آعاز ساخت نیروگاه اتمی سیریک

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت از آغاز ساخت نیروگاه اتمی سیریک در سواحل خلیج فارس با دستور رئیس‌جمهور خبر داد.

به گزارش خورنا سپهر خلجی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس با اعلام این خبر نوشت:

«‏با فرمان رییس جمهور امروز در سواحل خلیج همیشه فارس کلنگ احداث نیروگاه اتمی سیریک زده شد. به پشتوانه مردم، اراده این دولت انجام کارهایی است که تا پیش‌تر از آن پرهیز می‌شد. در هیاهوی تحریم‌ها، ابتدای هفته یازدهمین ماهواره به فضا پرتاب شد و در آخر هفته نیروگاه اتمی پایه‌گذاری شد.»

ناصر شریف لو مدیرعامل نیروگاه اتمی سیریک نیز در این خصوص توضیح داد: این نیروگاه دارای ۴ واحد هزار و ۲۵۰ مگاواتی و در مجموع دارای ظرفیت ۵ هزار مگاوات است.

وی افزود: این نیروگاه تا سال ۱۴۱۰ به بهره برداری می‌رسد و واحد‌های آن پس از ۵ سال از آغاز ساخت در بازه‌های زمانی ۶ ماهه وارد مدار می‌شوند.

مدیرعامل نیروگاه اتمی سیریک گفت: اعتبار ساخت نیروگاه اتمی سیریک ۲۰ میلیارد دلار است و در حال مذاکره با کشور‌های جهان از جمله چین و روسیه و استفاده از متخصصان داخلی برای ساخت آن هستیم.

ناصر شریف لو بیان کرد: هر واحد این نیروگاه سالانه ۳۵ تن سوخت هسته‌ای مصرف می‌کند و فعالیت آن‌ها نیز آلاینده‌ای وارد جو نمی‌کند.

وی افزود: در دوران ساخت نیروگاه ۶ هزار نفر مشغول بکار می‌شوند و پس از بهره برداری نیز برای ۴ هزار نفر شغل ایجاد می‌شود.

این مقام مسئول با مقایسه نیروگاه اتمی و خورشیدی افزود: عمر اولیه نیروگاه‌های اتمی ۷۰ سال و تا ۳۰ سال دیگر نیز قابل تمدید است در حالیکه عمر نیروگاه‌های خورشیدی ۲۰ سال است.

مدیرعامل نیروگاه اتمی سیریک در پایان استفاده نکردن از نفت و تولیدنکردن گاز گلخانه‌ای را از ویژگی‌های مهم نیروگاه اتمی عنوان کرد و گفت: با ساخت نیروگاه اتمی سیریک از مصرف سالانه ۳۶ میلیون بشکه نفت جلوگیری می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *