یک فعال میراث فرهنگی: قلعه امیرمجاهد رامهرمز مرمت می‌شود

یک فعال میراث فرهنگی از تخریب بخش زیادی از قلعه امیرمجاهد رامهرمز خبر داد و گفت:عملیات مرمت، استحکام‌بخشی و ساماندهی این قلعه تاریخی مربوط به دوره قاجار در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی خوزستان قرار گرفته است.

به گزارش خورنا منصور معتمدی با اعلام این خبر توضیح داد: طرح مرمت این عمارت تاریخی تهیه شده و عملیات اجرایی با تخصیص اعتبار آغاز خواهد شد.

وی از تخریب بخش‌های زیادی از قلعه امیرمجاهد خبر داد و خاطرنشان کرد: مرمت و رفع آسیب‌های وارد شده به این عمارت تاریخی با اهتمام به حفظ ارزش تاریخی آن تحت نظارت کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی خوزستان انجام خواهد شد.

این دوستدار میراث فرهنگی ابراز امیدواری کرد: عملیات مرمت و استحکام‌بخشی این عمارت تاریخی هر چه سریع‌تر و با جذب اعتبار تخصیص یافته توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان آغاز شود.

معتمدی یادآور شد: قلعه امیرمجاهد رامهرمز یکی از مهم‌ترین بنا‌های دوره قاجار در شهرستان رامهرمز است که مرمت آن در سال‌های گذشته در دو فصل توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان انجام شده بود.

گفتنی است عمارت تاریخی «بهبهانی» که به «قلعه امیرمجاهد» در شهرستان رامهرمز استان خوزستان نیز شهرت دارد در زمان استقرار و سلطه خوانین در اواخر دوره قاجار به دست یوسف امیرمجاهد از خوانین بختیاری ساخته شد و محمدطاهر بهبهانی در سال‌های ۲۵ تا ۳۰ شمسی آن را خریداری کرد.

این بنای تاریخی در ۱۲ اسفند ۱۳۸۰ با شماره ۳۷۷۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.