ابلاغ اعتبار ۱.۲ میلیارد دلاری خط ریلی بوشهر به فارس

مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر با بیان اینکه ۱۳۳ کیلومتر پروژه خط ریلی شیراز به بوشهر در این استان قرار دارد گفت: ۱.۲ میلیارد دلار از محل تهاتر نفت برای این پروژه تخصیص یافت که در سال جاری این اعتبار محقق و ابلاغ شد.

به گزارش خورنا سید محمود دستغیبی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه طرح‌های راهسازی نقش مهمی در توسعه استان دارد اظهار داشت: راه و شهرسازی در بخش‌های مختلف ساخت مسکن، شهرسازی، راه، ساختمان، زمین و پروژه‌های زیرساختی در توسعه استان نقش بسیار مهم و اثرگذاری دارد.

وی با بیان اینکه در ۲ سال اخیر در دولت انقلابی و جهادی آیت‌الله رئیسی اقدامات مهمی در حوزه راهسازی انجام شده است گفت: در شمال استان بوشهر ورودی شهرستان دیلم و چهار خطه شدن محور مواصلاتی این شهرستان به طول ۶.۵ کیلومتر، احداث پل بر روی رودخانه در محور گوره به گچساران در حوزه گناوه، آغاز عملیات اجرایی ۴۰ کیلومتر از محور باند دوم محور ساحلی بوشهر به گناوه، آغاز عملیات اجرایی تکمیل میدان خروجی کمربندی آبپخش در بزرگراه برازجان به گناوه از جمله طرح‌های ۲ سال گذشته است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر از آغاز عملیات اجرایی باند دوم محور دالکی به کنار تخته به طول ۱۸ کیلومتر خبر داد و بیان کرد: با اتمام این طرح مسیر دالکی به کنار تخته ۱۰ کیلومتر کوتاه می‌کند.

دستغیبی از آغاز عملیات اجرایی باند دوم محور دیلم به هندیجان خبر داد و بیان کرد: در این راستا عملیات اجرایی باند دوم محور بوشهر – شیف – گناوه به طول ۴۰ کیلومتر و با اعتبار اولیه یک‌هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان آغاز شد.

وی به عملیات اجرایی تکمیل احداث پل دوم بر روی رودخانه باهوش تنگستان پرداخت و خاطرنشان کرد: این طرح با مبلغ اولیه قرارداد ۶۹.۴ میلیارد آغاز شد که ان‌شاءالله در مدت حدود یک سال تکمیل می‌شود و از جمله مزایای احداث این پل دسترسی به مناطق جنوبی شهر اهرم و منطقه گردشگری خائیز تنگستان است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر با اشاره به اجرایی شدن ادامه ساخت بزرگراه بوشهر به دیر اضافه کرد: محور ساحلی بوشهر به دیر به طول ۱۸۷ کیلومتر است که ۶۰ کیلومتر آن در حوزه شهرستان تنگستان قرار دارد که ۲۵ کیلومتر آن اجرایی شده و در کمترین زمان تحویل می‌شود.

دستغیبی محور اهرم به دشتستان به طول ۵۳ کیلومتر را از دیگر طرح‌ها نام برد و گفت: ۳۹ کیلومتر این محور در تنگستان قرار دارد که ۵ کیلومتر از بزرگراه اهرم به برازجان در دهه فجر به بهره‌برداری رسید.

وی مسافت کریدور بزرگراه نوار ساحلی جنوب کشور را یک‌هزار و ۸۵۰ کیلومتر دانست و تصریح کرد: این کریدور که از بندر گواتر سیستان و بلوچستان آغاز و پس از عبور از استان‌های هرمزگان و بوشهر به شلمچه در استان خوزستان منتهی می‌شود ۳۹۰ کیلومتر آن در محدوده استان بوشهر است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان بوشهر افتتاح ۵ کیلومتر در محور بزرگراه اهرم به برازجان را قطعه‌ای از کریدور نوار ساحلی جنوب کشور دانست و اضافه کرد: این طرح با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان ساخته شده است.

دستغیبی به خط ریلی استان بوشهر پرداخت و خاطرنشان کرد: خط ریلی شیراز به استان بوشهر به طول ۴۲۵ کیلومتر است که ۱۳۳ کیلومتر آن در استان بوشهر قرار دارد و ۴۵ کیلومتر آن در حوزه شهرستان تنگستان است.

وی با بیان اینکه این ۴۵ کیلومتر خط ریلی در تنگستان شامل قطعه ۱۰ و بخشی از قطعه ۱۱ است تصریح کرد: قطعه ۱۰ این خط ریلی با ۲۵ کیلومتر مسافت افزون بر ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که در دور سفر اول رئیس جمهور به استان بوشهر ۱.۲ میلیارد دلار از محل تهاتر نفت تخصیص یافت و در سال جاری این اعتبار محقق شد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان بوشهر بیان کرد: کل قطعات ۴۲۵ کیلومتر خط ریلی فارس به بوشهر پیمانکار آن انتخاب شده که در حال تجهیز کارگاه هستند و عملیات اجرایی آن در بیشتر محورها آغاز شده است.

دستغیبی از افتتاح ۲۶ کیلومتر محور چهار خطه در جنوب استان بوشهر در ۲ سال گذشته خبر داد و بیان کرد: این طرح‌ها شامل کنار گذر کنگان – دوراهک به طول ۱۳.۵ کیلومتر، بهره‌برداری از محور بزرگراه اهرم به برازجان با ۱۱ کیلومتر طول، محور بندر ریگ به گناوه با مسافت ۱۳ کیلومتر و ۶.۵ کیلومتر در محور مواصلاتی دیلم است.

وی مسکن و نهضت ملی مسکن را از دیگر برنامه‌های اداره کل راه و شهرسازی استان بوشهر اعلام و خاطرنشان کرد: این مهم در بخش‌های مختلف شهری، روستایی کارهای خوبی انجام شده است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان بوشهر اضافه کرد: در حوزه تأمین زمین برای ساخت مسکن تاکنون تملک و الحاق افزون بر ۳ هزار و ۸۸۴ هکتار در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان بوشهر در محدوده‌های شهرهای استان تصویب شده است.

دستغیبی با بیان اینکه از اراضی الحاقی دارای مصوبه ۱۱۶ هکتار آن درون محدوده شهرها است افزود: با این الحاق، اراضی مورد نیاز اجرا پروژه‌های نهضت ملی مسکن برای ۴ سال در این استان تأمین شده است.