شماره‌گذاری خودرو‌های مدل ۹۲ متوقف شد

خورنا: دبیر انجمن خودروسازان از توقف پلاک‌گذاری خودروها از سوی پلیس راهور از ابتدای سال جاری خبر داد.

احمد نعمت‌بخش در مورد دلیل توقف پلاک‌گذاری خودروها اظهار داشت: براساس مصوبه دولت در اسفند سال ۹۰ ، از ابتدای امسال خودروها باید با استاندارد یورو ۴ تولید شوند و شرط این تولید، آن است که وزارت نفت از اول سال ۹۱ سوخت با استاندارد یورو ۴ را در کشور توزیع کرده باشد.وی با بیان اینکه توزیع سوخت با استاندارد یورو ۴ هنوز انجام نشده است، افزود: وزارت نفت اعلام کرده که توزیع این سوخت را از اول سال جاری در ۸ کلان‌شهر آغاز خواهد کرد که ظاهراً این مسئله نیز عملیاتی نشده است.

* نامه محیط زیست برای توقف شماره‌گذاری خودروها

نعمت‌بخش تصریح کرد: با این وجود، مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست علی رغم آماده نبودن زیرساختها (عدم توزیع سوخت مناسب) به پلیس راهور نامه زده و توقف شماره‌گذاری خودروهایی که با استاندارد یورو ۴ تولید نشده‌اند را خواستار شده است.

وی با بیان اینکه عدم توزیع سوخت مناسب باعث آسیب رسیدن به موتور خودروهای تولیدی با استاندارد یورو ۴ می‌شود، گفت: این مسئله به معنی هدر رفتن پول مردم است، زیرا قیمت خودروهای سواری مجهز به استاندارد یورو ۴ نسبت به خودروهای با استاندارد یورو ۲ حداقل ۷۰۰ هزار تومان گران‌تر است و این اختلاف قیمت در مورد خودروهای سنگین تا ۵ هزار یورو می‌رسد که در این مورد به قطعات وارداتی و ارز وابستگی داریم.

* خودروهای یورو ۴ نیز پلاک نمی‌شوند

دبیر انجمن خودروسازان در مورد دلیل عدم پلاک‌ شدن خودروهای تولیدی با استاندارد یورو ۴ نیز گفت: در ۲ یا ۳ ماه پایانی هر سال، خودروها با مدل سال آینده به خریداران تحویل داده می‌شد و در حال حاضر پلیس اجازه پلاک‌گذاری خودروهای با استاندارد یورو ۴ را نمی‌دهد و از خودروسازان خواسته تا این خودروها را با مدل ۹۱ به خریداران تحویل دهند.

وی ادامه داد: توجیه پلیس این است که چون این خودروها در سال ۹۱ تولید شده‌اند، پس باید با مدل ۹۱ به مردم عرضه شوند.

وی توضیح داد: ما موضوع را با وزارت صنعت در میان گذاشته‌ایم تا آنها نیز با مذاکره با سازمان محیط زیست، این مشکل را برطرف کنند.

نعمت‌بخش همچنین گفت: وزارت صنعت در حال ارسال نامه‌ای به دولت است که بر اساس آن، تولید خودروها با استاندارد یورو ۴ ، شش ماه بعد از توزیع سراسری سوخت یورو ۴ انجام شود.

وی افزود: وزارت صنعت از تیر سال گذشته به وزارت نفت نامه زده تا زمان توزیع سوخت یورو ۴ را اعلام کنند ولی هنوز پاسخی در این مورد دریافت نشده است.