انسداد راه دسترسی ۱۷۸ روستا در جنوب سیستان و بلوچستان بر اثر سیل/خسارت سیلاب تاکنون حدود ۲۲ هزار میلیارد ریال است

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌و نقل جاده‌ای گفت: راه دسترسی حدود ۱۷۸ روستا مسدود شده است که در بخشی از آنها همچنان جریان آب برقرار است و امکان بازگشایی تا فروکش کردن آب وجود ندارد.

به گزارش خورنا رضا اکبری امروز دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ در بازدید از مناطق سیل زده جنوب استان سیستان و بلوچستان با اعلام این خبر افزود: سایر نقاط که آب فروکش کرده و با ایجاد خاک‌ ریزی امکان تردد، فراهم شده است و برنامه‌ریزی شده تا ۱۰ روز تمام مقاطعی که دچار آب بردگی شده، ترمیم و تردد برقرار شود.

وی بیان کرد: با تاکید وزیر، دستور داده شد. فعلاً به صورت موقت ۵۰ میلیارد تومان در چهار سرفصل، برای اجاره ماشین آلات و خرید مصالح و بازسازی راه و ابنیه فنی، به جنوب استان تخصیص یابد.

معاون سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای گفت: با تلاش شبانه روزی و بسیج همه امکانات از جمله ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین برای ارائه خدمات در مناطق درگیر سیلاب به منظور مرمت و بازگشایی راه‌های آسیب دیده در ایرانشهر، کنارک، دشتیاری، قصرقند، چابهار و نیک شهر مشغول فعالیت و امدادرسانی هستند.

اکبری افزود: بر اثر بارندگی راه‌های مواصلاتی جنوب استان متحمل خسارت شدید حدود هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان شده است که ۵۰ اکیپ و ۳۴۰ نفر راهدار در جنوب استان برای بازسازی فعال شده‌اند و میزان خسارت وارده به روستاهای شمال استان نیز حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

وی عنوان کرد: ۹۰ دستگاه ماشین آلات سنگین جنوب استان سیستان و بلوچستان و حدود ۲۰ دستگاه از استان‌های هرمزگان، کرمان و شمال استان به منطقه جنوب اعزام شده است و ۲۰ دستگاه ماشین آلات سنگین هم توسط بخش خصوصی تأمین شده است.

معاون سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای در پایان تصریح کرد: حدود دو هزار کیلومتر راه آسیب دیده در جنوب استان و بیش از ۲۰۰ دستگاه پل و آب نما و محورهایی که در حاشیه کوهستان و تراشه‌های سنگی است که در اثر بارندگی ریزش کرده و اکیپ‌های راهداری در حال پاکسازی راه‌ ها هستند.

مجید محبی، مدیرکل ستاد بحران سیستان وبلوچستان نیز در این خصوص اظهار کرد: بر اساس برآورد اولیه تاکنون سیلاب در این استان خسارت ۲۲ هزار میلیارد ریال به زیرساخت‌های این استان وارد کرده است.

وی بیان کرد: عمده خسارت‌های وارده این مدت به زیر ساخت‌های نظیر راه، کشاورزی و منازل مسکونی مربوط می‌شود که تیم‌های ارزیاب ستاد بحران سیستان و بلوچستان با حضور در مناطق درگیر سیلاب در حال بررسی برآورد دقیق این خسارت‌ها هستند.

مدیرکل ستاد بحران سیستان و بلوچستان در پایان گفت: یک‌هزار و ۹۴۷ روستای سیستان و بلوچستان تحت تاثیر سیلاب قرار گرفت که برای رفع مشکلات شهروندان این مناطق جلسات مدیریت بحران با حضور وزیر کشور، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، استاندار و سایر مسوولان استانی برگزار شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *