حجم آب سدهای خوزستان به ۸۶ درصد رسید

مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه ۸۶ درصد حجم سدهای استان آب ذخیره شده است گفت: میزان حجم آب سد کرخه در سال‌های اخیر با کاهش شدید روبرو بود که امسال با بارش‌های نسبتا خوب ذخیره آبی این سد به ۲ میلیارد و ۹۰۹ میلیون مترمکعب رسید.

به گزارش خورنا عباس صدریان‌فر امروز چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ با اعلام این خبر اظهار داشت: تراز آب سد کرخه بعد از سه سال روند افزایشی یافت که قطعا نقش بسزایی را در رونق کشاورزی این حوضه آبریز خواهد داشت.

وی با بیان اینکه هشت‌ میلیارد و ۹۹۰ میلیون مترمکعب رهاسازی آب برای بازه زمانی خرداد تا مهر ماه امسال پیش‌بینی شده افزود: در حوضه شاوور خوزستان تخصیص ۱۶۰ میلیون مترمکعب آب برای کشاورزان در نظر گرفته شده است.

مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به موارد و مسائل مرتبط با رهاسازی آب برای کشاورزان اظهار کرد: مسیر طولانی شبکه آبریز مارون و کارون از جمله مشکلات رهاسازی آب در این حوضه است که مشکلاتی را برای استفاده کشاورزان از آب در پایین دست ایجاد می‌کند.

صدریان‌فر بیان کرد: سال گذشته ۲۵ هزار هکتار کشت شلتوک در حوضه کرخه انجام شد که برای تامین آب مورد نیاز کشاورزان از سد دز آب به سد کرخه منتقل و رهاسازی شد.

وی با بیان اینکه امسال ۳۴۶ میلیون مترمکعب از سد دز به کرخه آب از طریق کانال منتقل شد تصریح کرد: در صورتی که سطح کشت تابستانه تغییر کند قطعا توزیع آب از سدها نیز تغییر خواهد کرد.

مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان بیان کرد: سال گذشته به دلیل آبیاری سنگین در شهرستان حمیدیه شاهد ایجاد فروچاله در روستای شمخی این شهرستان بودیم.

صدریان‌فر با بیان اینکه آبیاری در این شهرستان به اندازه ای بود که زهکش‌های کشاورزان پاسخگوی تخلیه آب نبودند افزود: تحقیقات در خصوص چگونگی تشکیل این فروچاله انجام شد که بر همین اساس آبیاری در این شهرستان باید متناسب با خاک منطقه انجام شود تا دیگر شاهد ایجاد اینگونه فروچاله‌ها نباشیم.

وی با اشاره به اینکه کشت پاییزه در حوزه کرخه هر ساله رو به رشد است ادامه داد: در پاییز ۱۴۰۲ آب مورد نیاز ۲۴۸ هزار هکتار کشت محصول کشاورزی در حوضه آبریز کرخه تامین شد.

مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان در پایان با بیان اینکه سال گذشته در حوزه مارون آب پیوسته در تابستان رهاسازی شد اظهار کرد: به همین دلیل برای تامین آب کشت پاییزه به دلیل تغییر الگوی بارش و دما با مشکل روبرو شدیم و در سال گذشته افت شدید کشت پاییزه را در حوزه مارون تجربه کردیم.