بنزین آزاد: لیتری ۱۸۰۰ تومان ؟!

خورنا: رییس ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت کشور با تشریح جزئیات جدید از طرح «آسمان من» برنامه‌های جدید ستاد سوخت را برای خروج خودروهای فرسوده اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، سیدمجتبی شفیعی با اعلام جزئیات طرح‌های خروج خودروهای فرسوده، گفت: با توجه به این که خودروهای فرسوده هزینه‌های بسیار سنگینی را در ابعاد اقتصادی، مصرف سوخت، منظر و مبلمان شهری و زیست محیطی برای کشور دارند دولت توجه ویژه‌ای را برای خروج خودروهای فرسوده در نظر گرفته است و در ماه‌های اخیر با تدابیری که اتخاذ شده شاهد اجرای خوب روند خروج خودرهای فرسوده هستیم.

وی افزود: با توجه به آلودگی هوا دولت ستاد سوخت را مکلف کرده تا برنامه‌های خود را اعلام کند و در همین راستا پیشنهاداتی به دولت رفته که بخشی از آن به تصویب رسیده و در حال اجراست و بخش دیگری نیز در دست بررسی است و اجرا خواهد شد.

شفیعی گفت: در مهر ماه امسال ستاد سوخت مصوبه‌ای را گذراند که براساس آن کمک‌های بلاعوض به مالکین خودروهای فرسوده تا سه برابر افزایش یافته است که میزان این افزایش در خودروهای شخصی فرسوده کمتر از سه و نیم برابر است.

رییس ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت کشور اظهار کرد: بر همین اساس در سه ماهه اخیر شاهد افزایش مراجعات برای اسقاط خودرو و تعداد متقاضیان بودیم.

شفیعی گفت: در دو سال اخیر علی‌رغم این که روند خروج خودروهای فرسوده کند شده بود اما در سه ماه اخیر روند رو به رشدی را پیدا کرده و تا کنون ۵۲ هزار متقاضی برای خروج خودروهای فرسوده خود ثبت نام کرده‌اند.

وی با بیان این که این تعداد افزایش متقاضیان هنوز برای ستاد سوخت قابل قبول نیست، گفت: بر همین اساس طرح «آسمان من» به عنوان طرحی جدید با رویکرد زیست محیطی اجرا می‌شود که در آستانه هوای پاک بتوانیم با همکاری محیط زیست و شهرداری این طرح را اجرایی کنیم.

وی با بیان این که این طرح از امروز کار خودرا آغاز می‌کند، گفت: در طرح «آسمان من» مالکان خودروهای فرسوده بدون مراجعه حضوری و تنها با ارسال یک پیامک بدون متن به شماره ۵۰۰۰۲۰۲۷ می‌توانند وارد طرح خروج خودروهای فرسوده شوند که پس از دریافت پیامک روند ثبت نام آن‌ها از طریق تماسی که با آن‌ها گرفته می‌شود، آغاز خواهد شد.

شفیعی ادامه داد: پس از ارسال این پیامک مراکز اسقاط با مالکان تماس گرفته و برای حمل خودروی فرسوده به محل خودرو مراجعه می‌کنند. ضمن آن که مقرر شده کمک‌های بلاعوض و همچنین ارزش لاشه اسقاط به صورت نقدی به مالکان خودروهای فرسوده پرداخت خواهد شد.

رییس ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت کشور در حال حاضر این طرح برای تمامی کلانشهرها و مراکز شهرها نهایی شده و قابل اجراست.

به گفته وی طرح «آسمان من» شامل خودروهای سواری شخصی مدل ۵۷ تا ۷۲ و شامل وانت‌بارهای مدل قبل از سال ۷۷ می‌شود. ضمن آن که روش‌های قبلی نیز همچنان دایر است و مالکان خودروهای فرسوده می‌توانند از طریق سایت‌هایی که قبلا اعلام شده بود نسبت به اسقاط خودروی خود اقدام کنند.

وی تاکید کرد: ستاد سوخت در ۲۲ بهمن ماه به صورت هفتگی جوایزی را برای متقاضیانی که جهت اسقاط خودرو ثبت نام کردند در نظر گرفته و به صورت هفتگی یک دستگاه رانا به برندگان اعطاء خواهد کرد که این برندگان به قید قرعه از بین متقاضیان اسقاط خودروی فرسوده انتخاب خواهند شد.

شفیعی تصریح کرد: همچنین ثبت نام از طریق دفاتر پیشخوان، خدمات دولتی نیز از هفته جاری برای اسقاط خوردوهای فرسوده آغاز خواهد شد.

وی در خصوص برنامه‌های ستاد برای تغییر سهمیه و قیمت سوخت در سال ۹۳ گفت: ۳ سناریو را به دولت پیشنهاد دادیم که سناریو اول حفظ قیمت فعلی سوخت بدون افزایش و با تغییر سهمیه است. سناریو دوم افزایش اندک قیمت و رساندن نرخ بنزین به ۱۱۰۰ تومان است و سناریو سوم افزایش بیشتر قیمت بنزین و نرخ ۱۸۰۰ تومانی است که چندین بار این سناریو تغییر کرده و دولت در مورد آن هنوز تصمیم‌گیری نکرده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ناشناس افزایش از 700 به 1100 تومان اندک است؟ می دونید این یعنی حدود 60 درصد افزایش قیمت؟حتما افزایش حقوق کارمند ماهی 600 هزار تومانی به میزان 25 درصد گنده است؟
  • بندرامام خمینی(ره) ماشاالله خوب بلدین سناریو بدید فکر مردم بدبخت نیستید برای خودتون ببریدو بدوزید بابا جمع کن کاسه کوزه هاتو