نگهداری ۴۰۰ زندانی در محوطه باز و بدون سقف در اهواز!

خورنا: معاون دادستان عمومی و انقلاب اهواز گفت: قانون ,قوه قضاییه را موظف به پیشگیری از جرم کرده ولی ابزار لازم برای ادای این وظیفه را دراختیار ما نگذاشته است.

به گزارش خورنا به نقل از  ایرنا، علی اصغر صادقی افزود: درسالهای اخیر توجه ویژه ای به این مقوله (پیشگیری از جرم) درقوه قضاییه شده واقدامات خوبی هم صورت گرفته ولی واقعیت این است که تامین امنیت وظیفه یک نهاد یا سازمان خاص نیست بلکه همه باید وارد شوند واز جمله مهمترین حلقه های روند ایجاد امنیت اشتغال زایی و تامین امنیت اقتصادی است.

وی با بیان اینکه ناامنی دراستان خوزستان بیشتر روانی است , افزود: امنیت یک فرایند دو طرفه است ودرکنار نهادها و ارگانهای متولی , مردم هم باید وارد شوند ،همکاری شهروندان ورسانه ها بسیار تاثیرگذار و رهگشاست.

وی اظهار داشت: واقعیت این است که وضع امنیت در خوزستان چندان بد نیست ولی انعکاس بد برخی وقایع و جرایم ذهنیت منفی تری ایجاد کرده است،به هر حال همه جرایم را نمی توان به طورکلی ریشه کن کرد،در مجموع در وضعیت بحرانی نیستیم .

صادقی افزود: طبق آمار موجود امسال در شاخص سرقت از بانکها ،سرقت مسلحانه از طلافروشی ها واینگونه جرایم خشن دراستان وضع چندان بدی نداشتیم.

صادقی با اشاره به راه اندازی مجتمع ویژه رسیدگی به پرونده های سرقت در دادگستری خوزستان گفت: تمام سرقت ها دراین مجتمع به سرعت و با قاطعیت پیگیری و رسیدگی قضایی می شود.

وی درپاسخ به سوالی درباره سهولت آزادی مجرمین و ناکارآمد ماندن سیستم پیگیری انتظامی آنان گفت: به هر حال ابزار کار قاضی قانون است و قاضی نمی تواندخارج از موازین قانونی حکمی صادر کند باید ابزار ومدارک اثبات جرم را نیز دراختیار داشته باشد .

وی با بیان اینکه افزایش جمعیت کیفری افتخار نیست ،ادامه داد: سیاست دستگاه قضایی برخورد شدید با مجرمین مرتکب جرایم خشن است ،ولی واقعیت دیگری که دراین میان باید مورد توجه قرار گیرد کارآمدی زندان به عنوان یک مرکز اصلاح رفتار است،در همین اهواز زندانی هست که در آن ۴۰۰زندانی را در شرایط مختلف آب و هوایی درهر فصل در محوطه باز و بدون سقف نگه می دارند،حال چگونه می توان از چنین مکانی انتظار اصلاح داشت؟!

معاون دادستان عمومی و انقلاب اهواز گفت: سلاح ومواد مخدر دو عامل مهم ایجاد ناامنی هستند که برهمین اساس با توجه به وجود فرهنگ غلط استفاده از اسلحه در عزاداری وجشن ها در بین برخی اقوام درخوزستان تلاش اکیدی برای برخورد با هنجار شکنان شده است .

صادقی تاکید کرد که با استفاده کنندگان از اسلحه حتی سلاح مجاز دراینگونه مراسم ها برخورد می کنیم.