چه کار کنیم ماهیِ عید نمیرد

مدیرکل روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور گفت: افراد برای خرید و نگهداری ماهی قرمز شب عید توصیه‌های بهداشتی سازمان دامپزشکی را جدی بگیرند.

به گزارش خورنا امین اسدی در این خصوص اظهار داشت: مردم برای خرید ماهی قرمز شب عید نسبت به خرید از مراکز مجاز اقدام و از خرید از دوره گردها و دست فروشان خودداری کنند.

به گفته وی، افراد در هنگام خرید از تماس مستقیم و حفاظت نشده با ماهی و آب خودداری کنند و از ظروف یکبار مصرف جهت حمل و جابجایی ماهی به منزل استفاده شود.

مدیرکل روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: بنابر توصیه سازمان دامپزشکی مردم باید از خرید ماهیان بیمار و بی‌حال با علائم شنای غیرفعال، فاقد رنگ شفاف و دارای لکه بر پوست بدن خودداری کنند.

اسدی گفت: پس از انتقال به منزل بلافاصله نسبت به تعویض آب اقدام و ماهی‌ها به ظروف از قبل آماده شده منتقل شوند، همچنین با توجه به لزوم تعویض آب ماهیان خریداری شده حداقل ۲۴ ساعت قبل از خرید ظرف نگهداری ماهی آماده در صورت استفاده از آب شهری باید در هوای آزاد به منظور کلرزدایی قرار داده شود.

وی در پایان تاکید کرد: در پایان نوروز ماهی‌ها در رودخانه‌ها یا نهرها رهاسازی نشوند و در محل‌های تعیین شده توسط شهرداری رهاسازی صورت گیرد.