هشدار فرونشست زمین در خوزستان

رئیس مرکز زمین شناسی مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته در حال حاضر حدود ۳۰ درصد از مساحت استان خوزستان در معرض فرونشست زمین قرار دارد.

به گزارش خورنا علی بیت‌اللهی با بیان اینکه استان خوزستان با وجود آنکه عمده‌ترین منابع آبی آب‌های سطحی را دارد در معرض فرونشست زمین قرار دارد گفت: در این منطقه فرونشست زمین با گستردگی قابل ملاحظه‌ای در حال رخداد است.

وی یادآور شد: طبق بررسی‌های صورت گرفته این فرونشست زمین در مساحتی نزدیک به ۲۰هزار کیلومتر، حدود ۳۰ درصد مساحت استان خوزستان را در برگرفته و این منطقه تحت تاثیر فرونشست زمین قرار گرفته است.

رئیس مرکز زمین‌شناسی مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی اظهار کرد: خصوصیت بارز پدیده فرونشست زمین در خوزستان، وسعت بالا و مقدار متوسط پائین نرخ سالیانه است که دلالت بر سطحی بودن افت آب و همچنین معرف حساس بودن ارتفاع سطح به تغییرات آب نهشته‌های آبرفتی ریزدانه نه چندان عمیق است.

بیت‌اللهی با بیان اینکه اثر فرونشست زمین را در زمین‌های هموار ایذه، بهبهان، شوش، دزفول، الوان، اهواز، بستان، دشت آزادگان، بندرماهشهر و امیدیه، رامهرمز و لالی شناسائی شده است افزود: نرخ سالیانه فرونشست در این مناطق کمتر از ۵ سانتی متر است و در شوش ۷ سانتی متر و شهرستان اهواز ۶ سانتی متر در سال نیز برآورد شده است.

وی در پایان تاکید کرد: کاهش حجم آب‌های سطحی، استمرار برداشت از آبخوان‌ها دلایل اصلی توسعه وسیع پهنه‌های فرونشستی زمین در استان خوزستان است.