هشدار رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس: اگر ترامپ برگردد وضعیت اقتصادی کشور بدتر می‌شود

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه ذخایر ارزی کشور نه‌تنها در حال حاضر افزایش نیافته، بلکه شاهد کاهش آن هستیم گفت: اگر در آینده، ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا شود، باید آماده باشیم که فشار تحریمی ما افزایش پیدا کند و شوک به بازار دارایی‌ها وارد شود.

به گزارش خورنا بابک نگاهداری گفت: در حال حاضر کشور با کسری ۳.۷ میلیارد دلاری ارز مواجه است که این کسری باید از مانده ۲۲ درصدی صندوق توسعه یا ذخایر بانک‌مرکزی تأمین شود.

وی افزود: اکنون کشور در جنگ اقتصادی قرار دارد و عدم افزایش ذخایر ارزی به‌معنای خلع سلاح کشور است با این حال ما در شرایطی به سر می‌بریم که ذخایر ارزی نه‌تنها افزایش نیافته، بلکه شاهد کاهش آن هستیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس یادآور شد: اگر در آینده، ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا شود، باید آماده باشیم که فشار تحریمی ما افزایش پیدا کند و شوک به بازار دارایی‌ها وارد شود.

نگاهداری در پایان افزود: البته با حضور ترامپ در کاخ سفید، آمریکا بر مهار چین تمرکز خواهد کرد و در نتیجه خرید نفت ایران توسط این کشور کاهش می‌یابد و همچنین با توجه به اینکه ترامپ گفته است در راستای توافق اوکراین و روسیه اقداماتی انجام خواهد داد لذا امکان همکاری و مشارکت ایران و روسیه در موضوعات اقتصادی نیز با مشکل مواجه می‌شود.