پرشدگی سدهای خوزستان به ۷۴ درصد رسید

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان از اضافه شدن سه میلیارد متر مکعب آب در بارندگی‌های اخیر به ذخایر آبی استان خبر داد و گفت: در حال حاضر معادل ۷۴ درصد سدهای استان پر شده است.

به گزارش خورنا عباس صدریان‌فر امروز جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ با بیان این خبر توضیح داد: ظرفیت کل سدهای خوزستان ۲۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب بر ثانیه است که در حال حاضر حدود ۱۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب یعنی معادل ۷۴ درصد آنها پر شده است.

وی اظهار کرد: وضعیت کرخه به عنوان بزرگترین سد خاکی کشور نیز بعد از بارش‌های اخیر جنوب غرب کشور نسبت به سال گذشته بهتر است.

مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: در هشت سد مخزنی خوزستان ۴۵ واحد نیروگاهی برقابی فعال است که ۷۶ درصد از ظرفیت نیروگاه‌های کشور را تامین می‌کنند.

معاون سدهای سازمان آب و برق خوزستان نیز گفت: نیروگاه‌های سد کرخه بخاطر مشکلات خشکسالی تولید چندانی نداشت ولی مابقی نیروگاه‌های استان افزون بر ۱۷۳ هزار گیگابایت ساعت تولید داشتند.

یحیی مرادی ادامه داد: با اطلاعاتی که از شبکه برق کشور کسب شده اولین بار در کشور آمادگی ۱۰۰درصدی تنظیم فرکانس کشور در نیروگاه‌های خوزستان اتفاق افتاد.

معاون مطالعات پایه و طرح‌های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان نیز گفت: در کنار تولید انرژی، سدها کمک فراوانی به مدیریت آبها در حوزه‌های مختلف دارند.

علی شهبازی افزود: تنظیم آب منطبق بر نیازها در کاربری‌ها از جمله کشاورزی، آشامیدن، صنعت، کشاورزی و محیط زیست انجام می‌شود.