.