ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی به توافق رسیدند

خورنا: مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی پایان یافت که برای اولین بار دو طرف در بیانیه‌ای مشترک در دو سال گذشته از توافق با یکدیگر خبر دادند.

مذاکرات کارشناسی ایران و آژانس بالاخره پس از دوسال با پیشنهاد ایران از بن بست خارج شد.

هیات‌های مذاکره‌کننده فنی و کارشناسی ایران و آژانس از عصر روز دوشنبه (۶ آبان) تا عصر روز سه‌شنبه به مدت شش ساعت گفت‌وگو کردند.

یک دیپلمات نزدیک به هیات مذاکره‌کننده‌ ایرانی پس از پایان مذاکرات از توافق میان ایران و آژانس خبر داد و به ایسنا گفت: نتیجه‌ی مذاکرات از سوی رئیسان هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و آژانس به اطلاع رسانه‌ها خواهد رسید.

هم‌چنین یک دیپلمات دیگر ایرانی از برگزاری دور بعدی مذاکرات ایران و آژانس در روزهای آینده در تهران خبر داد.

این دیپلمات ایرانی به خبرنگار ایسنا، گفت: متن جدیدی میان ایران و آژانس در مذاکرات دو روز گذشته توافق شد که جایگزین ۱۰ دور مذاکره قبلی و نیز چارچوب‌هایی که تاکنون مذاکره شده است می‌شود.

او گفت: مذاکره بعدی میان ایران و آژانس در روزهای آینده در تهران برگزار می‌شود.

وی تاکید کرد که متن جدید توافق شده میان ایران و آژانس بر اساس پیشنهاد جدید ایران و جایگزین مذاکرات دو سال گذشته خواهد شد.

به گزارش ایسنا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که مذاکرات دو طرف بسیار مفید بود و توافق حاصل شد که دو طرف در تاریخ ۱۱ نوامبر (۲۰ آبان) مجددا با یکدیگر دیدار کنند.

خبرگزاری رویترز با اعلام این خبر گزارش داد: ترو واریورانتا، معاون مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که مسوولیت بازرسی‌های هسته‌یی را بر عهده دارد در این مداکرات در ژنو در جمع خبرنگاران گفت: ما جلسه مفیدی در زمینه مسائل قبلی و حال حاضر داشتیم.

هم‌چنین چین از دوره جدید مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال و ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگو‌های بیش‌تری بین دو طرف صورت گیرد.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه دیداری با یکدیگر داشتند که عراقچی آن را “بسیار مفید و سازنده” دانست.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، هوا چون یینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه‌شنبه گفت: ما آژانس و ایران را ترغیب می‌کنیم که گفت‌وگو و همکاری را بیش‌تر کنند.

هوا گفت که طرف چینی امیدوار است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران بحث‌های سازنده‌ای در پیشبرد مذاکرات به منظور حل موضوع هسته‌یی ایران به صورت صلح‌آمیز ایفا کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: در حال حاضر همه طرف‌های دخیل باید از فرصت‌ها برای گفت‌وگو استفاده کنند و به دنبال نقاط مشترک و رفع مناقشات به منظور دنبال کردن پیشرفت جدید و زودهنگام و ایجاد فضای مناسب برای حل موضوع هسته‌یی ایران به صورت جامع، درازمدت و مناسب باشند.